Blog
By żyło się lepiej :)
venaida
0 obserwujących 10 notek 14148 odsłon
venaida, 9 kwietnia 2015 r.

Niepełnosprawni: zakaz wstępu do Sejmu – list otwarty

"Niepełnosprawni: zakaz wstępu do Sejmu – list otwarty

Pan Marszałek Sejmu RP
Radosław Sikorski

LIST OTWARTY

Szanowny Panie Marszałku,
W imieniu swoim oraz rzeszy Polaków, którzy upoważnili mnie do niniejszego wystąpienia wyrażam oburzenie na Pana decyzję dotyczącą zakazu wstępu do budynku Sejmu RP z siedzibą przy ul. Wiejskiej 4 Rodziców, Opiekunów osób niepełnosprawnych.
Szokującą wręcz informację Rodzice pozyskali przed planowanym Protestem w miesiącu marcu 2015 r.
Pięcioosobowa delegacja wyłoniona z grupy osób protestujących, zabiegających o prawa osób niepełnosprawnych została zaproszona do siedziby Sejmu przez Przewodniczącego KP Sprawiedliwa Polska Pana Posła Jarosława Gowina.
W dniu 18 lutego 2015 r. Komendant Straży Marszałkowskiej pismem sygnowanym numerem SM-3210-39/15 poinformował Pana Posła, że wymienione w piśmie osoby otrzymały zawieszenie prawa wstępu do budynków sejmowych do 30 kwietnia 2016 r.
W uzasadnieniu decyzji Komendant wskazuje, iż po incydencie, w którym brały udział nie gwarantują odpowiednich standardów zachowania, decyzja zostaje zachowana w mocy.
Incydent zapewne dotyczy „okupacji gmachu Sejmu „ w 2014 r., kiedy to grupa opiekunów wraz z niepełnosprawnymi dziećmi postanowiła zawalczyć z całych sił o należne prawa, spełnienie postulatów, które były przez wiele lat przedmiotem dyskusji z parlamentarzystami. Obietnice bez pokrycia przez stronę rządową kumulowały niemoc, stres, w efekcie końcowym determinację tak wielką, że postanowili zamanifestować swoje emocje pozostając w budynku do czasu, kiedy ktokolwiek problemy pojmie, rozpocznie działania w kierunku poprawy, jakości życia grupy najsłabszej w kraju.
Spychani do pobocza właśnie w ten sposób, przy szerokim zainteresowaniu mediów zrealizowali jeden postulat z kilkunastu, które przedkładali setki razy decydentom.


Panie Marszałku,

Sejm oraz Senat w Polsce istnieje  od XV wieku.  Dwuizbowy parlament jest organem władzy ustawodawczej w Polsce. Obecny stan zawdzięczamy przemianom społeczna – politycznym, które nastąpiły w roku 1989 oraz zmianom w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z roku 1997. Podstawową funkcją Sejmu jest stanowienie w drodze procedury legislacyjnej, aktów prawnych – ustaw decydujących o zasadach funkcjonowania podstawowych dziedzin życia obywateli.
Nazwa Sejm oznacza w języku staropolskim zjazd ludności ( zapis z Wikipedia).
W jednym z przekazów medialnych dowiadujemy się, iż zakaz wstępu do Sejmu otrzymały osoby, które przybyły do gmachu, by okazać swoje niezadowolenie z podjętej decyzji parlamentarzystów. Wówczas to ówczesna Pani Marszałek Ewa Kopacz wydała stosowne oświadczenie; cyt.

 „Jak poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz osoby, które demonstrowały w Sejmie zostaną objęte półrocznym zakazem wstępu do budynku. Izba dysponuje listą nazwisk. – Nie róbmy z Sejmu ciągłego miejsca do happeningów – podkreśliła.
Zdaniem marszałek pełną odpowiedzialność za incydent biorą ci, którzy zgłosili te osoby. – Osoby, które przychodzą do Sejmu, przychodzą z rekomendacji określonego posła lub klubu. Przykro mi, że spory polityczne są rozstrzygane rękoma ludzi, których sprowadza się z ulicy – powiedziała marszałek. Zaznaczyła, że nie ma możliwości ukarania osób, które zgłaszają gości do Sejmu. Natomiast są zapisy dotyczące osób wchodzących. – Jeśli taka osoba zakłóci porządek pracy Sejmu, pozbawiana jest wejścia do budynków sejmowych od trzech miesięcy do pół roku – poinformowała”.

W tym miejscu nasuwa się pytanie, – kto i wobec jakiej podstawy prawnej decyduje o okresie zakazu wstępu do gmachu? Zapoznałam się z regulaminem dotyczącym praw i obowiązków osób, które mogą przebywać na terenie Sejmu oraz wskazaniem osób, które do gmachu z różnych przyczyn nie mogą wejść. Brak jest czytelnego określenia dotyczącego wykroczeń oraz sankcji z tym związanych tj. terminów zakazu przebywania w budynku.
Co skłoniło i kto podjął decyzję o zakazie wstępu osób uczestniczących w okupacji Sejmu przez okres dwóch lat ( marzec 2014 r – kwiecień 2016 r?.
Byłam i ja gościem w Sejmie dzięki uprzejmości „Fundacji Promyk Słońca”, która troszczy się o osoby niepełnosprawne. Otrzymałam wyróżnienie za promowanie , pochylanie się nad losem chorych. W gronie była rzesza cudownych osób – Rodziców dzieci niepełnosprawnych .
Na spotkaniu podejmowano kilka istotnych tematów dotyczących złożonych problemów środowiska. Nikt nie krzyczał, nie używał wulgaryzmów, nie zachowywałam się w sposób łamiący standardy. Wzajemny dialog mógł mieć miejsce tylko dlatego, że przedstawiciele strony rządowej wyrażali chęć poznania problemów. Nie ma spraw niemożliwych, tylko chęć współpracy zrodzi efekty – to oczywiste.

Panie Marszałku,

Opublikowano: 09.04.2015 13:16.
Autor: venaida
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o protestach rodziców Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski "Premier...
  • @Autor 1. Whole Lotta Love 2. Dazed and Confused 3. Kashmir
  • @R.H. Dobry pomysł Pozdr

Tematy w dziale