Układ Otwarty Układ Otwarty
541
BLOG

Rozpad wojennego rządu - dwie wojny Izraela

Układ Otwarty Układ Otwarty Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
- Izrael nie okupuje całej Strefy Gazy. Obecnie Izraelczycy utrzymują dwie linie: jedną stanowi korytarz między granicą Izraela a Morzem Śródziemnym, nieco na południe od miasta Gaza. Ten korytarz dzieli Strefę Gazy na dwie części, mając na celu powstrzymanie ruchu zarówno cywilów, jak i przede wszystkim Hamasu – mówi Jarosław Kociszewski, Nowa Europa Wschodnia.

- Drugim obszarem, który Izraelczycy zajmują i prawdopodobnie będą chcieli zajmować nawet po zakończeniu tej wojny, jest tak zwana linia Filadelfii. To jest pas ziemi o długości 14 km wzdłuż granicy z Egiptem. Pod tą granicą biegną setki tuneli przemytniczych, dzięki którym Hamas zaopatrywał się we wszystko, co było im potrzebne – wyjaśnia.

- Ta wojna trwa z dużo mniejszą intensywnością niż na przełomie roku, ale nie widać jej końca. To przekłada się na absolutną katastrofę humanitarną. Liczba ofiar jest trudna do oszacowania, mówi się o ponad 30 tysiącach zabitych i 80 tysiącach rannych. Są to informacje pochodzące od ministerstwa zdrowia w Strefie Gazy, a więc od Hamasu. Wiemy, że ONZ znacząco zredukowała liczbę ofiar, ponieważ okazało się, że można zidentyfikować dużo mniej ofiar, niż podaje Hamas. Nie przywiązywałbym się do samych liczb, zwłaszcza że Izraelczycy podają inne dane i wskazują na brak logiki w raportowaniu tych liczb – uważa ekspert.

Niewiele wskazuje na to, żeby w najbliższych miesiącach wojna się zakończyła. Zdaniem Kociszewskiego Izraelczycy mają nadzieję, że przecięcie tuneli pod linią Filadelfii na tyle osłabi Hamas, że przestanie on odbudowywać swoje siły. Jednak eksperci zwracają uwagę, że Hamas nie ponosi tak wielkich strat, jak sądzą Izraelczycy. Co więcej, sposób prowadzenia wojny sprawia, że Hamas nie ma problemu z rekrutacją nowych bojowników, zaznacza Kociszewski. Choć Hamas stracił około 1/3 swoich sił sprzed 8 miesięcy, nie oznacza to, że ma znacznie mniej ludzi gotowych do walki. Podkreśla on, że zgłasza się tysiące nowych chętnych.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

Fot. IDF/ Flickr

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka