469 obserwujących
1731 notek
4786k odsłon
  4134   0

Patrzmy na znaki

Muszę przyznać, że kiedy pierwszy raz usłyszałam o tym, że Prezydent i Premier chcą pojechać do Smoleńska 10 kwietnia to osłupiałam. No, ale to nie była kaczka dziennikarska, pojawiły się informacje, że minister Czaputowicz ma się spotkać w tej sprawie z ministrem Ławrowem, nawet pierwsze zgrzyty na linii Duży Pałac - Mały Pałac, na szczęście szybko zgaszone. 

Do spotkania ministrów nie doszło. minister Ławrow głosi, że jeszcze nigdy stosunki rosyjsko-polskie nie były tak złe. No, ja się nie dziwię - mieszkam przy samej granicy z obwodem Królewieckim. Dobrze było słuchać , jak to cała Unia będzie nas bronić w razie cuś, wiadomo było, że zostaniemy jak w 39. Ale kiedy przy samej granicy są amerykańscy żołnierze, kiedy przeprowadzane są manewry i kupowane F-35 to trudno o radość w Rosji.

Ale wróćmy do rocznicy. Wstrzymywałam się z tą notką, bo jednak Twitter to pewna bańka informacyjna. A tam nikt nie wykazywał entuzjazmu do pomysłu. Ale porozmawiałam z ludźmi z tzw realu, a na końcu ze znajomą z Warszawy - wzorcu Sevres pisowca.

Wszyscy reagują podobnie. PO CO? O ile w ogóle dojdzie do wyjazdu - a to wątpliwe - to Rosjanie nas przeczołgają w tzw międzyczasie a nie wiadomo co jeszcze nas spotka na tej Nieludzkiej Ziemi. Prce składać zed oczami będą nam stały wszystkie upokorzenia z lat poprzednich. Nieoddany wrak, Prezydent Lech Kaczyński w błocie smoleńskim itp. itd

Groby są w Polsce, w Polsce są też pomniki - nie tylko w Warszawie. Tak, wiem - jest jeszcze 80 rocznica zbrodni w Katyniu. Jest cmentarz, na szczęście godny. Ale czy naprawdę musi tam wieńce składać Prezydent i Premier?

No i są inni zabici - np Dziadek i Wujek mojego rodzeństwa przyrodniego. Chyba Ich prochy spoczywają na cmentarzu w Miednoje….Chyba, bo przecież w Rosji nic nie wiadomo. Siostra była 10 lat temu, też uznała, że wystarczy.

W Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie jest Kaplica Katyńska. A w niej tabliczki ze wszystkimi nazwiskami, także z mojej rodziny.

No i wracając do tytułu. 10 kwietnia w tym roku wypada w Wielki Piątek. To znak, że powinniśmy obchodzić jak zawsze. W kościołach całując Krzyż, na ulicach - odprawiając Drogę Krzyżową. Rano i tak każda rodzina złoży kwiaty na "swoim" grobie, państwo wystawi warty honorowe jak co roku. Prezydent, Premier może złożyć wieńce na Powązkach i pod Pomnikiem Smoleńskim.

Wystarczy!

Lubię to! Skomentuj162 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka