7 obserwujących
680 notek
163k odsłony
955 odsłon

Reagan z perspektywy lat

Wykop Skomentuj32

Sporo jest na internecie filmików z Reaganem i jego powiedzonkami. Niestety – większość pochodzi z jego czasów prezydenckich, gdy już był stary. Ale znaleźliśmy garść filmików z czasów kalifornijskich oraz rozruchów studenckich w Berkeley. Zamieszczamy je – bo warto posłuchać tego – dzisiaj już trochę archaicznego języka angielskiego, jakim się on posługuje. Dzisiejsi politycy już tak mówić nie potrafią.

Reagana uważaliśmy i uważamy za jednego z największych prezydentów. Z tym, że nasza jego ocena zmienia się trochę w miarę upływu lat. Dawniej myśleliśmy, że był postacią epokową, która zmieniła bieg historii. Ostatecznie pokonanie komuny to nie byle co.

Dzisiaj już myślimy inaczej. Wiemy już, że Reagan komuny nie pokonał. Owszem – pokonał ją w Sowietach i bloku wschodnim i z oczywistych względów w Polsce zasługuje na wdzięczność za wyzwolenie.

Ale Reagan – a po nim Bush – zupełnie nie zauważyli rozrostu lewactwa na Zachodzie, które po ich odejściu sprawiło, że komuna zwyciężyła w Europie Zachodniej – oraz była bardzo bliska tryumfu w USA – z tym, że w Ameryce, na razie stanął jej na przeszkodzie Trump. Czy Trump zdoła amerykańską komune pokonać – czy tylko opóźni jej marsz o parę lat – to się dopiero okaże.

Dlatego zamiast myśleć o Reaganie jako pogromcy komuny – myślimy o nim jak o Piłsudskim, który „koło historii zatrzymał na chwilę”.

W każdym razie w przemówieniu na tym filmiku widzimy jak Reagan polemizuje z Chruszczowem, gdy ten miał przewidywać, że Zachód dobrowolnie podda się komunie. Nigdy sie nie poddamy! – grzmi w odpowiedzi Reagan – i nie mamy wątpliwości, że on w to autentycznie wierzył. Niestety – mylił się. Europa Zachodnia komunie poddała się bez walki a o kraje takie jak Stany Zjednoczone, Polska i Węgry – walka jeszcze się toczy i na razie nie wiadomo jak się skończy.

Bardzo niewielu ludzi rozumie, że jak bardzo się świat od czasów Reagana zmienił. Dzisiaj amerykańscy (i polscy!) antykomuniści właśnie w Rosji sojusznika szukać powinni. A nienawiść jaką dzisiaj zachodnie elity polityczne do Rosji odczuwają nie z obawy przed komuną wynika – ale stąd, że Rosja sprawę komunizmu zdradziła. I zachodnie lewactwo nie może jej tego darować i chce władzę nad tym krajem odzyskać.


A tu jest obiecany filmik z Reaganem.

Wykop Skomentuj32
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka