Okazuje się, że nie tylko Karol Nawrocki ma nieruchomość w związku z dożywotnią umową z osobą trzecią. Rafał Trzaskowski w oświadczeniu majątkowym zawarł informację o 38-metrowym lokalu o szacunkowej wartości 380 tys. zł. - Małgorzata Trzaskowska odziedziczyła mieszkanie po zmarłej mamie - informuje sztab kandydata KO. Zapraszamy do lektury najważniejszych wiadomości dnia.
Mieszkania z umową dożywocia na rzecz osoby trzeciej w kampanii
Sprawa przejęcia mieszkania przez Karola Nawrockiego od 80-letniego Jerzego Ż. zdominowała debatę publiczną w trakcie kampanii prezydenckiej. Kandydat PiS tłumaczy, że działał z pobudek sąsiedzkiej troski i przez lata pomagał schorowanemu mężczyźnie, który od kwietnia przebywa w jednym z gdańskich DPS-ów za zgodą sądu na wniosek MOPR-u. Nawrocki zapowiedział, że ujawni wszystkie dokumenty, jeśli tylko uzyska zgodę Sądu Najwyższego.
Okazuje się, że podobną umowę zawarł w oświadczeniu majątkowym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Z dokumentu wynika, że żona prezydenta Warszawy, Małgorzata Trzaskowska, posiada mieszkanie o powierzchni 38 metrów kwadratowych, nabyte na podstawie "umowy dożywocia na rzecz osoby trzeciej”.
W tym przypadku nie pojawiły się żadne zarzuty dotyczące niewywiązania się z zobowiązań wobec osoby, na rzecz której ustanowiono dożywocie, ale niektórzy internauci zwracają uwagę na potencjalną symetrię prawną.
- Małgorzata Trzaskowska odziedziczyła mieszkanie po zmarłej MAMIE! Obecnie korzyszta z niego TATA pani Małgorzaty. Rafał Trzaskowski wykazuje to mieszkanie w oświadczeniach majątkowych dla jak największej przejrzystości i transparentności, choć jest to majątek odrębny jego żony - zareagowała Wioletta Paprocka, szefowa sztabu Trzaskowskiego.
Tusk o Polsce Nawrockiego, która będzie jak pacjent DPS
Do sprawy odniósł się premier Donald Tusk, przebywający w Holandii na obchodach Dnia Wyzwolenia. Podczas konferencji prasowej w Wageningen skomentował krótko:
- Afera mieszkaniowa pana Nawrockiego brzydko pachnie. Miał się zaopiekować człowiekiem, a zaopiekował się jego mieszkaniem. Zastanawiam się, czy chcielibyśmy, żeby się zaopiekował Polską - skomentował. Tusk przypomniał, że ostatecznie Jerzy Ż. trafił do DPS, którego pobyt jest finansowany przez miasto. - Nie chciałbym, żeby Polska znalazła się w sytuacji, w jakiej znalazł się pan Jerzy - skwitował premier.
Prezydent Duda rozważa dalsze losy składki zdrowotnej
Prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania z Radą Dialogu Społecznego, poinformował, że związki zawodowe chcą zablokowania nowelizacji. Część przedsiębiorców jest jednak odmiennego zdania.
Decyzja prezydenta co do podpisania ustawy ma zapaść po konsultacjach społecznych. Głowa państwa oceniła, że tryb procedowania ustawy bez szerszych konsultacji z zainteresowanymi stronami.
Rumunia: padnie rząd po wyborach prezydenckich
W związku z wynikami wyborów zaproponuję kolegom z partii opuszczenie koalicji; jeśli to poprą, to złożę rezygnację z funkcji premiera – oświadczył w poniedziałek Marcel Ciolacu, premier i lider głównej partii koalicyjnej socjaldemokratycznej PSD.
W niedzielnych wyborach prezydenckich Crin Antonescu, wspólny kandydat wspierany przez trzy partie koalicyjne – PSD, Partię Narodowo-Liberalną (PNL) i Demokratyczny Związek Węgrów Rumunii (UDMR), znalazł się na trzecim miejscu z wynikiem 20,07 proc. głosów i nie dostał się do drugiej tury.
Pierwsze miejsce z wynikiem ponad 40 proc. zajął liderprawicowej partii AUR George Simion, a drugie – burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan (21 proc.).
Kardynałowie przybyli na konklawe do Watykanu
137 kardynałów jest już gotowych, by wziąć udział w procedurze wyboru następcy Franciszka, który zasiądzie w Stolicy Piotrowej. Z Polski są to Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś. Aby zapewnić pełną tajność konklawe, wokół Kaplicy Sykstyńskiej zainstalowano wojskowe zagłuszarki, które blokują wszelką komunikację elektroniczną. To jeden z najbardziej restrykcyjnych systemów zabezpieczeń w Kościele katolickim.
Fot. Rafał Trzaskowski/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka