Układ Otwarty Układ Otwarty
924
BLOG

Czy Francja doprowadzi do rozpadu UE? Macron na wojnie o świeckie państwo

Układ Otwarty Układ Otwarty UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
- Gdyby dzisiaj odbyły się wybory prezydenckie, Marine Le Pen wygrałaby, uzyskując 55% poparcia w drugiej turze. Ale skrajna lewica to również ugrupowanie antyunijne. Oni proponują układ, w którym Francja się zamyka, na wzór USA - mówi Jędrzej Bielecki, dziennikarz Rzeczpospolita.

- Ten protekcjonizm nie jest ukierunkowany wyłącznie na społeczność muzułmańską; jest to próba zamknięcia Francji, jednak istnieje pewien paradoks. Po pierwsze, Francja jest znaczącym eksporterem z wieloma międzynarodowymi firmami, co sprawia, że ​​realizacja takiej polityki jest trudna do osiągnięcia. Po drugie, jak ma to miejsce w wielu krajach, Francja boryka się z problemem demograficznym, a więc potrzebuje imigrantów. W związku z tym taka polityka wprowadza pewne zamieszanie w głowach ludzi - twierdzi.

Jędrzej Bielecki uważa, że jest to niepokojące, ponieważ Unia Europejska jest w pewnym sensie dzieckiem Francji. Według niego bez francuskiego zaangażowania nie byłoby Unii. Jeśli Francja postanowiłaby z niej wyjść, mogłoby to stanowić zagrożenie dla istnienia samej Unii Europejskiej, stwierdza.

- To nie tylko może się zdarzyć, ale jest prawdopodobne, że się wydarzy. W nadchodzących wyborach Macron nie będzie już mógł kandydować. Jest to postać o wyjątkowym znaczeniu w polityce. Posiadał swoją wyraźną wizję Francji, i w porównaniu do innych krajów, takich jak Niemcy, osiągnął wiele. Jednak problem polega na tym, że nawet on nie przewidywał, że wkraczamy w zupełnie inną epokę. Żyjemy w czasach brexitu, Trumpa oraz prezydentury postaci takich jak Meloni. To zupełnie inny świat. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w ciągu tych trzech i pół roku nie uda się osiągnąć przełomu, że poziom frustracji nie zostanie rozładowany. Lewica radykalna, antysystemowa i antyunijna, może zapomnieć o aspektach ideologicznych na poziomie programów - zaznacza gość Układu Otwartego.

Dlaczego we Francji zakazano noszenia abai w szkołach? Na ile islam jest dziś problemem we Francji? Dlaczego islam jest atrakcyjny? Dlaczego potomkowie imigrantów nie chcą być Francuzami? Ilu jest katolików we Francji? Na ile obecne problemy Francji rezonują na wszystkich wyborców? Czy Unia może istnieć bez Francji? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka