Układ Otwarty Układ Otwarty
4733
BLOG

Co zmieni Trzecia Droga?

Układ Otwarty Układ Otwarty Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
- W kwestiach strategicznych, takich jak zbrojenia, Trzecia Droga będzie kotwicą, która zapewni, że decyzje nie będą łatwo odwoływane, a raczej kontynuowane. To samo dotyczy energetyki. Nowy rząd na pewno postawi większy nacisk na odnawialne źródła energii niż poprzedni. Przewiduję jednak, że PSL będzie pilnować kwesti energetyki jądrowej - powiedział Michał Kolanko, dziennikarz Rzeczpospolita.

- Istnieje szansa na rozwiązanie konfliktu z Ukrainą, a ze względu na to, że rolnictwo jest dla PSL rdzeniem, będzie aktywnie działać w tym obszarze. Jednak wciąż nie jesteśmy pewni, za jakie dziedziny będzie odpowiedzialny PSL. Rozważa się rolnictwo, rozwój, obronę, technologię. Prawdopodobnie rolnictwo pozostanie w gestii PSL, co obejmuje także kwestie dotyczące zboża z Ukrainy i innych produktów. Pojawia się także kwestia Ukrainy w kontekście jej przynależności do Unii Europejskiej, co również zyskało na znaczeniu w trakcie kampanii wyborczej i będzie jednym z obszarów, które PSL będzie uważnie monitorować - uważa.

Igor Janke przypuszcza, że pomijając kwestię zboża, Polska dalej będzie wspierać Ukrainę.

- Nie przewiduję, aby doszło do znaczącej zmiany. Na pewno nowy rząd podejmie próbę naprawy relacji z Brukselą. Wielu komentatorów zauważyło już przed wyborami, że niezależnie od tego, jaki rząd zostanie wybrany, będzie musiał stawić czoła kwestiom strategicznym związanym z Unią Europejską. Nowy rząd będzie bardziej proeuropejski, ale uważam, że nie będzie prosty reset. Na pewno będzie nadal zwracał uwagę na poparcie społeczne, podobnie jak to robił PiS - zaznacza dziennikarz Rzeczpospolita.

Igor Janke zauważył, że w ostatnich dniach cała zachodnia prasa poświęcała wiele uwagi Polsce. Na pierwszej stronie Politico połowa informacji dotyczyła Polski. Według jego opinii, na Zachodzie panuje nadzieja, że teraz wszystko będzie fantastyczne. Niemcy cieszą się, że wreszcie mają partnera, z którym łatwo będą mogli się dogadać i będą w stanie wprowadzać rozwiązania, które były kontrowersyjne dla rządu Zjednoczonej Prawicy.

- To jest jednym z kluczowych aspektów, którymi PSL, będąc zakorzenionym głównie poza dużymi miastami, będzie się zajmować. Oczywiście, wiadomo, że polityka zagraniczna znajduje się również w gestii prezydenta, ale Donald Tusk to jeden z najbardziej doświadczonych polityków w Polsce, posiadający europejskie doświadczenie, i on będzie kierować tą sferą polityki. Natomiast PSL pełnić będzie rolę regulatora, pilnując, aby nie doszło do zgody na wszystko - twierdzi gość Układu Otwartego.

Czym jest Trzecia droga? Jaką rolę może odegrać w polskiej polityce? Co może zmienić? Jaki jest teraz PSL? Kim są ludzie Szymona Hołowni? Co się stanie z CPK? Jak może wyglądać polityka migracyjna? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Fot. https://www.facebook.com/kosiniakkamysz 

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka