Venissa 1 Venissa 1
1259
BLOG

"Demokratyczna" natura zjawiska identyfikacji projekcyjnej

Venissa 1 Venissa 1 Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

IDENTYFIKACJA PROJEKCYJNA

Jeśli ktoś chce zrozumieć tzw. zjawisko identyfikacji projekcyjnej, to ma taką możliwość (z boku, chłodnym okiem) na podstawie zamieszczonej niżej scenki.

Identyfikacja projekcyjna - mechanizm obronny nierzadko obecny w trakcie kłótni małżeńskich, innych konfliktów rodzinnych, mobbingu w szkołach, w zakładach pracy itp; szczególnie uruchamia się w sytuacji nasilonego lęku, np. w zw. ze zbliżającymi się zwolnieniami w pracy; wówczas pracownicy wyszukują spośród siebie tzw. kozła ofiarnego,w którego wkładają wszystkie nieakceptowane w sobie kawałki (np. poważne niedociągnięcia w pracy); prowokując tym samym ofiarę do wmawianego jej zachowania;w efekcie zaczyna się z nim "identyfikować"...

Zjawisko bardzo często obserwowane także w innego typu konfliktach społecznych i politycznych; przy zbyt dużym jego nasileniu i "rozlaniu", prowadzi do konfliktów zbrojnych, wojen itp.

Mechanizmu obronnego identyfikacja projekcyjna, może doświadczyć praktycznie każdy z nas; stąd jego "demokratyczna" natura.Dotyczyć może także różnych grup społecznych.

Niedawno prezentowałam w innym miejscu (na FB) scenkę nakręconą kamerą policjanta, który przyłapał dziennikarzy TVN-u na prowokacji (dziennikarze podrzucali puszki z piwem na śmietniku, z którego korzystali wyłącznie policjanci (w czasie pełnionych dyżurów w zw. z pielgrzymką Papieża); prowokacja ta miała być "dowodem" na to, że policjanci pili alkohol w czasie służby.

Tu scenka z "odwróceniem ról". Tym razem identyfikacja projekcyjna po stronie filmującego, a nie dziennikarzy TVN-u.

"identyfikacja projekcyjna – to taka trochę przekombinowana projekcja. Osoba przypisuje komuś swoje nieakceptowane uczucia, ale potem sama dostosowuje się do tego, co wyprojektowała. Działa to na przykład tak: ktoś czuje złość, której w sobie nie akceptuje. Osoba przypisuje wtedy tą złość drugiej osobie (np. terapeucie), co poniekąd predysponuje go do tego, by faktycznie odczuwał złość (w jego odbiorze złości go, że ktoś w irytujący sposób narzuca mu coś, czego nie czuje). Tak czy owak osoba, która wyprojektowała swoją agresję, teraz odbiera obiekt swojej projekcji jako agresywny i dalej czuje agresję, ale tym razem już usprawiedliwioną –bo jako reakcję na złe zachowanie partnera interakcji. Trochę to skomplikowane :)"

Źródło def.: http://3dno.pl/502/

 

Venissa 1
O mnie Venissa 1

Psychoanaliza ma wiele do powiedzenia na temat zjawisk społecznych, politycznych i kulturowych. Na nic tu jednak opinie psychoanalityków. Politycy nie chcę się zmieniać; funkcjonowanie z pozycji schizo-paranoidalnej jest wygodne, bo destrukcyjna, prowadząca do paranoi rywalizacja pozwala kontrolować przeciwnika... Nie będę tu pisać długich elaboratów, proszę raczej liczyć na krótkie wpisy; lata treningu na Twitterze i Facebooku przyniosły efekty. Pisać krótko i zwięźle, jak czyni to np. Sowiniec, to nie lada sztuka:-)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo