Układ Otwarty Układ Otwarty
804
BLOG

Polscy pracownicy w TOP 3 Europy. Paweł Przewięźlikowski o polskich firmach i gospodarce

Układ Otwarty Układ Otwarty Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Wojny za granicą, konflikty z Brukselą, a jednocześnie rosnąca waga geopolityczna. Taka dzisiaj jest Polska. Czy nasz kraj jest dziś atrakcyjny dla inwestorów tych z zewnątrz i tych działających w Polsce? Czy Polska jest przewidywalnym krajem dla biznesu? Rozmowa z Pawłem Przewięźlikowskim, pierwszym szef Interii oraz twórcą firm biotechnologicznych Selvita i Ryvu Therapeutics rozpoczynająca cykl rozmów z przedsiębiorcami o tym, jakim krajem jest Polska z punktu widzenia rozwoju gospodarki, czego nam potrzeba i co powinniśmy poprawić w Układzie Otwartym.

- Nasza gospodarka jest oparta na inteligentnych ludziach. Jesteśmy w tej chwili jednym z najbardziej dynamicznych, ambitnych i pracowitych narodów na świecie oraz w pierwszej trójce w Unii Europejskiej. Inwestując w danym kraju inwestujemy przede wszystkim w ludzi i pod tym względem Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

- Państwo powinno skupić się na to do czego w ogóle zostało powołane, czyli bezpieczeństwo obywateli. Moim zdaniem na tym odcinku rząd wywiązuje się świetnie. Mamy wzrost wydatków na armię, mocną pozycję w sojuszu atlantyckim, jesteśmy zintegrowani z naszymi partnerami i możemy sobie pozwolić na to, żeby mocno wojskowo wspierać Ukrainę.

- To co powinno państwo robić, a mało robi, to wzrost jakości służby zdrowia. Mamy jedną z najgorzej funkcjonujących służb zdrowia w Unii Europejskiej, najmniejszą liczbę lekarzy, najdłuższe kolejki i najmniejszą dostępność leków innowacyjnych. To jest rzecz, która jest potrzebna z punktu widzenia obywateli. Ja wierzę w powszechnie dostępną bezpłatną służbę zdrowia, jako jedną z funkcji solidarnościowych państwa.


- W naszych relacjach z Brukselą czy państwami unijnymi powinniśmy zmierzać do tego, żeby stać się graczem, który jest przy stole. Bliska jest mi wizja Polski jako jednego z trzech głównych rozgrywających w Unii Europejskiej obok Francji i Niemiec, żeby to działało musimy mieć mądre argumenty, fakty oraz umiejętności stosowania miękkiej dyplomacji i budowania koalicji wokół tematów.

Jakim krajem jest Polska z punktu widzenia rozwoju gospodarki? Czego nam potrzeba? Co powinniśmy poprawić? Na ile państwo pomaga i przeszkadza obecnie w prowadzeniu biznesu w Polsce?

Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka