fot.: ©iStockphoto.com_jgroup
fot.: ©iStockphoto.com_jgroup
dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba
1132
BLOG

To Potop zabił dinozaury?

dr Wincenty Kalemba dr Wincenty Kalemba Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Dinozaury były jednymi z największych i najpotężniejszych stworzeń, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię. Jednakże, mimo swojej siły i potęgi, dinozaury nie przetrwały do naszych czasów.

W świecie naukowym istnieje popularne przekonanie, że dinozaury wyginęły w wyniku uderzenia w Ziemię asteroidy 66 milionów lat temu. Z kolei kreacjoniści twierdzą, że to globalny potop był przyczyną wyginięcia tych stworzeń. Co więc zabiło dinozaury – uderzenie czy powódź? Trzy naukowe wskazówki naprowadzają nas na właściwą odpowiedź.

Żaby to najbardziej rzucająca się w oczy wskazówka. Skoro uderzenie domniemanej asteroidy było wystarczająco silne, by wybić mocne, olbrzymie dinozaury o grubej skórze – i to na całym świecie! – zapewne w pierwszej kolejności zniszczyłoby płazy o cienkiej skórze. Taki sam los powinien był spotkać niektóre delikatne małże, a jednak tak się nie stało.

Skamieniałości żab i małży odkryte w sąsiedztwie skamieniałych kości dinozaurów wyglądają dokładnie tak, jak współczesne żaby i małże. Przez porowatą skórę żab przenikają szkodliwe substancje chemiczne, a skrzela małży dławią się mułem, jak więc były one w stanie przetrwać to, co rzekomo zabiło dużo silniejsze i bardziej wytrzymałe dinozaury?

Uderzenie meteorytu, które było w stanie zgładzić wszystkie dinozaury, powinno pozostawić ogromne, koliste zagłębienie w ziemi. Większość naukowców badających tę kwestię za krater uderzeniowy uważa obszar pod południową Zatoką Meksykańską i północnym Półwyspem Jukatan. Inni jednak mają dobre powody, aby się z tym nie zgadzać.

Po pierwsze, podziemne zagłębienie w tym miejscu wcale nie jest koliste, a po drugie jest tam bardzo niewiele stopionych skał, a przecież tak silne uderzenie stopiłoby skały. Skoro więc nie możemy znaleźć krateru, który odpowiadałby tak silnie niszczącemu uderzeniu, to na jakiej podstawie mamy wierzyć, że takie uderzenie miało miejsce i że zabiło dinozaury?

O tym, że asteroida nie mogła być przyczyną wyginięcia dinozaurów świadczy również rozmiar i kształt warstw skalnych zawierających skamieniałości tych gadów. Warstwy te potrafią rozciągać się na obszarach wielu tysięcy kilometrów kwadratowych. Na przykład formacja Lance oraz formacja Hell Creek powstały w tym samym czasie i obejmują Montanę, Wyoming, a także część innych stanów.

Niemożliwe jest, aby uderzenie asteroidy w Meksyku spowodowało osadzenie się tej grubej warstwy skalnej na tak rozległym obszarze. Uderzenie powinno raczej utworzyć warstwę w kształcie klina, z przerzedzeniem mułu w miejscu krateru. A jednak warstwy zawierające skamieniałe kości dinozaurów zachowują tę samą grubość przez setki i tysiące kilometrów.

Czy więc uderzenie asteroidy zabiło dinozaury 66 milionów lat temu? Wydaje się, że nie. To, co obserwujemy w skałach na każdym kontynencie, wskazuje raczej na gwałtowny pochówek dinozaurów w błocie, dlatego opisany w Biblii globalny potop dostarcza bardziej wiarygodną odpowiedź na pytanie, dlaczego dinozaury zniknęły z powierzchni naszej planety.

Opowieść o Potopie pochodzi z Księgi Rodzaju w Starym Testamencie. Według Biblii, Bóg postanowił zniszczyć całą ludzkość za jej grzechy, a jedynymi, którzy mieli przetrwać, byli Noe i jego rodzina. Noe otrzymał od Boga polecenie zbudowania Arki, która miała pomieścić jedną parę każdego zwierzęcia na Ziemi. Według Biblii, Potop trwał 40 dni i 40 nocy, a woda pokryła całą Ziemię. Wszyscy ludzie i zwierzęta, które nie znalazły schronienia na Arce, zginęli.

Przed biblijnym Potopem klimat i środowisko na Ziemi znacznie różniły się od tego, co znamy dzisiaj. Według niektórych interpretacji Biblii świat przedpotopowy był bujnym rajem z ciepłym i wilgotnym klimatem, w którym kwitły rośliny i żyły zwierzęta. Jednak inne źródła sugerują, że Ziemia była znacznie bardziej nieprzyjaznym środowiskiem, z częstymi erupcjami wulkanów i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Niezależnie od szczegółów, powszechnie przyjmuje się, że Ziemia przed Potopem była drastycznie inna i że ta zmiana odegrała znaczącą rolę w późniejszych wydarzeniach. Według tej teorii to Potop zniszczył siedliska dinozaurów i spowodował ich masową zagładę.

Chociaż teoria, że biblijny Potop spowodował wyginięcie dinozaurów, pozostaje tematem dyskusji, jasne jest, że wyginięcie tych wspaniałych stworzeń było znaczącym wydarzeniem w historii naszej planety, a ich zagłada jest jedną z największych tajemnic naszej historii.

fot.: ©iStockphoto.com_jgroup

Jestem energiczny, ekstrawertyczny, ufny swoim możliwościom, zawsze dążący do osiągnięcia konkretnego celu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie