Gazeta.pl
Gazeta.pl
Tyndlale Tyndlale
559
BLOG

Haniebna rocznica czyli jak przeżyć za 20 zł dziennie…

Tyndlale Tyndlale Niepełnosprawni Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Dziś mija 8 lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku, który za niezgodne z Konstytucją uznał przepisy dzielące opiekunów osób niepełnoprawnych na lepszych i gorszych. Do dziś pomimo wielu obietnic PiS nie wykonał tego wyroku.

Sprawa jest poważna – bardzo poważna, bo pokazuje jak rząd Prawa i Sprawiedliwości podchodzi do kwestii dotrzymywania obietnic i pomocy osobom najbardziej pokrzywdzonym przez los. Pokazuje również skuteczność tej ekipy, a w zasadzie jej intelektualny uwiąd, niezdolność do rozwiązywania realnych problemów czyli zwyczajny pisowski imposybilizm.


Dokładnie 8 lat temu 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok

w którym orzekł, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych, które dzielą opiekunów osób niepełnosprawnych na lepszych i gorszych są niezgodne z Konstytucją RP, a dokładnie z art. 32 Konstytucji, który stanowi, że:


Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.”


Trybunał stwierdził, że różnicowanie i dzielenie opiekunów jest niezgodne z ustawą zasadniczą oraz nakazał rządowi natychmiastowe uchwalenie ustawy, która przywróciłaby zgodność zaskarżonych przepisów z Konstytucją.


Interesujące jest, to kto zaskarżył przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych do Trybunału. Nie uwierzycie, ale zrobili to w 2013 r. posłowie PiSu, a dokładnie była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i obecny (od 7 lat) wiceminister tego resortu Stanisław Szwed (wówczas posłowie opozycyjni wobec koalicji PO-PSL).


Dziś mija 8 lat od ogłoszenia wyroku, którym Trybunał Konstytucyjny przyznał, rację posłom PiSU, że przepisy dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego dzielące opiekunów na 2 kategorie (opiekunów dzieci i opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych) są niezgodne z Konstytucją. 8 LAT! (SŁOWNIE OSIEM! Osiem lat i…i nic. Rząd PiSu do dziś nie wykonał wyroku Trybunału, który został wydany na ich wniosek! Co więcej sami wnioskodawcy zasiadali bądź zasiadają (Stanisław Szwed) w fotelach kierownictwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i nic w tej kwestii nie zrobili. Oto jacy są skuteczni! Oto jak dotrzymują słowa! Dajcie nam władzę, a przywrócimy równe traktowanie opiekunów osób niepełnosprawnych! Tylko zagłosujcie! My dotrzymujemy słowa! Oto co na temat tego wyroku mówił w 2015 roku ówczesny kandydat na Prezydenta RP Andrzej Duda:


„Przywrócenie równego traktowania opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych w państwie prawa powinno stać się faktem. Powinno spowodować, że osoby, które bezprawnie zostały pozbawione świadczenia pielęgnacyjnego i obecnie pobierają jego rekompensatę, odzyskają utracone prawa nabyte”


Minęło 8 lat. Obietnica tak uroczyście złożona przez Prezydenta, ministrów, posłów i całego PiSu nie została spełniona do dziś. Skutkiem tego rodzic opiekujący niepełnosprawnym dzieckiem (nawet dorosłym) otrzymuje aktualnie 2119 zł miesięcznie świadczenia pielęgnacyjnego (które co roku jest podwyższane automatycznie o około 200 zł – w roku 2023 wyniesie już prawie 2500 zł netto ) i nie musi spełniać żadnego kryterium dochodowego. Natomiast opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej może wciąż liczyć przez kolejne lata tylko na 620 zł miesięcznie specjalnego zasiłku opiekuńczego i do tego nie może pracować. Ponadto musi się zmieścić w progu dochodowym równym progowi skrajnej biedy w Polsce. Ten próg dochodowy został zamrożony i od wielu lat nie jest podwyższany. To znaczy 7 lat temu rząd Ewy Kopacz podniósł nawet to kryterium, ale jak PiS doszedł do władzy to tę podwyżkę szybko anulował. A co? Jeszcze się w głowach tym opiekunom poprzewraca od tego luksusu!

620 zł zasiłku opiekuńczego z zakazem pracy (warunki ustawowe tego pseudoświadczenia są takie, że opiekun nie może podjąć żadnej pracy nawet na umowę zlecenie czy o dzieło, pod rygorem utraty prawa do zasiłku), 20 zł dziennie. Jak za to przeżyć gdy inflacja wynosi 17 procent? Rząd, PiS milczy…Hańba Panie Jarosławie Kaczyński! Serio żałuje Pan dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych wyrównania świadczenia? Serio nie uważa Pan, że syn czy córka opiekująca się przez 24h na dobę niepełnosprawną matką lub ojcem ma się cieszyć z 620 zł co miesiąc?? Serio Panie Kaczyński???Tyndlale
O mnie Tyndlale

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo