Zjawisko bardzo często obserwowane także w innego typu konfliktach społecznych i politycznych; przy zbyt dużym jego nasileniu i "rozlaniu", prowadzi do konfliktów zbrojnych, wojen itp.
Mechanizmu obronnego identyfikacja projekcyjna, może doświadczyć praktycznie każdy z nas; stąd jego "demokratyczna" natura.Dotyczyć może także różnych grup społecznych.
Niedawno prezentowałam w innym miejscu (na FB) scenkę nakręconą kamerą policjanta, który przyłapał dziennikarzy TVN-u na prowokacji (dziennikarze podrzucali puszki z piwem na śmietniku, z którego korzystali wyłącznie policjanci (w czasie pełnionych dyżurów w zw. z pielgrzymką Papieża); prowokacja ta miała być "dowodem" na to, że policjanci pili alkohol w czasie służby.
Tu scenka z "odwróceniem ról". Tym razem identyfikacja projekcyjna po stronie filmującego, a nie dziennikarzy TVN-u.
"identyfikacja projekcyjna – to taka trochę przekombinowana projekcja. Osoba przypisuje komuś swoje nieakceptowane uczucia, ale potem sama dostosowuje się do tego, co wyprojektowała. Działa to na przykład tak: ktoś czuje złość, której w sobie nie akceptuje. Osoba przypisuje wtedy tą złość drugiej osobie (np. terapeucie), co poniekąd predysponuje go do tego, by faktycznie odczuwał złość (w jego odbiorze złości go, że ktoś w irytujący sposób narzuca mu coś, czego nie czuje). Tak czy owak osoba, która wyprojektowała swoją agresję, teraz odbiera obiekt swojej projekcji jako agresywny i dalej czuje agresję, ale tym razem już usprawiedliwioną –bo jako reakcję na złe zachowanie partnera interakcji. Trochę to skomplikowane :)"
Źródło def.: http://3dno.pl/502/