Aleksander Bukowski
Aleksander Bukowski
Warsztaty Analiz Socjologicznych Warsztaty Analiz Socjologicznych
248
BLOG

Okiem Alka Bukowskiego:Napoleonowie prawicy - razem czy osobno?

Warsztaty Analiz Socjologicznych Warsztaty Analiz Socjologicznych Polityka Obserwuj notkę 0

 

17.05.2012, klub Hybrydy Warszawa
 
            Dwie organizacje  Młodzi dla Polski UW oraz Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska zorganizowały spotkanie będące kontynuacją dyskusji jaka rozgorzała w środowiskach  prawicowych  po opublikowaniu przez „Rzeczpospolitą” artykułu Agnieszki Rybak pt. „Zbyt wielu Napoleonów”. W artykule tym autorka wskazywała, że rozdrobnienie prawicowych środowisk ideowych sprawia, że nie są one wstanie dorównać w skuteczności lewicowej Krytyce Politycznej.
Wśród panelistów znaleźli się: wymieniona wyżej Agnieszka Rybak, Łukasz Warzecha („Fakt”), Piotr Pałka („Rebelya.pl”), Paweł Musiałek („Pressje”), Marcin Chludziński (Fundacja Republikańska”) oraz Jan Filip Staniłko (Instytut Sobieskiego). Dyskusję poprowadzili: Michał Gawriłow i Paweł Ratkowski.
 
Na sali widoczni byli również przedstawiciele innych środowisk prawicowych.
 
W części relacyjnej nie prezentuję zapisu czy wiernego skrótu dyskusji, a raczej zarys stanowisk zajmowanych przez uczestników.
 
W toku dyskusji Agnieszka Rybak broniła tez swojego artykułu podkreślając jednocześnie, że jej celem nie było nawoływanie do zjednoczenia organizacji prawicowych w jeden duży organizm, ale raczej zachęta do współdziałania, stworzenia wspólnego szyldu pod którym można by szerzyć prawicowe idee w sposób bardziej przystępny dla przeciętnego odbiorcy, tak jak robi to Krytyka Polityczna.
Paweł Musiałek, jak zaznaczył, prezentując stanowisko podzielane w redakcji „Pressji” wykazywał, że o ile w polityce jedność rzeczywiście jest wartością ułatwiająca skuteczne działanie, o tyle w sferze idei liczy się różnorodność stanowisk. Zwracał również uwagę, że nie jest prawdą jakoby środowiska prawicowe nie współpracowały między sobą. Jeżeli idzie o mniejszą skuteczność inicjatyw prawicowych to przyczyny takiego stanu rzeczy upatrywał raczej w dominacji dyskursu lewicowo- liberalnego, i promowaniu inicjatyw o tym profilu ideowym przez politykę rozdzielania grantów
Piotr Pałka bronił artykułu Agnieszki Rybak. Podkreślał, że tego typu krytyka jest potrzebna, bo skoro Krytyka Polityczna osiągnęła sukces, a środowiska prawicowe wciąż są względnie słabe, to należy zastanowić się nad zmianą metod działania. Zalecał aby wzorem ''Krytyki'' działać „bezczelnie”, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, czyli uparcie walczyć o swoje racje w urzędach, przy rozdawaniu grantów itp.
Marcin Chludziński zwrócił uwagę, że środowiska prawicowe za dużo czasu poświęcają na porównywanie się z ''Krytyką'', zamiast realnie działać. Opowiadał o działalności swojej Fundacji, o tym jak się rozwija i jak zakłada kluby fundacji w całym kraju oraz nowym lokalu przyznanym przez miasto stołeczne Warszawa – dawnej siedzibie UPR.
Jan Filip Staniłko nazwał Krytykę Polityczną „sklepem z używanymi ideami” i „imitacją”, która nie wymyśla niczego nowego, a jedynie importuje stare lewicowe idee z zachodu korzystając z gotowych wzorów i wsparcia wpływowych ośrodków w Polsce. Inaczej jest w przypadku organizacji prawicowych, które są tworzone oddolnie dzięki sile i determinacji swoich założycieli. Twarde charaktery oddolnych liderów, są jego zdaniem warunkiem niezbędnym powstawania prawicowych organizacji w niesprzyjającym otoczeniu, jednak później to nagromadzenie silnych osobowości utrudnia współpracę między organizacjami. Zwracał również uwagę na trudności z finansowaniem, utrudniony dostęp do mediów, brak „prawicowego sposobu spędzania wolnego czasu”(w kontekście tworzenia prawicowego lokalu) i niespójność ideową prawicy.
             Redaktor Łukasz Warzecha mówił o swoim pomyśle stworzenia konserwatywnego huba. Hub ten, a właściwie huby o czym mowa dalej, miałby być miejscem spotkań środowisk konserwatywnych, miejscem łączącym szeroko rozumianych ludzi prawicy. Jeden hub miałby powstać w postaci lokalu (klubokawiarni), w którym można by organizować dyskusje, spotkania, ale również spędzać w nim wolny czas. Drugim hubem byłoby miejsce w przestrzeni wirtualnej, czyli wspólna strona, na której różne organizacje zamieszczałyby informacje o prowadzonych przez siebie działaniach i na której można by znaleźć linki do artykułów z różnych czasopism prawicowych w jednym miejscu.
           
            Po głównej części przyszedł czas na pytania z sali. Zbierano również za zgodą organizatorów podpisy za referendum w sprawie umowy handlowej ACTA – zebrano 100 podpisów.
 
Po zakończeniu dyskusji była jeszcze owocna część „nieformalna”, czyli spotkanie towarzyskie uczestników. W spotkaniu uczestniczyło ok. 140 osób. Kolejna debata w przedmiocie „Napoleonów” zaplanowana jest na 27 maja w Katowicach. Szczegóły już wkrótce.
 
Aleksander Bukowski, student socjologii i historii, członek zespołu Warsztatów Analiz Socjologicznych(www.warsztaty.org)

Warsztaty Analiz Socjologicznych to nowoczesna instytucja oparta na wzajemnym zaufaniu. Unikamy zaszufladkowania organizacyjnego. Świadomi wyzwań, przed którymi stoją młodzi Polacy mający ambicję wpływać na rzeczywistość społeczną w kraju, nie zaś tylko być jej biernymi uczestnikami, stawiamy na ciągłe doskonalenie naszego Warsztatu. Kontakt: warsztaty@warsztaty.org warsztaty.org Promote Your Page Too

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka