Układ Otwarty Układ Otwarty
605
BLOG

Kto jest przeciwko powstaniu elektrowni jądrowej? Zamieszanie z lokalizacją

Układ Otwarty Układ Otwarty Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
- Niektórzy zaczęli twierdzić, że skoro na horyzoncie są SMRy to należy zrezygnować z dużych elektrowni atomowych. Jednak tutaj pojawia się problem, ponieważ jedno drugiego nie wyklucza. Możemy równocześnie zastosować SMRy jak i kilka dużych atomów, to są inne narzędzia. Francuzi właśnie rozpoczęli budowę kilkunastu nowych reaktorów, a Chińczycy budują atom na potęgę. Atom jest w stanie bezpiecznie zwiększać dostawy energii. Polska tego potrzebuje o czym wiemy od 30 lat – mówi Wojciech Jakóbik, eskeprt ds. energetyki, redaktor naczelny Biznes Alert.

Igor Janke podkreśla, że w Polsce nie było różnicy ideowej w podejściu do energetyki jądrowej zarówno w partii Donalda Tuska, jak i w partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Natomiast zdarzały się zwroty akcji. Trzeba uczciwie przyznać, że rząd Donalda Tuska w 2014 roku prowadził zaawansowane rozmowy z francuską firmą EDF w sprawie technologii, a nawet była ona w trakcie przygotowania. Później nadeszła nowa ekipa, wprowadzając nową koncepcję, którą w końcu zaczęli realizować. A teraz znowu zastanawiamy się czy należy coś zmieniać. Warto kontynuować prace nad pierwszym reaktorem na Pomorzu na dobry początek. Nawet jeśli opóźni się jego budowa, będzie to krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa naszego kraju – zaznacza.

- Urząd Regulacji Energetyki przyznaje, że nawet po zbudowaniu pierwszego reaktora w 2034 roku nadal zabraknie nam 4,6 gigawatów mocy, czyli jednego Bełchatowa. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni polegać na imporcie energii elektrycznej, co czasami może być dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy ceny są niskie. Jednak gdy wszędzie brakuje energii, jak to miało miejsce podczas kryzysu energetycznego, mogą pojawić się problemy – uważa ekspert.

Wojciech Jakóbik ma nadzieję, że w tym szybkim audycie chodzi o przeprowadzenie rzetelnej analizy, aby ocenić, który projekt jest ważny, z czego należy zrezygnować, a co kontynuować. Liczy na to, że zostanie przedstawiony pełnomocnik i poznamy faktyczną wizję nowego rządu w kwestii energetyki jądrowej.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka