Piotr Daszak przyznaje, że „ch
Autor: TYLER DURDEN Środa, 09. 06. 2021 - 08:23 AM Potwierdzone przez Natalie Winters via TheNationalPulse.com, https://cms.zerohedge.com/s3/files/inline-images/2021-06-09_5-18-40.jpg?itok=DlkG82T8 Piotr Daszak przyznał się w 2016 roku, na forum
1 obserwujący
16 notek
3479 odsłon
  194   1

Spotkanie Biden-Putin, echo w Pekinie.

Oryginał: Sposób Bidena  traktowania relacji Pekin-Moskwa upokarza Rosję: Artykuł wstępny Global Times.    Tłumaczenie: Anna-PK   

https://www.globaltimes.cn/page/202106/1226486.shtml

Prezydent USA Joe Biden próbował wbić klin między Chiny i Rosję podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Biden powiedział: „Rosja jest teraz w bardzo, bardzo trudnym położeniu”, a Rosja „jest ściskana przez Chiny”. Powiedział również, że Rosja ma „wielotysięczną granicę z Chinami. Chiny posuwają się do przodu… dążąc do bycia najpotężniejszą gospodarką na świecie oraz największą i najpotężniejszą armią na świecie w czasie kiedy światowa gospodarka boryka się z problemami”.

Biden może czuć się zakłopotany opowiadaniem takich bzdur podczas spotkania twarzą w twarz z Putinem, ponieważ gdyby to zrobił, Putin najprawdopodobniej natychmiast by to obalił. Taka bezpodstawna prowokacja to upokorzenie narodu rosyjskiego, traktując jeden z najpotężniejszych krajów świata jak idiotę.

Który kraj strategicznie ściska Rosję? Jakie jest źródło trudności gospodarczych Rosji w ostatnich latach? Wiele faktów jest zbyt oczywistych. Stany Zjednoczone spowodowały fale szkód w Rosji, a Biden chce tylko zrzucić winę na Chiny. To złudzenie możliwe tylko w warunkach poważnego politycznego autyzmu i narcyzmu.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Stany Zjednoczone dokonały niezwykle brutalnego ściśnięcia przestrzeni strategicznej Rosji. NATO rozszerzyło się na wschód, obejmując wszystkie kraje byłego Układu Warszawskiego i awansowało swoją pozycję na trzy państwa bałtyckie, które znajdowały się pod wpływem Związku Radzieckiego. Przestrzeń strategiczna Rosji została prawie rozkopana przez NATO, a polityka USA, by ograniczyć Rosję, była ekstremalna. W historii rzadko zdarzały się tak okrutne jednostronne naciski między głównymi mocarstwami.

W opinii wielu osób z zewnątrz, Rosja była wystarczająco długo powstrzymywana, ale kiedy USA i Zachód chciały odciąć Ukrainę, „pępowinę z Rosją”, Moskwa zdecydowała się na kontratak.

Trudności gospodarcze Rosji wynikają bezpośrednio ze wspólnych sankcji nałożonych przez USA i inne kraje zachodnie. Według rosyjskich statystyk, same Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję ponad 90 sankcji. Wraz z europejskimi sankcjami na zachodniej czarnej liście znajduje się obecnie ponad 400 Rosjan i ponad 500 podmiotów gospodarczych. Wolumen handlu między Rosją a Europą w 2013 roku wyniósł około 410 miliardów dolarów, ale spadł do 219 miliardów dolarów w 2020 roku. Sankcje USA i Europy wpłynęły na rosyjski przemysł energetyczny i wojskowy i odcięły wcześniejsze kanały finansowania Rosji. Poza tym USA i Europa również osłabiły rubla, co doprowadziło do jego gwałtownej deprecjacji.

Ze względu na stosunkowo dużą niepewność w rosyjskim otoczeniu biznesowym część kapitału rosyjskiego nadal odpływa, a zachodni inwestorzy niechętnie wchodzą na rosyjski rynek.

Granica lądowa chińsko-rosyjska jest rzeczywiście długa, ale jest to granica niekwestionowana, która jest bardzo spokojna. Ludzie po obu stronach granicy prowadzą aktywną wymianę gospodarczą. Chiny i Rosja są strategicznymi partnerami współpracy, a ich wzajemne zaufanie ma solidne podstawy polityczne. W obliczu prowokacyjnych pytań amerykańskich dziennikarzy Putin odpowiedział wyraźnie, że Pekin nie jest zagrożeniem dla Moskwy, a Chiny są przyjaznym narodem. Powiedział też, że co ważniejsze, ze względu na charakter i poziom stosunków chińsko-rosyjskich, Rosja nie jest „zaalarmowana” rozwojem Chin.

Roczny handel między USA a Rosją to tylko ponad 20 miliardów dolarów, podczas gdy handel Chiny-Rosja to ponad 100 miliardów dolarów. Podczas gdy Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję blokadę zaawansowanych technologii, współpraca w zakresie zaawansowanych technologii między Chinami a Rosją staje się coraz bardziej aktywna. Oba kraje niedawno opublikowały mapę drogową dla międzynarodowej stacji badawczej zajmującej się Księżycem. W ubiegłym miesiącu przywódcy obu krajów uruchomili za pośrednictwem łącza wideo projekt współpracy w zakresie energii jądrowej między Chinami a Rosją.

 . W 2020 roku Chiny sprowadziły z Rosji 83,57 mln ton ropy naftowej, a oba kraje wspierały się wzajemnie w bezpieczeństwie energetycznym.

Jest zbyt wiele faktów, które ujawniają groźby i naciski USA wobec Rosji. Oskarżenie Bidena o „ściskanie” Rosji przez Chiny jest tylko fałszywe. Komunikacja twarzą w twarz między przywódcami Rosji i USA pomaga obu stronom radzić sobie z różnicami, co Chiny z zadowoleniem przyjmują. Miejmy jednak nadzieję, że Biden i jego administracja nie będą oczekiwać od niego zbyt wiele i głupiego pomysłu zburzenia stosunków chińsko-rosyjskich. Kompleksowe partnerstwo strategiczne chińsko-rosyjskie przeszło testy i stało się niezastąpionym wspólnym zasobem strategicznym obu krajów. Z jednej strony Putin dostrzegł konstruktywność spotkania z Bidenem, ale z drugiej stwierdził, że nie ma złudzeń co do relacji z USA: „Nie ma złudzeń i nie może ich być”.


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka