Cesarskie Groby Ming i Qing znajdujące się pod Pekinem
Cesarskie Groby Ming i Qing znajdujące się pod Pekinem
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
434
BLOG

Pamięc w czerni i bieli I: Stare Chiny

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Mam nabożny stosunek do starych zdjęć. Może dlatego, że od zawsze miałem wielki szacunek do swoich Dziadków. A przez Nich- do Ich  wszystkich przodków. Dlatego właśnie na ścianach mojego domu wiszą Ich zdjęcia. Dają mi poczucie ZAKOTWICZENIA. To dla mnie ważne. I choć nie byli nilkim szczególnym, dla mnie są WAZNI.

Dlatego tak dobrze rozumiem chiński kult przodków.

Nie wiem co przedstawiają te stare chińskie fotografie. Nawet nie wiem, z jakiegi okresu pochodzą. Jedne są bardziej  neutralne w moim  odbiorze. Inne przejmujące- jak zdj.5. Myślę, że pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. 

Niektórych zdjęć nie rozumiem- jak np. zdj.4. Nie wiem co sobą przedstawia.

Do czytelników mam prośbę: jeśli ktokolwiek jest w stanie zidentyfikować obiekty, ludzi lub miejsca- proszę o komentarz. Wówczas opiszę te zdjęcia.

Chciałbym, aby oglądanie tych zdjęć dało Państwu asumpt do zadumy nad przemijaniem czasu. Aby przyszedł czas na refleksję- jak to się wszystko zmienia. W tym przypadku Chiny.

Bo zderzenie tych zdjęć, kraju feudalnego, z teraźniejszością jest dla mnie szokujace. Szczególnie po przeczytaniu wczoraj zdania jakiejś Pani, która napisała do mnie po pobycie w Chinach: Strach się bać!

Naprawdę?

Źródło Xinhua.

Zobacz galerię zdjęć:

Miasteczko Ping Yao w prowincji Shan Xi
Miasteczko Ping Yao w prowincji Shan Xi Shang Hai-Bund zdj.4 zdj.5 zdj.6 zdj.7 Chińskie dwustrunowe skrzypce (er hu) zdj.9 zdj.10 zdj.11 zdj.12 zdj.13 Rybackie sieci zdj.15 zdj.16 zdj.17 Świątynia Nieba w Pekinie zdj.19 Splecione włosy Chińczyków - symbol lojalności wobec dynystii Qing

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Kultura