9 obserwujących
134 notki
171k odsłon
  660   3

Białoruska nagroda imienia Czeczki


     Profanacja. Na polskim cmentarzu wojskowym w Dołhinowie Białorusini odsłonili nagrobek Emila Czeczko. Obok polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Wodzirej "uroczystości"  (nie wiem kto i nie mam czasu, ani chęci tego drążyć), przy powiewającej polskiej fladze mówi między innymi (tłumaczenie, za portalami wPolityce i Belsat, tam również filmik z "uroczystości"):

Drodzy koledzy, przyjaciele, ci którzy znali Emila Czeczkę. Dziś nasza organizacja – Centrum Obrony Praw Człowieka – odsłania nagrobek Emila Czeczki. Chcę podziękować wszystkim, którzy nam pomogli. Nie tylko obywatele Republiki Białoruś, a także obywatele Polski. Chcę zwrócić państwa uwagę na tablicę, na te słowa. Dostaliśmy ją z Polski. To Polacy przysłali. „Za naszą i waszą wolność. Wybitnemu synowi Polski. Jeśli los w to miejsce sprowadzi Polaka. Niech czułą łże uroni na grobie rodaka”

On rzucił wyzwanie polskim władzom, które moim zdaniem prowadziły politykę ludobójstwa na białorusko-polskiej granicy. Władzom, które zamykają usta swoim obywatelom – oni nie mogą powiedzieć, co myślą. Bez wątpienia, czynu Emila Czeczki, jak obiecaliśmy, jak mówiliśmy, nie zapomnimy. Postanowiliśmy (…) ustanowić nagrodę im. Czeczki. Będziemy ją wręczali wspólnie, będziemy podejmować decyzje razem z Polakami, oczywiście, obywatelom Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, tym, którzy walczą o wolność słowa, o prawdziwą demokrację i o prawa człowieka. Oprócz tego, z naszymi zagranicznymi partnerami postanowiliśmy stworzyć międzynarodową fundację im. Emila Czeczki.

Nagroda imienia Czeczki?  Z kandydatami do nominacji Łukaszenka nie powinien mieć problemów. Obrodziło ci ich u nas. Pierwsi z brzegu (większość pominę, bo szkoda mi na nich marnować zbyt dużo czasu):

1. Dariusz Joński i Michał Szczerba

image

Szczerba: Byliśmy z posłem Jońskim na granicy wtedy, gdy tam były jeszcze dzieci. Normalnym odruchem jest, że pojechaliśmy do sklepu, kupiliśmy śpiwory, kupiliśmy skarpetki, kupiliśmy soki, kupiliśmy wodę, którą oferowaliśmy również strażnikom Straży Granicznej. Wymagajmy od PiS, aby oni tę granicę chronili, a jednocześnie nie może być tak, że są wydawane rozkazy polityczne, które uniemożliwiają normalne uczynki, które są przyzwoitością. 

2. Klaudia Jachira

Za to, że miała taką wielką potrzebę, z immunitetem przejść. Przy okazji zrobiła wywiad z jednym z pograniczników na temat sikania (Do Rzeczy).

image

3. Franek Sterczewski

Franek Sterczewski: Grupa, która jest pod lasem, od którego zaczyna się Białoruś, powinna być natychmiast obsłużona przez nasze służby, sprawdzona, powinni spokojnie złożyć podanie o azyl. To podanie powinno być normalnie rozpatrzone. Nie może być takiej sytuacji, że nasz rząd jakimś rozporządzeniem łamie konstytucję i konwencję genewską.

image


4. TVN 24 i GW. Za patronat medialnyLubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka