Układ Otwarty Układ Otwarty
1265
BLOG

Trzęsienie ziemi w niemieckiej polityce! Jakie są skutki rozpadu koalicji?

Układ Otwarty Układ Otwarty Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
- Koalicje w Niemczech charakteryzują się dużą stabilnością, co wynika m.in. z porządku konstytucyjnego, który zapewnia stabilność i ma zapobiegać kryzysom, jakie obserwujemy obecnie. Jednak od dłuższego czasu sytuacja polityczna w Niemczech jest bardziej nieprzewidywalna, szczególnie od momentu pojawienia się na scenie politycznej partii AfD i jej wejścia do Bundestagu. To znacznie utrudnia budowanie koalicji – mówi Kamil Frymark, OSW.

- Obecna koalicja składała się z SPD i Zielonych, których programy były stosunkowo spójne. Choć każda z tych partii miała swój odrębny charakter, to łączyła je socjaldemokratyczna, lewicowa wizja przyszłości Niemiec, z naciskiem na politykę proklimatyczną. W 2021 roku do koalicji dołączyła FDP, która była niezbędna do jej sformowania. FDP jednak prezentuje odmienne założenia programowe – jest partią bardziej liberalną, dążącą do utrzymania ścisłej dyscypliny finansów publicznych, sprzeciwiającą się podwyższaniu podatków, a raczej dążącą do ich obniżania. To stało się jednym z kluczowych punktów spornych – podkreśla.

- Dopiero w ostatnich tygodniach dostrzegliśmy narastające problemy, które od dłuższego czasu były widoczne w niemieckiej koalicji rządowej, szczególnie podczas negocjacji budżetowych. Praktycznie każda runda rozmów kończyła się kryzysem, a każda z partii musiała ustępować w kwestiach programowych. Najbardziej wybijali się w tym względzie liberałowie, którzy krótko po osiągnięciu budżetowego kompromisu często sygnalizowali, że uzgodnienia są dla nich niewystarczające i konieczne są dalsze kroki. Takie stanowisko FDP nie wynikało jedynie z chęci podkreślenia własnego programu, lecz również z rosnących problemów politycznych – pod przywództwem Christiana Lindnera partia traciła poparcie w sondażach i przegrywała kolejne wybory landowe – twierdzi gość Igora Janke.

- W Niemczech kampania wyborcza trwa nieustannie. Zawsze mamy wybory w jakimś z landów. Ten kontekst wyborów regionalnych zmuszał liberałów do silniejszego zaznaczania swojej obecności w rządzie. Obecna sytuacja jest efektem tego, że liberałowie uznali, iż nie mogą dłużej czekać na realizację swoich postulatów, ponieważ pozostałe partie koalicyjne nie były już na to gotowe – zaznacza Frymark.

Całość rozmowy w Układzie Otwartym na YouTube:

---

Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i Discordzie oraz otrzymują newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej prasy.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Polityka