Karol Nawrocki na dzisiejszej konferencji prasowej odpowiadał na zarzuty o to, że pozyskał kawalerkę w zamian za opiekę nad 80-latkiem, który przebywa od kilku miesięcy w DPS. Z nowych ustaleń Onetu wynika, że wniosek do sądu o umieszczenie Jerzego Ż. w placówce wysłał Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń dnia.
Nawrocki i kawalerka. Oświadczenie kandydata
Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki oświadczył w Węgrowie, że upubliczni swoje oświadczenie majątkowe, "jeśli tylko będzie taka możliwość prawna”. Jak mówił, jego współpracownicy kontaktują się w tej sprawie z Sądem Najwyższym.
Deklaracja to odpowiedź na publikacje portalu Onet, który ujawnił, że Nawrocki przejął mieszkanie 80-letniego Jerzego Ż. - w zamian za deklarowaną opiekę nad nim. Mężczyzna ostatecznie trafił jednak do państwowego Domu Pomocy Społecznej, a koszty jego utrzymania – prawie 100 tys. zł rocznie – pokrywa miasto Gdańsk. Okazuje się jednak, że do DPS mężczyzna trafił na wniosek MOPR-u w kwietniu.
- Panem (Jerzym Ż. - przyp. red.) od 2007 r. zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Od 2018 r. otrzymywał już profesjonalne usługi opiekuńcze, które zmieniały się z biegiem lat w zależności od potrzeb. W lutym 2024 r. w związku z brakiem możliwości zabezpieczenia pana w miejscu zamieszkania, MOPR zawnioskował do sądu o umieszczenie pana w Domu Pomocy Społecznej. Sąd na to się zgodził i od kwietnia 2024 r. pan przebywa pod całodobową specjalistyczną opieką, której koszty, zgodnie z prawem ponosi wyłącznie miasto Gdańsk i potrzebujący - przekazał Onetowi rzecznik prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Daniel Stenzel.
Nawrocki twierdzi, że wspierał pana Jerzego przez lata, nawet gdy sam nie miał stabilnej sytuacji finansowej. – Nie mam kluczy do tej kawalerki, nie czerpałem z niej żadnych korzyści – przekonywał. Jego sztab podkreśla, że kontakt z seniorem urwał się w grudniu 2024 r., a sam kandydat miał od 2021 roku przebywać głównie w Warszawie z powodu pracy w IPN - w związku z tym nie odwiedza często nawet rodziny.
– Trwa regularny proces niszczenia jednego z kandydatów przez instytucje państwowe – ocenił Nawrocki, wskazując m.in. na działania ABW, NIK i telewizji publicznej.
W odpowiedzi minister Tomasz Siemoniak napisał, że "czas angażowania służb w politykę skończył się w grudniu 2023”. Szymon Hołownia, kontrkandydat Nawrockiego, nazwał go "aspirującym rentierem” i skrytykował jego pomysł wpisania zakazu podatku katastralnego do konstytucji. Od wczoraj pojawiały się spekulacje wśród polityków koalicji rządzącej, że Jerzy Ż. został uprowadzony przez dawnych znajomych Nawrockiego z czasów boksu, jak również i takie, że to prezes IPN stoi za umieszczeniem seniora w DPS-ie, by przejąć mieszkanie w Gdańsku.
Matura 2025: Tematy z języka polskiego – o nadziei i błędach
W poniedziałek maturzyści zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Według uczniów z warszawskiego IX LO, do wyboru były dwa tematy rozprawek: "Źródła nadziei w życiu człowieka” i "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?”.
W części testowej pojawiły się m.in. fragmenty "Tanga” Mrożka, "Dziadów” Mickiewicza, wiersze Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta oraz "1984” George'a Orwella. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała publikację arkuszy jeszcze dziś po południu.
Tusk w Holandii: Czas komfortu się skończył
Premier Donald Tusk przemawiał w Wageningen podczas obchodów 80. rocznicy Dnia Wyzwolenia Holandii. Podkreślił, że to już trzeci raz, gdy rocznicę tę obchodzi się "w cieniu wojny w Ukrainie”. – Nastał czas mobilizacji Europy wokół wartości i bezpieczeństwa – mówił Tusk.
Zwracając się do Europejczyków, premier wezwał do solidarności wobec rosyjskiego zagrożenia. – Nie odwracajmy wzroku od ponownego powstania zła – apelował, nawiązując do historii Gdańska i II wojny światowej.
Pegasus: policjant zapewnia, że nie było nacisków
Podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, były zastępca Komendanta CBŚP nadinsp. Adam Cieślak stwierdził, że nigdy nie odczuwał presji ze strony prokuratury przy korzystaniu z Pegasusa. Podkreślił, że policja zyskała możliwość stosowania systemu w 2020 r., wyłącznie w najtrudniejszych sprawach.
Cieślak potwierdził, że już w 2016 r. zgłaszał wątpliwości dotyczące ewentualnych naruszeń prywatności przy użyciu zaawansowanego oprogramowania szpiegującego. Przesłuchanie będzie kontynuowane podczas zamkniętego posiedzenia.
AfD pozywa kontrwywiad
Alternatywa dla Niemiec (AfD) złożyła pozew przeciwko kontrwywiadowi BfV. Partia chce sądownie zakazać klasyfikowania jej jako organizacji prawicowo-ekstremistycznej, co BfV ogłosił na podstawie 1100-stronicowej ekspertyzy.
Urząd wskazał, że ideologia AfD opiera się na pojęciu narodu zdefiniowanym etnicznie, co narusza konstytucyjne zasady równości i godności ludzkiej. Pozew trafił do sądu administracyjnego w Kolonii.
Patriot dla Ukrainy. Decyzja przed szczytem NATO?
Zachodni sojusznicy, w tym USA, Niemcy i Grecja, rozważają przekazanie kolejnych systemów Patriot Ukrainie – ujawnił Reuters. Decyzja ma zapaść przed czerwcowym szczytem NATO w Hadze (24–25 czerwca).
Ukraina obecnie posiada osiem zestawów Patriot, z czego dwa są niesprawne. Władze w Kijowie apelują o wsparcie obrony powietrznej w związku z nasilonymi atakami rakietowymi ze strony Rosji.
Fot. Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka