.
18 obserwujących
249 notek
290k odsłon
  1824   1

Rosjanie w końcu przekują ilość w jakość

Na spowolnienie kontrofensywy ukraińskiej ma wpływ wiele czynników. Rosjanie skupili się na atakach - zarówno na południu jak i północy, skrócili też linię obrony. Nie pomaga także jesienna aura, powodując utrudnienia w przemieszczaniu się. Wojska muszą mieć też czas na rotacje i racjonalne wykorzystanie zasobów – Anna Maria Dyner, analityczka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- W Donbasie i Chersoniu Rosjanie skupili się na prowadzeniu ataków. Statystyki pokazują, jak zaciekłe boje tam trwają i ile siły żywej tracą obydwie strony.

- Widać, że front nie porusza się mocno, są to głównie walki pozycyjne.

- Rosja skróciła linię frontu i skupiła się na kluczowych dla siebie odcinkach. Prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy osób z nowej mobilizacji już jest na froncie.

- Nie wiadomo ile prawdy jest w filmach pokazujących „alkobataliony” z nowej rosyjskiej mobilizacji. Być może Rosjanie wypuszczają takie filmy po to, by ich lekceważyć, a w konsekwencji później zaskoczyć.

 - Rosjanie stosują sprawdzoną taktykę – z ilości w jakość. Nawet jeśli żołnierze z nowej mobilizacji są słabo wyszkoleni to jednak są i stanowią wyzwanie dla Ukraińców. To samo dotyczy sprzętu - nawet jeśli jest kiepskiej jakości to duża ilość wystrzelonych rakiet powoduje, że część niezniszczonych jednak dolatuje, powodując szkody.

 - Ukraina jest w cięższej sytuacji, bo poza aktywnymi punktami walki musi się koncentrować na zapewnieniu osłony zarówno stolicy, jak i na granicy z Białorusią, na ścieżkach logistycznych.

 - Największy problem: Rosja jest zdeterminowana do prowadzenia długofalowego konfliktu. To samo w sobie generuje bardzo dużo wyzwań ze strony ukraińskiej, m.in. jak zapobiec katastrofie humanitarnej.


Dlaczego ukraińska kontrofensywa zwolniła? W jakiej kondycji obydwie armie będą przed zimą? Z czego wynika szum informacyjny na temat działań na frontach?

Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.plLubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka