Herbaciarnia
Herbaciarnia
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
834
BLOG

Herbata-herbaciarnia-parzenie element kultury Chin

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 7

 

Historia picia herbaty w Chinach sięga czterech tysięcy lat. Herbata jest niezbędnym napojem w codziennym życiu Chińczyków. Mówi się, że paliwo, ryż, olej jadalny, sól, sos sojowy, ocet i herbata zostały włączone w 7 ważnych sprawach. Częstowanie gości herbatą jest zwyczajem Chińczyków. Podczas wizyty gości w domu gospodarz natychmiast częstował ich pachnącą herbatą i rozmawiał na różne tematy. Rozmowa ta przebiegała w lekkiej i przyjemnej atmosferze.

Według legendy, w 280 roku naszej ery, w południowej części Chin istniało królesto Wu. Podczas przyjęcia na cześć madarynów, cesarz lubił podawać im wódkę. Jednemu z mandarynów, który nazywał się Wei Zhao i nie umiał pić wódki, cesarz pozwolił spożywać herbatę. Od tej pory intelektualiści częstowali gości herbatą. W czasie dynastii Tang, picie herbaty stało się obyczajem zwyczajnych ludzi. Zwyczaje te zostały powiązane z buddyzmem. Według legendy, w latach 713-741 n.e., mnisi w świątyniach po długotrwałej kontemplacji lubili wyspać się i zjeść. Starsi mnisi znaleźli metodę picia herbaty, która zaburzała system nerwowy mózgu. Potem metoda ta cieszyła się popularnością w różnych miejscowościach. Jednocześnie w domach bogatych rodzin w czasie dynastii Tang zakładano specjalny pokój przeznaczony do czytania książek, gotowania herbaty oraz jej picia, który nazywał się „pokojem herbacianym”. W 780 roku podczas panowania dynastii Tang, znawca herbaty Lu Yu uogólnił doświadczenia w zakresie uprawy herbaty, jej obróbki i picia. Napisał pierwszą w Chinach książkę o herbacie zatytułowaną „Chajing” /cha- herbata, jing-doświadczenia/.

W okresie dynastii Song cesarz Son Huiyhong wydawał na cześć madarynów przyjęcia herbaciane, na którym osobiście gotował herbatę. W rezydencji cesarskiej dynastii Qing herbata była używana nie tylko na przyjęciach. Częstowano nią także szefów misji dyplomatycznej obcych państw. Obecnie z okazji ważnych świąt, nowego roku, święta wiosny, niektóre organy rządowe i społeczności zapraszają do wspólnego picia herbaty, a podczas spotkania prowadzone są różne rozmowy.
W Chinach spożywanie herbaty przekształciło się już w specjalną kulturę. Ludzie traktowali sporządzenie herbaty i jej picie jako sztukę. Od dawien dawna w Chinach działały w różnych miejscowościach różnorodne herbaciarnie. Na ulicy Qian men w Pekinie działa specjalna herbaciarnia, gdzie klienci mogą pić herbatę, spróbować ciastka i obejrzeć program artystyczny. W południowej części Chin działają herbaciarnie i altanki picia herbaty, które często położone są w pięknej i malowniczej okolicy.

Picie herbaty ma swoje zwyczaje.

Pekińczycy lubią pić herbatę jaśminową, szanghajczycy – zieloną, mieszkańcy prowincji Fujian lubią pić herbatę czerwoną /Polacy nazywają ją czarną/, a mniejszości narodowe zamieszkujące rejony pasterskie, piją herbatę w kształcie cegiełki - herbatę mocno naciągającą. Taka herbata sprzyja przemianie materii. W niektórych miejscowościach prowincji Hunan, mieszkańcy lubią dodawać do herbaty sól, imbir i sezam. W niektórych miejscowościach picie herbaty można nazwać jej „jedzeniem”.

Metody przyrządzania herbaty zależą od chińskich miejscowości, w wielu z nich zachowały się charakterystyczne zwyczaje związane z jej spożywaniem.

W Pekinie, jeżeli gospodarz podaje gościom herbatę, to goście muszą natychmiast wstać i wyrazić podziękowanie. Trochę inaczej wygląda to w południowej części Chin. W Guangdong i Guangxi po podaniu gościom przez gospodarza herbaty, wyrażają oni podziękowanie uderzając trzykrotnie palcami w blat stołu.
 

Według CRI, Foto:PeopleDaily.com, WikipediaCommon

Zobacz galerię zdjęć:

Herbaciarnia 2
Herbaciarnia 2 Herbaciarnia 3 Herbaciarnia 4 Herbaciarnia 5 Herbaciarnia 6 Herbaciarnia 7 Herbaciarnia 8 Herbaciarnia 9 Czym mozna pić herbatę 1 Czym mozna pić herbatę 2 Czym mozna pić herbatę 3 Czym mozna pić herbatę 4 Czym mozna pić herbatę 5 Czym mozna pić herbatę 6 Czym mozna pić herbatę 7 Czym mozna pić herbatę 8

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura