Refleksja na dziś
Blog jak blog. O wszystkim i o niczym
7 obserwujących
94 notki
61k odsłon
  126   1

Dolina niesamowitości, czyli pogadaj z robotem

za wiki: Dolina niesamowitości – termin stosowany w hipotezie naukowej, zgodnie z którą robot, rysunek lub animacja komputerowa wyglądający bądź funkcjonujący podobnie (lecz nie identycznie) jak człowiek, wywołuje u obserwatorów nieprzyjemne odczucia, a nawet odrazę

Jak donoszą rozmaite media, w tym np spiderweb.pl w Poznaniu miała miejsce pogawędka człowieka z robotem dostarczającym jedzenie (https://spidersweb.pl/2022/10/robot-rozmawial-z-kurierem.html):

Robot: -Cześć

Kurier: -Cześć. Robotę nam zabierasz

Robot: -Nie…

Kurier: -No jak nie, rozwozisz jedzenie.

Robot: -Tak

Kurier: -To robotę nam zabierasz

Robot: -Jest mi przykro człowieku

Kurier: -Mi też jest przykro robocie

Robot: -Życzę miłego dnia

Kurier: -Również

Robot jak robot. Zwykłe wozidełko, które ma zastąpić człowieka w prostej czynności dostarczenia jedzenia. Tyle, że moim zdaniem mamy możliwość śledzenia na żywo następnej odsłony rewolucji technologicznej. Tak jak kiedyś maszyny zastąpiły tkaczy, pojawiły się mikroprocesory, tak obecnie widzimy postępującą robotyzację.

Przy czym póki co zmiany te są mało zauważalne dla przeciętnego człowieka. Pracę tracą kasjerki (kasy autonomiczne) pracownicy infolinii, robotnicy w fabrykach. Wszędzie tam pojawia się maszyna zastępująca człowieka. I póki co nam to nie przeszkadza. Bo maszyny te są proste, z niewielką dozą autonomii i absolutnie do nas nie podobne. Póki co też zastępują ludzi tam, gdzie i tak nie ma zbyt wielu chętnych na pracę. 

Tyle, że to się będzie zmieniać. I to zmieniać coraz szybciej. Uczenie maszynowe i SI wkracza na coraz więcej obszarów. Malowanie obrazów i grafika komputerowa, proszę bardzo. Automaty do generowania notatek prasowych,  czy książek, są i to coraz lepsze. Jazda autonomiczna - myślę, że jeszcze kilka lat (może mniej niż 10) i zastąpi kierowców, pilotów, maszynistów. Automatyzacja placówek bankowych - już właściwie funkcjonuje. Medycyna? już w tej chwili diagnostyka oparta o SI w niektórych dziedzinach ma lepsze rezultaty niż lekarze.  Można by długo wymieniać. Ciekaw tylko jestem, w którym momencie zorientujemy się, że my ludzie możemy zwyczajnie przestać być potrzebni do czegokolwiek. I czy będziemy w stanie coś z tym zrobić. I co? Bo każdy ma swoją osobistą granicę "doliny niesamowitości" 

A gdzie leży granica Twoje osobistej doliny niesamowitości? 

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie