60 obserwujących
469 notek
494k odsłony
  1597   0

Gdzie są miejsca pracy dla młodych?

Grecja i Hiszpania to kraje gdzie ponad 50 proc. młodych ludzi nie może znaleźć zatrudnienia.

Przyszłość Polski

Specjaliści do spraw pracy ostrzegają, że bezrobocie młodych jest szczególnie niebezpieczne. Może doprowadzić do groźnych zmian w całym systemie gospodarczym kraju – jeśli młody człowiek długo nie może znaleźć pracy, zachodzi pokoleniowa dewastacja rynku pracy. Ma później znacznie poważniejsze problemy na rynku niż jego rówieśnicy. Gorzej zarabia, rzadziej awansuje i niestety częściej znów trafia do pośredniaka.
Na razie nie widać wielu działań ze strony polskiego rządu. Specjalny program wprowadza za to Komisja Europejska.
W 2011 r. Komisja przyjęła dokument „Inicjatywa Szanse dla Młodzieży”, w którym wezwała do zacieśnienia partnerstwa między nią a rządami państw członkowskich – szczególnie w krajach, w których bezrobocie młodzieży sięga najwyższych poziomów.

Obecnie Komisja proponuje pakiet na rzecz zatrudnienia młodzieży, który dotyczy sposobów usprawnienia przejścia od nauki do pracy dzięki narzędziom gwarancji dla młodzieży. Chodzi o to, by w cztery miesiące po ukończeniu szkoły lub utracie pracy osoby poniżej 25 roku życia mogły otrzymać ofertę zatrudnienia dobrej jakości, kontynuowania edukacji lub praktyk zawodowych bądź stażu.

Przy czym staż ma gwarantować zdobycie doświadczenia zawodowego, w bezpiecznych warunkach.
Komisja Europejska chce, żeby państwa członkowskie UE były zobowiązane do opracowania narzędzi gwarancji dla młodzieży z pomocą środków unijnych.
Zgodnie z propozycjami KE do lutego rządy państw unijnych miały przyjąć zalecenia i zacząć wdrażać gwarancje dla młodzieży.
Projekt, który przygotowała grupa Komisarza UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych László Andora, jest zbiorem zaleceń dla państw unijnych, dzięki którym ma być zwalczany problem bezrobocia wśród młodych w Unii Europejskiej. Komisja nie narzuca jednak żadnych konkretnych rozwiązań, a każde państwo ma mieć możliwość, aby samemu wybrać sposób realizacji zaleceń KE. Unia ma przede wszystkim dać pieniądze na wprowadzenie programu w życie.
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz chwali się, że w Polsce młody człowiek dostaje ofertę pracy, stażu lub szkolenia już sześć miesięcy od zgłoszenia do urzędu. Tymczasem, jak wskazuje minister, w Wielkiej Brytanii urzędy pracy mają na to rok, a w Finlandii, gdzie są to trzy miesiące, udaje się w tym czasie znaleźć coś „tylko” dla 71 proc. młodych. W Polsce skrócenie tego okresu, zdaniem ministra jest nierealne.

Maciej Chudkiewicz

ZAJRZYJ! facebook.com/TygodnikSolidarnosc


Wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Jerzy Wielgus:
Dobre szkolenie zawodowe jest niezbędne. W ostatnich latach wiele młodzieży poszło na studia – i bardzo dobrze, że młodzi ludzie się uczą. Problem w tym, że nie zawsze mogą znaleźć pracę w swoim zawodzie. Często muszą przechodzić dodatkowe kursy i szkolenia, aby się przyuczyć do zawodu. Niestety przyuczenie da jednak niższy poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej niż kilka lat ciężkiej pracy w zawodówce czy technikum. Na rynku brakuje fachowców. Dlatego uważam, że szkolnictwo zawodowe powinno być rozwijane. Jeśli dużo ludzi z ogólnym wykształceniem będzie się musiało dokształcać, to doprowadzi do dewaluacji tytułów.
Inaczej sprawa wygląda w krajach południowych: Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech. To są kraje, które miały problem ze swoimi koloniami. Wielu ludzi z krajów kolonialnych przyjeżdża do Europy i żeby znaleźć pracę, muszą się przeszkolić. My zaś musimy się skupić na dobrej edukacji zawodowej.n

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale