4 obserwujących
86 notek
73k odsłony
767 odsłon

Polski samorząd nadal będzie toczyła gangrena

Wykop Skomentuj13

Już niedługo kolejne w III RP wybory samorządowe. Dla wszystkich, którzy zamierzają w nich wziąć udział, a także dla tych, którzy nie zamierzają „poznać siły” kartki wyborczej, mam złe wiadomości. Nie liczcie na jakiekolwiek strukturalne, systemowe zmiany po „nowym rozdaniu”. Polski samorząd terytorialny okopał się na swoich pozycjach i nadal będzie dryfował po falach bezprawia, dokładnie tak samo jak dotychczas. A że kilku karierowiczów i aferzystów z PO i PSL zastąpi klika „nowych twarzy”, występujących pod banderą tzw. Zjednoczonej Prawicy? Niejednokrotnie opisywałem tzw. prawicowych działaczy samorządowych, którzy od lat doskonale radzą sobie w państwie klik i korupcji na poziomie wojewódzkim, powiatowym i gminnym, żerując na zdewastowanych układach społecznych, które dalekie są od republikańskich wartości. Nieśmiała sejmowa próba zdyscyplinowania samorządowców przy pomocy Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO) została zduszona w zarodku przez prezydenta Andrzeja Dudę, który zawetował w lipcu 2017 roku nowelizację ustawy o RIO. Prezydencki minister Andrzej Dera, tłumacząc weto prezydenta, bez ogródek przyznał, że w sprawie kontroli nad samorządem terytorialnym prezydent uważa, że powinno być ”tak jak było”. Przypadek? Myślę, że wątpię! Cytuję:
– Chodzi tutaj o tą możliwość badania przez regionalną izbę obrachunkową zasad celowości gospodarności działania samorządu. Od tego są wybierani radni w wyborach bezpośrednich, to oni w imieniu mieszkańców mają nadzorować i decydować na co wydawać pieniądze. Na tym polega w ogóle reforma samorządu, że o tym, na co wydajemy pieniądze, decydują przedstawiciele, lokalni przedstawiciele mieszkańców, którzy są nazywani radnymi, i to oni decydują, a burmistrz, wójt wykonuje – wyjaśniał znaczenie Regionalnych Izb Obrachunkowych Dera, zob.  https://www.wprost.pl/kraj/10064944/Dlaczego-prezydent-zawetowal-ustawe-o-RIO-Minister-dokladnie-tlumaczy-motywacje-Dudy.html.
Doprawdy, Panie Prezydencie, ręce same składają się do oklasków po tak wiekopomnej decyzji, odcinającej RIO od oceny gospodarności działań samorządu terytorialnego w naszym kraju!
Jedyna zmiana jaka dotknęła polskich „samorządowładców” w ostatnim czasie, to obniżenie bizantyjskich zarobków wójtów, burmistrzów i prezydentów o 20%. Jednak bez obaw! Dziewczęta i chłopcy na włodarzonych stolcach odbiją sobie te straty z nawiązką. Cóż to za problem dla rządzących drugą, trzecią, czwartą a nawet piątą czy szóstą kadencję! System Kuleszy i Regulskiego przewidział wszelakie „hocki-klocki” na wypadek niedoborów w prywatnej kieszeni. A przecież w tych kieszeniach zawsze są niedobory! Długo by pisać! Symbolem politycznej nędzy polskiego sytemu samorządowego jest chęć udział w wyborach na prezydenta Wrocławia, niejakiego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. To już nie jest nawet hucpa, ale szczególnie ordynarny komunikat (znacie ten gest) pokazany bezwolnemu społeczeństwu, gdzie i jak głęboko magdalenkowa klasa polityczna wsadziła sobie uniwersalne „samorządowe” wartości. I jak Polska długa i szeroka wszędzie jest tak samo! O Warszawie już nawet wstyd wspominać!
W ostatnich latach opublikowałem na temat polskiego samorządu terytorialnego mnóstwo artykułów. Żaden z nich nie stracił na aktualności. Kto chce może przeczytać/przypomnieć sobie kilka z moich tekstów :
http://3obieg.pl/polski-samorzad-toczy-gangrena/, http://3obieg.pl/hulaj-dusza-piekla-nie-ma-2, http://3obieg.pl/demokracja-strachu,  http://3obieg.pl/samorzadowe-rozbicie-dzielnicowe, http://3obieg.pl/iii-rp-pieniadze-publiczne-i-wladza,  http://3obieg.pl/grzech-pierworodny-polskiego-samorzadu-terytorialnego.
Od ponad 10 lat na moim portalu www.gorliceiokolice.eu udowadniam na konkretnych przykładach na czym w istocie polega przestępcza działalność naszych wybrańców w gminach, powiatach i województwach. Na dodatek pokazuję patologiczne milczenie i zgodę mieszkańców na taki stan rzeczy. Na nikim oczywiście nie robi to specjalnego wrażenia. A prokuratorzy śmieją się nam w twarz! A jak głośno się śmieją też opisałem w wielu tekstach na www.gorliceiokolice.eu.
Wybierającym się do wyborów, żeby obejrzeć przezroczyste urny wyborcze, życzę doniosłych doznań!!! Ja zostaję w domu! 

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka