46 obserwujących
470 notek
318k odsłon
1668 odsłon

Geotermia na głowie. Wstęp

Wykop Skomentuj79

Jak wiecie, nie jestem ekologiem, który marzy
by być Grekiem i mieszkać w beczce na plaży.  


Chwalę Stwórcę za przygotowanie doskonałego miejsca dla Ludzi stworzonych na Jego obraz i podobieństwo. Życie, które kwitnie na Ziemi w bardzo wąskich „furtach” parametrów fizycznych i składów chemicznych, zdaje się być bardzo zagrożone przez zużywanie kopalin energetycznych. Wiele osób zakochanych w czystym powietrzu pragnie, aby wyrzucić węgiel z naszego „jadłospisu” licząc jedynie na energię pozyskiwaną „za darmo” z OZE. Niektórzy krajanie chcą nawet, by Polska była w tej konkurencji najpierwszą z pierwszych w świecie. Utworzenie Ministerstwa Klimatu może świadczyć o nadążaniu rządzących za postępową awangardą pokolenia „ludzi recyklingu”. Przy okazji tworzenia tego ministerstwa dowiedziałam się, że kariera pewnej młodej damy rozpoczęła się właśnie w Polsce, przy okazji organizacji COP24 w Katowicach.

Uważam MK za godne nadawania ludziom przyjaznym klimatowi certyfikatów „Przeciwnik Węgla” oraz członka „Ratowniczego Pogotowia Klimatycznego”. Certyfikaty te powinny być nadawane tylko osobom, które nie korzystają z brudnej energii elektrycznej pochodzącej z sieci państwowej. Idąc za wzorem lekarzy, którzy pokazują co mają w garażu, PW i członkowie RPK publikujcie i pokazujcie wszelkie posiadane dowody swojej niewinności wobec przyrody i klimatu [rachunki za prąd, telefon, Internety, czyli wszystko to, co ma wpływ na wasz ślad węglowy]. Doraźnie liczcie na swoją inwencję, zanim Ministerstwo Klimatu okrzepnie i zabierze się do roboty.

Usłyszałam cztery dni temu, od bardzo młodego człowieka o panu, który żyje w przyczepie kempingowej, żywi się przynoszonymi przez ludzi produktami oraz gromadzi środki pieniężne na swoje rowerowe ekspedycje. Nie pracuje. Jego hobby to zwiedzanie świata na rowerze, dojechał już z Polski do Bajkału. Oto przykład laickiego pustelnika zużywającego mało energii wszelakiej. Przykład godny naśladowania przez młodych przeciwników węgla oraz członków RPK. Podmiana pustelników motywowanych religijnie, pustelnikami klimatycznymi jest bardzo na czasie, co nie wymaga uzasadnienia.

Powrót do pisania o geotermii wynikał z przeczytania artykułu: Ciepłownie muszą poprawić efektywność energetyczną. Oto wstępniak do tekstu właściwego:

Europejskie systemy ciepłownicze muszą stać się efektywne energetycznie – zakładają unijne dyrektywy. Według wyliczeń ekspertów w 2040 roku najmniejszy koszt produkcji energii uzyska się z odnawialnych źródeł. Szczególne nadzieje wiązane są z energią geotermalną. W Polsce istnieje co najmniej 50 miejsc, gdzie można wykorzystać geotermalne źródła. Kluczem do wytworzenia z nich energii będą sezonowe magazyny ciepła, potrafiące utrzymać ciepło przez kilka miesięcy.


Jestem głupsza od kota. Kot, gdyby to zjadł, to by narobił. A ja głupia nie mogę tego przerobić. Górotwór nie jest magazynem ciepła i dlatego trzeba go wyciągnąć stamtąd i trzymać pod kluczem w sezonowych magazynach ciepła?  

To tyle tytułem wstępu. 


Wykop Skomentuj79
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka