Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
WIADOMOŚCI BIEŻĄCE WIADOMOŚCI BIEŻĄCE
163
BLOG

Tadajewski rozkłada Onet na łopatki. Sąd miażdzy pomówienia portalu

WIADOMOŚCI BIEŻĄCE WIADOMOŚCI BIEŻĄCE Polityka Obserwuj notkę 0
Na portalu dorzeczy.pl tygodnika "Do Rzeczy" ukazał się artykuł pod tytułem "Onet uderza w kampanię #StopRussiaNow. Tadajewski: Sąd orzekł, co jest politycznym kłamstwem". De facto jest to pokłosie sporu pomiędzy Radosławem Tadajewskim, a Jackiem Harłukowiczem z Onetu. Wygrywa Tadajewski.

Wpis Tadajewskiego podjął portal Dorzeczy.pl, gdzie przedstawiono istotę sporu pomiędzy Tadajewskim, a Harłukowiczem.

Po serii artykułów wymierzonych w kampanię #StopRussiaNow i Radosława Tadajewskiego warto przytoczyć sentencje wyroku sądu miażdżącego kłamstwa Onetu i Jacka Harłukowicza.

28 marca Sąd Okręgowy w Warszawie III Wydział Cywilny nakazał "Redaktorowi Naczelnemu Onet.pl, aby w terminie 3 (trzech) dni roboczych (...) opublikował bezpośrednio pod treścią materiału prasowego (artykuł Harłukowicza o kampanii antyrosyjskiej realizowanej przez ośrodek Tadajewskiego - dop. Redakcji) sprostowanie prasowe o następującej treści:"

"SPROSTOWANIE.

W artykule pt. "Człowiek cienia. Jak biznesmen, który ma CBA na karku, zarabia na rządowej kampanii przeciwko Rosji, opublikowanym w dniu 28 lutego 2023 r. na portalu www.onet.pl podano nieprawdziwe informacje, że :

  • założony przeze mnie fundusz dzięki wsparciu Bartłomieja Misiewicza otrzymał z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 40 milionów złotych dotacji.
  • kontroluję Fundację Rosa oraz spółkę Publicon Servises.
  • przedstawiłem swoim gościom Kamila Bortniczuka i Łukasza Mejzę jako ludzi, którzy niebawem będą rządzić polskim sportem. (...)"

To nie pierwszy raz kiedy Harłukowicz atakuje międzynarodową akcję #StopRussiaNow, którą polecał jako wzorcową były premier Mateusz Morawiecki. Premier przekonywał, że akcja przyczyni się do tego, żeby "Europa nie była Europą obojętności, bezradności i porażki, ale była Europą zwycięską, ale to musi stać się jak najszybciej", bo "każdej minuty brutalni rosyjscy żołnierze mordują na rozkaz Kremla".

Dorzeczy.pl przytoczyło też argumentację dziennikarza Onetu:

"W swoim tekście dziennikarz Onetu Jacek Harłukowicz wskazuje, że „antywojenną kampanię #StopRussiaNow zlecił w marcu 2022 r. poprzedni rząd, a na jej wykonawcę wskazał Bank Gospodarstwa Krajowego. Ten, bez przetargu, do jej przeprowadzenia wybrał małą i nie bardzo znaną agencję Tak Bardzo Group”. Autor tekstu opisał również powiązania spółek, które zajęły się realizacją całego przedsięwzięcia: Ixodes oraz 1450. Drugi z wymienionych podmiotów należy do Radosława Tadajewskiego, który kilkakrotnie znalazł się na celowniku redakcji Onet. Jacek Harłukowicz nazwał go wprost jednym ze „złotych dzieci” PiS. "

Innego zdania był nie tylko Radosław Tadajewski, ale przede wszystkim Sąd Okręgowy w Warszawie.

"W obliczu artykułu głos zabrał sam Radosław Tadajewski, publikując na Twitterze serię wpisów, w tym wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 28 marca 2024 roku. Jak się okazuje, w sprawie z powództwa Radosława Tadajewskiego przeciwko pozwanemu redaktorowi naczelnemu portalu Onet.pl sąd nakazał publikację sprostowania. Chodziło o treści, które znalazły się w artykule „Człowiek cienia. Jak biznesmen, który ma CBA na karku, zarabia na rządowej kampanii przeciwko Rosji” z 28 lutego 2023 roku. „Sąd orzekł, co jest prawdą, a co politycznym kłamstwem” – napisał Radosław Tadajewski."

- czytamy w artykule serwisu Dorzeczy.pl.

W jednym z komentarzy na Portalu X głos zabrał też Samuel Pereira, były redaktor naczelny TVP Info:

„A może Harłukowicz wykonywał jedynie rozkazy z góry, a góra właścicieli? To zrozumiałe, że duża i skuteczna kampania antyrosyjska nie mogła spodobać się w Onecie, który przez lata ocieplał wizerunek Putina i publikował »listy do redakcji« ambasadora Rosji (za darmo?)”

– napisał Pereira.

Czy po wyroku sądu polityka Onet.pl zmieni swoją retorykę? Nie wiadomo. Sprawie będziemy się przyglądać i do niej wracać.

RW/Portal X


niezależny portal prasowy

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka