46 obserwujących
497 notek
337k odsłon
749 odsłon

Kalifornia i Polska - rzeczywista moc na wykresach

Wykop Skomentuj43

Popyt na energię w niedzielę kwietniową i sierpniową

a) w Kalifornii 

image

b) w Polsce 

Aby móc porównać optycznie dane z Kalifornii z danymi z Polski, trzeba by je sporządzić na nowo pobierając dane z portali CAISO i PSE. Przetworzone dane dla wielu osób są jednak mniej wiarygodne. Uciekłam się zatem do prostego podstępu robiąc spłaszczone obrazy rzeczywistego zapotrzebowania mocy w Polsce w niedziele 12 kwietnia i 30 sierpnia 2020 r. Jest to obraz poglądowy, zrobiony na chybił trafił. Pomiędzy najniższym i najwyższym zapotrzebowaniem w Polsce nie ma nawet jednej działki skali przyjętej dla Kalifornii. Wynoszą one około 4,5 GW. 

image

Wykresy w oryginalnej skali podane niżej - znane z mojego bloga słoniki polskie - dają nam szansę poznania różnic pomiędzy wzrostem popytu wynikającego z cyklu aktywności ludzi żyjących w danej kulturze. Ludzie od tysięcy lat zachowują się podobnie. Zarządzanie siecią, która zobowiązana jest do przyjęcia pakietów energii o zróżnicowanym przyroście w czasie, tworzą w cielsku zwierza o w miarę łagodnych grzbiecie rampy, uskoki i pagórki, które trzeba pokonać dysponując wygimnastykowani w dostawach energii z innych źródeł energetycy. W Kalifornii są nimi elektrownie gazowe, wodne oraz import o mocy sięgającej 10 GW. W Polsce będą to głównie elektrownie węglowe i w mniejszym procencie udziału elektrownie gazowe,i wodne. Ta notka jest kolejnym krokiem do zrozumienia narastania problemów w Polsce w miarę miarę zwiększania mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. 

image

image

Każdy, kto zagląda pod moją strzechę wie, że w Kalifornii nie udało się sprostać zapotrzebowaniu na energię w czasie ostatnich upałów sierpniowych. Zapotrzebowanie przekraczało rekord z roku 2006 wynoszący ponad 50,2 GW. Jest to opisane w moich poprzednich notkach o Kalifornii oraz w komentarzach do nich. są tam też linki do zaagranicznych i krajowych informacji prasowych. 

W Polsce zapotrzebowanie maksymalne i minimalne przedstawia się o wiele skromniej, co widoczne jest na oryginalnym rysunku pochodzącym z raportu PSE za rok 2019. Maksymalna moc z ubiegłego roku wynosiła 36,5 GW i miała miejsce w szczycie południowym. Minima oraz szczyty dzienne i roczne są opisane na wykresie. Te wykresy są narysowane z czterokrotnie większej liczby danych, co uwidacznia bieżące problemy z utrzymaniem sieci w ryzach. 

image

Kalifornia: Porównanie dostaw energii w poniedziałek 31.08.2020 z dniem poprzednim - pokazaną wyżej niedzielą

image

Ostatni obraz ma ma mi wryć w moją pamięć, że porównywać należy dane z tych samych dni tygodnia o zbliżonych datach dla fluktuacji sezonowych i rocznych. Dotyczy to zwłaszcza dni wolnych od pracy. Różnicę pomiędzy popytem na energię w dni robocze oraz w świata widać na starym obrazku mojego autorstwa. 

image


Wykresy dodane 28 listopada 2020 9:30 pokazują różnicę aktywności Polaków i Kalifornijczyków w piątek, 25 XI 2020 r. 

image

Średnie moce godzinowe w dniu 25 kustioada 2020 r.:


Polska:

22 150 MW -  prognoza

22 001 MW - dostawa 

Kalifornia:

23 536 MW - prognoza

23 578 MW - dostawa 

Wykop Skomentuj43
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka