wzmianka wzmianka
187
BLOG

Kalifornia. Opis sobotniej dostawy energii

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Link do źródła danych:  

http://www.caiso.com/TodaysOutlook/Pages/supply.html


Fakt, ze zapotrzebowanie na energię w dni robocze jest znacznie większe od potrzeb w dni leniwe,  kazał mi zająć się się dostawami w sobotę, a konkretnie w ostatnią sobotę - 16 lipca 2020 r. O przypływie nowej werwy do analizy danych rzeczywistych z sieci kalifornijskiej, zdecydowało odkrycie w sieci przedruku moich dwóch notek właśnie w Kalifornii, oraz wprowadzenie w obrazowaniu pracy sieci CAISO obrazu "złotego cielca", który ukazuje się w całej klasie na obrazkach skumulowanej energii z wszystkich źródeł OZE. Zdecydowano się także na pokazanie skumulowanych dostaw energii ze wszystkich źródeł jako opcjonalny obraz dostaw z każdego z nich. 

Oryginalny obraz pokazujący dostawy energii w sobotę - 16 lipca 2022 r. 

image

Potraktujmy zatem skumulowany obraz dostaw energii z różnych źródeł jako duże zwierzę rzeźne rozbierając je na poszczególne elementy. Będzie to wracanie do obrazu pierwotnego, jednak to co zobaczymy, może stać się dla nas łatwiejsze do zapamiętania oraz wyciągania wniosków. 

image

Opisane wyżej kolorami źródła dostaw energii obowiązują także na utworzonych przez wyłączanie i włączanie źródeł dostaw wg własnego widzi mi się. Wśród portretów indywidualnych dostaw brakuje płaskiego jak stół oblicza dobowych dostaw energii nuklearnej. Jego miejsce zajął filigranowy portrecik baterii przy pracy. Baterie, podobnie jak dostawcy energii z importu mają okresy ładowania oraz oddawania energii do sieci. Dostawy energii nuklearnej przysłaniają na oryginale to co się dzieje poniżej zera. W tym konkretnym dniu po stronie ujemnej występują okresy ładowania baterii,  (bilansujące się na kolejnej planszy z importem, z przyczyn sąsiedztwa) oraz dwie kropelki ujemnego importu, czyli eksportu. 

Nieco więcej do myślenia dają nam obrazy zsumowanych dostaw energii wg ich cech naturalnych oraz zdolności współpracy z człowiekiem walczącym z klimatem. Są to, od góry: 1- wszystkie OZE + wodna + nuklearna + baterie ładowane energią z OZE w czasie nadprodukcji. 2 - Ciepłe gniazdo tworzone z ograniczania spalanego gazu. 3 - Gniazdo właściwsze utworzone z woli człowieka  pomiędzy dwoma brzegami dostaw energii z importu, wodnej oraz baterii 

4 - Właściwe gniazda dla energii słonecznej miała budować energia z wiatru. Tak się jednak w Kalifornii nie stało. Dlaczego?  Oto jest pytanie! 

image

Stary niedźwiedź mocno śpi na materacu z energii wiatrowej pod baldachimem rzeczywistej podaży energii. Wszystko dzieje się w tym samym czasie, a konkretnie w sobotę 16 lipca 2022 roku. O marzeniach sennych treserów niedźwiedzi może uda mi się jeszcze kiedyś napisać.
Domknę tę relację zestawieniem danych dotyczących ograniczeń dostaw energii w I półroczu 2022 roku, z którego wynika, że ograniczeniom podlega głównie energia słoneczna. Q bieżącym roku nadprodukcja energii słonecznej bije rekordy. 

image


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka