Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia branże i regiony w Polsce

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Według najnowszych dostępnych danych od stycznia do września 2024 roku w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 45 660 pracowników. To 0,3 proc. mniej niż w 2023 roku, ale niestety wskaźnik wypadkowości wzrósł z 3,22 do 3,28 na 1000 pracujących. Oznacza to, że mimo podejmowanych działań prewencyjnych, wiele branż wciąż zmaga się z ryzykiem wypadków przy pracy.

Rośnie liczba śmiertelnych wypadków w pracy 

Szczególnie niepokojący jest wzrost najcięższych zdarzeń w miejscu pracy. W 2024 roku odnotowano 245 ofiar śmiertelnych, czyli o 77 więcej niż w 2023 roku. Liczba osób ciężko poszkodowanych wzrosła z 322 do 454. Dynamika ta widoczna jest w niemal wszystkich regionach kraju, a najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w województwach śląskim (4,54), opolskim (4,16) oraz zachodniopomorskim (4,07).

- W wielu firmach konieczne są dalsze inwestycje w poprawę warunków pracy oraz skuteczniejszą kontrolę zagrożeń. Efektywne zapobieganie wypadkom wymaga nieustannego monitorowania zagrożeń, wdrażania udoskonaleń, które mogą pomóc w eliminowaniu ryzyka oraz edukacji – podkreśla Tomasz Tarabuła, Dyrektor Regionalny Gi Group.  


Górnictwo szczególnie narażone na ryzyko

W 2024 roku najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w branżach takich jak górnictwo i wydobywanie (12,59 wypadków na 1000 pracujących), dostawa wody i gospodarowanie odpadami (9,11), oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (5,09). Znacznie niższe wskaźniki wypadkowości odnotowały branże takie jak informacja i komunikacja (0,50), pozostała działalność usługowa (0,68) czy działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,86). W sektorach, w których ryzyko wypadków jest szczególnie wysokie, kluczowe jest wdrożenie zaawansowanych systemów monitorujących - umożliwiają identyfikację zagrożeń zanim dojdzie do wypadku. Niezbędne są też inwestycje w nowoczesne technologie, takie jak inteligentne czujniki czy robotyka w produkcji oraz współpraca z ekspertami w dziedzinie BHP.

Z analizy przyczyn wypadków wynika, że najczęściej dochodzi do nich z powodu nieprawidłowego zachowania pracowników – w 2024 roku stanowiło ono aż 42 proc. wszystkich zgłoszonych zdarzeń. Dochodzi od nich z powodu nieuwagi, pośpiechu lub lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Kolejną istotną przyczyną była niewłaściwa organizacja stanowisk pracy, co odpowiadało za 6,5 proc. wypadków. Obejmuje to złe rozmieszczenie narzędzi, brak ergonomii czy trudne warunki pracy. Błędy w obsłudze narzędzi i maszyn stanowiły 10% przyczyn, co podkreśla konieczność odpowiednich szkoleń oraz zachowania sprawności wykorzystywanego sprzętu.

- Firmy zdają sobie sprawę, że kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest doskonalenie organizacji pracy. Oprócz wdrażania procedur BHP, istotne jest regularne monitorowanie zagrożeń i ocena stanowisk pracy w czasie rzeczywistym. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak czujniki czy systemy monitorujące firmy mogą wykrywać ryzyko i szybko reagować, co pozwala na eliminowanie zagrożeń zanim dojdzie do wypadku. Regularne audyty pomagają także identyfikować obszary wymagające poprawy, co sprzyja tworzeniu bezpieczniejszego środowiska pracy - dodaje Agnieszka Żak, Dyrektor Regionalna Gi Group.  


Życie zawodowe musi być poukładane 

Z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak ich zdrowie fizyczne. Zła organizacja pracy, długotrwały stres oraz brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym prowadzą do wypalenia, depresji czy stanów lękowych.

- Stworzenie kultury bezpieczeństwa w pracy to coś więcej niż przestrzeganie przepisów BHP. Ważnym elementem jest także wprowadzenie programów wsparcia psychologicznego, które pomagają radzić sobie ze stresem i wyzwaniami zawodowymi. Regularne monitorowanie warunków pracy i szybka reakcja na zagrożenia są kluczowe, by zapobiegać wypadkom i minimalizować ich wpływ na zdrowie pracowników – podsumowuje Grzegorz Gojny, Dyrektor Regionalny Gi Group. 

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • W 2024 roku w wypadkach przy pracy zginęło 245 osób – to o 77 więcej niż rok wcześniej
  • Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w górnictwie (12,59 na 1000 pracujących) oraz w woj. śląskim (4,54)
  • 42% wszystkich wypadków było skutkiem nieprawidłowego zachowania pracownika, a 10% wynikało z błędów w obsłudze maszyn
  • Zła organizacja pracy i przewlekły stres przyczyniają się do wypalenia zawodowego, depresji i zaburzeń lękowych 


Fot. Kopalnia/Wikipedia

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo