tratataba tratataba
187
BLOG

I co wy na to !

tratataba tratataba Polityka Obserwuj notkę 2

 22 marca 1990 r.Sejm uchwali ustawę o likwidacji Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”. Na jej mocy powstać miała, powoływana przez Prezesa Rady Ministrów, Komisja Likwidacyjna, która przejmowała kontrolę nad całością masy likwidacyjnej po RSW oraz spółdzielniach i spółkach, które wyłoniły się z niej po 31 sierpnia 1989 r. Komisję powołano 6 kwietnia 1990 r., na jej czele stanął Jerzy Drygalski, a w jej składzie znaleźli się także Kazimierz Strzyczkowski, Andrzej Grajewski, Jan Bijak, Alfred Klein, Krzysztof Koziełł-Poklewski, Maciej Szumowski i Donald Tusk. W kolejnych latach pracami Komisji kierowali Kazimierz Strzyczkowski (listopad 1990-kwiecień 1992), Jacek Hofman (kwiecień-październik 1992), Tomasz Kwieciński (październik 1992-styczeń 1994), Marek Pogodowski (styczeń 1994-wrzesień 1998) oraz Krzysztof Czabański (wrzesień 1998-wrzesień 1999). 

 Z podziałem majątku po RSW wiązało się szereg kontrowersji co do jego zasad i niejawnie podejmowanych decyzji. Wyprowadzanie majątku do przedsiębiorstw prywatnych z koncernu zaczęło się jeszcze przed 1989 r. Jednym z jego bardziej znanych form było dotowanie przez RSW „Prasa-Książka-Ruch” na polecenie KC PZPR spółki Transakcja, co w przekonaniu niektórych z procesu prywatyzacji koncernu czyniło klasyczny przypadek tzw. uwłaszczenia nomenklatury.

RSW zostało podzielony przez Sejm w 1990 i 1991 r., jako nowi właściciele preferowane były partie polityczne. „Solidarność” i Porozumienie Centrum przejęły „Express Wieczorny”, Kongres Liberalno-Demokratyczny i część działaczy Unii Demokratycznej nabyło „Życie Warszawy”, Konfederacja Polski Niepodległej dziennik „Sztandar Młodych” i tygodnik „Razem”, a SdRP „Trybunę”[2]. 

„Express Wieczorny”, popularna w PRL popołudniówka, a także nieruchomości do niej należące zostały zakupione przez Fundację Prasową Solidarności. Po pewnym czasie gazeta została sprzedana, dziś już nie istnieje. Z kolei nieruchomości, m. in. słynny biurowiec przy ulicy Srebrnej pozostały w gestii fundacji, potem powołanej spółki Srebrna. Z kolei jeśli chodzi o „Życie Warszawy”, to w chwili przejęcia tego dziennika redaktorem naczelnym pisma był Kazimierz Wóycicki, potem Tomasz Wołek. ŻW zostało kupione przez włoski koncern prasowy. Z kolei nieruchomości, które środowisko liberałów przejęło, po prostu zostały sprzedane.

Donald Tusk wypowiedz z 20.II.2019 "Nie sądziłem, że Jarosław Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zaangażowania prezesa PiS w sprawę dotyczącą budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. - Na początku lat 90. byłem wiele razy w kontaktach ze środowiskiem politycznym Kaczyńskiego i już wtedy było widać tę obsesję pieniędzy (http://www.tvn24.pl)

28.IV.2014 r. "Kongres Liberalno-Demokratyczny, którego jednym z liderów na początku lat 90. był Donald Tusk, miał otrzymać od niemieckiej CDU pożyczkę w wysokości miliona marek - twierdzi Paweł Piskorski.

Była pomoc ze strony CDU dla KLD. Ale znacznie więcej do powiedzenia mają na ten temat Tusk i Bielecki. Tyle chciałem w tej sprawie powiedzieć - stwierdził Paweł Piskorski na antenie TVN24. Były polityk PO opowiadał też o kulisach finansowania partii politycznych w latach 90. - Polska na początku lat 90. to była Polska, w której biznesmeni finansowali politykę gotówką, nie było jasnych reguł - mówił. "

21.II.2019

Donald Tusk ostro o Kaczyńskim. Reakcja Pawła Kukiza

Donald Tusk stwierdził w rozmowie z TVN24, że Jarosław Kaczyński ma "obsesję na punkcie pieniędzy". - Jaką obsesję? Nie chcę szefa PiS-u urazić, ale nie chodzi w garniturach Diora, nie zmienia trzy razy dziennie butów, nie jeździ na wycieczki zagraniczne… Komu zostawi te pieniądze? Kotu? Jeśli już to może mieć obsesję na punkcie pieniędzy w sensie zabezpieczenia na przyszłość PiS-u - komentował Paweł Kukiz w programie "Tłit" za wp.pl



---------------------------------------------------------------

„Sprawozdanie z likwidacji majątku byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej” wśród przedsiębiorstw, w których RSW „Prasa-Książka-Ruch” zaangażowała swoje kapitały przed ustawą o jej likwidacji wymienia następujące firmy:

Przedsiębiorstwo polsko-radzieckie „Orbita” Spółka Wydawniczo-Poligraficzna sp. z o.o.,

„Polska Agencja Wydawnicza” SA,

„Strefa Wolnocłowa Cieszyn” sp. z o.o.,

Młodzieżowa Agencja Wydawnicza,

„Zwierciadło” sp. z o.o.,

„Tani Dom” sp. z o.o.,

Agencja Reklamowa „IKS” sp. z o.o.,

„Polvis” sp. z o.o.,

Oficyna Wydawnicza „Życie Warszawy” sp. z o.o.,

Centrala Handlu Zagranicznego „Paged” sp. z o.o.,

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Wydawnicze „Rondo-Graf” sp. z o.o.,

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „Polvist” sp. z o.o. z siedzibą w Przeworsku,

„Sirpol Ruch” sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi,

„Sponsor” sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie,

Wielozakładowe Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe „Cezab” SA z siedzibą w Częstochowie,

„Wtórpap” sp. z o.o.,

„Oferta dla każdego” sp. z o.o.,

„Pololimp” sp. z o.o.,

„Leskon” sp. z o.o.,

Biuro Obsługi Prawnej i Technicznej „Cons-Lex” sp. z o.o.,

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowo-Wdrożeniowe „Pozgraf” sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,

„Cresh” sp. z o.o. z siedzibą w Jarosławiu,

„Olsport” sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach,

„Promer-Soft” sp. z o.o.,

„Ilustrowany Kurier Codzienny” sp. z o.o.,

„Polareks” SA.

źródło Wikipedia

tratataba
O mnie tratataba

Mam konserwatywne poglądy. Z każdym chętnie rozmawiam. Jestem otwarta na poglądy inne od moich. Nie znoszę tylko chamstwa i cwaniactwa. Cenię ludzi honorowych. Radość życia to moja dewiza i staram się  jej trzymać.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka