Co roku Warszawiacy wspominają powstanie Warszawskie. Dzisiaj w kolejną rocznicę słyszeliśmy syreny w całej Polsce. To ważne, aby pamiętać o bohaterstwie Powstańców!
My natomiast już po raz trzeci chcemy zadać młodym Polkom i Polakom pytanie czy nie warto wysiąść na Przystanku Wolność i zdefiniować świat instytucjonalnego Państwa w jakim pragnęlibyśmy żyć.
Dzisiaj to My – młodzi beneficjenci przemian 1989 roku musimy powoli brać odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość wspólnoty tych z Polska, bo globalizacja pozwala nam na czerpanie z doświadczeń globalnej wspólnoty Polaków tych z dalekiej Australii, czy też z Argentyny, z Kazachstanu i tych z najodleglejszych zakątków świata, bo Polacy już nieraz udowodnili, że byli i są wszędzie.
Obecnie nie musimy oddawać daniny krwi w imię wolności jak wiele przeszłych pokoleń. Na szczęście nie musimy żyć w narzuconym przez obce ideologie zniewoleniu i czuć się w Polsce obco. Mamy też prawo współdecydować o przyszłości nie tylko Polski, ale również całej Europy.
A jednak czujemy frustrację, coś z Naszą Polską jest stale nie tak, przyszłość mimo wielu sukcesów nie rysuje się w różowych perspektywach potrzebujemy czegoś więcej. O tym przekonuje nas życie codzienne i to co się stało przed zaledwie kilku miesiącami. Czas byśmy zagospodarowali Naszą teraźniejszość i wspólnie wysiedli na Przystanku Wolność.
Bo nikt za Nas tego zrobi i pokażmy, że wspólnie Polacy potrafią stworzyć sobie państwo oparte na wolności i odpowiedzialności.
Nadszedł czas Przystanku Wolność. Nie mamy wiele czasu, zegar historii nieubłaganie tyka i nie będzie wiecznej szansy… Zapraszamy do współtworzenia projektu warsztatyanaliz@gmail.com
Zaczynamy w tym roku od obecności na Przystanku Woodstock
W tym roku inspirację stanowi ogłoszona niedawno Deklaracja Wolności Internetu:
PREAMBUŁA
Wierzymy, że wolny i otwarty Internet może sprawić, że świat będzie lepszy. Aby Internet pozostał wolny i otwarty, wzywamy społeczności, przemysły i państwa by przyjęły te fundamentalne wartości. Wierzymy, że umożliwią one stworzenie bardziej twórczych, innowacyjnych i otwartych społeczeństw.
Jesteśmy częścią międzynarodowego ruchu, którego celem jest obrona naszych wolności, ponieważ wierzymy, że są one tego warte.
Dyskutujmy o tych zasadach - zgadzajmy się z nimi lub nie, rozmawiajmy o nich, tłumaczmy je, przyjmujmy za swoje i dyskutujmy o nich w ramach swoich społeczności - tak jak tylko Internet na to pozwala.
Dołącz do nas, by zachować wolny i otwarty Internet.
DEKLARACJA
Stajemy w obronie wolnego i otwartego Internetu.
Wspieramy transparentne i partycypacyjne procesy kształtowania reguł dla Internetu oraz ustanowienie pięciu podstawowych zasad:
- Wyrażanie siebie: Nie cenzurujmy Internetu.
- Dostęp: Promujmy powszechny dostęp do szybkich i tanich sieci.
- Otwartość: Zachowajmy Internet jako otwartą sieć, w której każdy może łączyć się, komunikować, pisać, czytać, oglądać, mówić, słuchać, uczyć się, tworzyć i zmieniać świat.
- Innowacyjność: Chrońmy prawo do innowacji i tworzenia bez zezwoleń. Nie blokujmy nowych technologii i nie karzmy innowatorów za działania ich użytkowników.
- Prywatność: Chrońmy prywatność i prawo każdego do kontrolowania sposobów wykorzystywania ich danych i urządzeń.
Wkrótce kolejne informacje. Prosimy o wasze uwagi.
Warsztaty Analiz Socjologicznych to nowoczesna instytucja oparta na wzajemnym zaufaniu. Unikamy zaszufladkowania organizacyjnego. Świadomi wyzwań, przed którymi stoją młodzi Polacy mający ambicję wpływać na rzeczywistość społeczną w kraju, nie zaś tylko być jej biernymi uczestnikami, stawiamy na ciągłe doskonalenie naszego Warsztatu.
Kontakt: warsztaty@warsztaty.org
warsztaty.org
Promote Your Page Too
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka