.
18 obserwujących
249 notek
290k odsłon
  1657   1

Jak Unia przetrwa zimę? Kto będzie ponosił koszty bezmyślnej polityki?

Ta zima i problemy energetyczne, gospodarcze i finansowe na pewno będą utrudnieniem dla poszczególnych państw europejskich. Z punktu widzenia stabilności systemu politycznego, część establishmentu politycznego i mediów przygotowuje się już do tego pisząc coraz częściej o tym, że rośnie niebezpieczeństwo poważnych protestów, a nawet perspektywa obalenia unii Europejskiej. Według mnie jest to założenie projektu "Strach”, którym od kilku lat zarządza się politycznie w wielu krajach europejskich stwierdza profesor Marek Cichocki z Collegium Civitas w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Profesor zauważa, że aby doszło do zmiany układu sił w Europie muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze musi być miejsce na wejście, które musiałaby zrobić Francja lub Niemcy oraz musiałby istnieć potencjał tego kogoś, kto mógłby dołączyć. To co dzieje się od kilku miesięcy na świecie buduje pewne warunki do pojawiania się takiego potencjału.

Problemem Niemiec nie jest to, że przestaną być hegemonem w Europie, ponieważ nie ma innego kandydata, który chciałby to miejsce zająć oraz posiadają bardzo rozbudowane instrumenty wpływania na politykę europejską. Ich problemem natomiast jest utrata wiarygodności nie tylko w Europie, ale również w stosunku do Stanów Zjednoczonych.


W naszej relacji z Niemcami od wielu lat niewiele się zmienia. Musimy zacząć bardzo mocno pracować nad tym, żeby być w Stanach Zjednoczonych uważani za nie mniej wiarygodnego partnera w polityce bezpieczeństwa i w polityce europejskiej niż Niemcy.

- Bądźmy dla Amerykanów użyteczni. Ameryka będzie potrzebować w Europie spokoju, równowagi, przewidywalnych partnerów i będzie ich szukać. Jeżeli Niemcy będą w stanie znowu przekonać Waszyngton, że potrafią im to dać, to Amerykanie wybiorą takiego partnera.

Czy Europa przetrwa zimę i jaka Unia Europejska wyłoni się, jeśli przetrwa ten energetyczny kryzys wojenny? Kto będzie stał na jej czele i czy w ogóle będzie jakieś spójne przywództwo europejskie? Czy jest szansa na zmiany układu sił w Europie?


Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka