Układ Otwarty Układ Otwarty
655
BLOG

Generał Waldemar Skrzypczak: Rosjanie przygotowują strategiczną operację obronna.

Układ Otwarty Układ Otwarty Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Ukraińców będzie stać tylko na jedną kontrofensywę. Potencjał, który zgromadzą pozwoli wykonać jedno uderzenie, które powinno być decydujące. Moim zdaniem odbicie całego utraconego terytorium jest niewykonalne. Jeśli Rosjanie będą widzieć szansę na obronę to będą się bronić - twierdzi generał Waldemar Skrzypczak.

Zdaniem generała Waldemara Skrzypczaka Rosjanie przygotowują się do kontrofensywy ukraińskiej. Dowodem na to mają być czołgi T-55, które lata świetności mają już za sobą i służą wyłącznie do prowadzenia działań defensywnych oraz budowania rejonów umocnionej obrony. Generał Skrzypczak uważa, że Rosjanie przygotowują strategiczną operację obronną.

- Ukraińcy przygotowują kontrofensywę, ale nie są do niej jeszcze gotowi. To co miało trafić na front do armii ukraińskiej i nowych formacji wymaga przygotowania. Nie wystarczy wysłać czołgów. Te jednostki wojskowe trzeba zgrać, przynajmniej do poziomu batalionu - podkreśla Skrzypczak.

Gość Układu Otwartego zwraca uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze na rozpoznanie, które jest obecnie na Ukrainie zaburzone ze względu na wysoki procent zachmurzenia nieba w ciągu dnia. Po drugie wysokie straty wśród żołnierzy, którzy byli doświadczeni bojowo jeszcze podczas działań w Doniecku i Ługańsku przed rosyjską agresją z 2022 roku.

- W tej chwili żołnierze, którzy trafiają do nowych formacji nie mają doświadczenia bojowego. Ukraińcy potrzebują czasu, aby zgrać bojowo swoje formacje. Kontrofensywa musi być wykonana jednym zdecydowanym uderzeniem. Uważam, że Ukraińcy są w stanie przeprowadzić tylko jedno uderzenie. W związku czym musi być ono na tyle silne, aby przełamać obronę rosyjską bardzo głęboko. Ukraińcom potrzeba czasu aby te zgrupowania uderzeniowe były na tyle silne oraz odpowiednio przygotowane. Kontrofensywa pochłania od pięciu do dziesięciu razy więcej środków materiałowych niż obrona - twierdzi generał.

Zdaniem generała szanse uderzenia na południu spadły do minimum. Rosjanie od listopada fortyfikują Zaporoże. Pokonanie tych ufortyfikowanych terenów będzie wymagało od Ukraińców ogromnego wysiłku. Według niego Ukraińcy powinni szukać innego rozwiązania niż uderzenie w kierunku morza Azowskiego. Generał Skrzypczak uważa, że walka o te tereny pochłonie olbrzymią liczbę ofiar.

Co dzieje się wokół Bachmutu i w innych miejscach frontu? Czy armia ukraiński posiada potencjał do odbicia Donbasu lub Krymu? Czy wielka ukraińska kontrofensywa jest możliwa? Całość analizy generała Waldemara Skrzypczaka odnośnie działań na froncie w Układzie Otwartym.


---

Posłuchaj na Spotify.

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka