45 obserwujących
465 notek
312k odsłon
580 odsłon

Tak można opisywać przyszłość

Wykop Skomentuj26

Dyskusja pod ostatnią notką pt. Google przewiduje siłę wiatru nikogo nie usatysfakcjonowała. Zabrałam się więc do pracy, aby po raz kolejny pokazać sens opierania się na danych historycznych w przewidywaniach przyszłości. Przedstawiam obrazek wykonany z danych publikowanych na stronach PSE o rzeczywistym zapotrzebowaniu na moc w MW oraz danych o rzeczywistej mocy wiatraków w tym samym czasie, od 1.03.2019 godz. 0 do 5.03.2019 godz. 8. 

Na podstawie strumieni tych danych do rysunku dodałam krzywe obrazujące pokrycie zapotrzebowania w sytuacjach zwielokrotnienia mocy turbin wiatrowych: 2-, 3-, 4- i 5-krotnie. 

image

Mamy wiedzę o planach budowy farm morskich oraz lądowych. Moc zainstalowana w energetykę wiatrową będzie rosnąć. Od pewnego czasu pokazuję, że przyrost mocy w elektrowniach wiatrowych, nie pozwala na likwidację elektrowni cieplnych. To co dziś przedstawiam pozwala znaleźć punkty krytyczne wynikające z rozwoju energetyki OZE. 

  • Głębokie siodło w podaży energii wiatrowej w każdej z pięciu opcji wskazuje na konieczność utrzymania wszystkich elektrowni konwencjonalnych 
  • Rosnąca moc rzeczywista do około 5 GW w dniu dzisiejszym nie wydaje się groźna przy podwojeniu i potrojeniu mocy turbin pracujących obecnie dostarczając prąd do sieci monitorowanych przez PSE
  • Czterokrotny wzrost mocy będzie wymagał wyłączania części wiatraków z produkcji lub magazynowania nadmiaru energii, która w tym przykładzie pojawiła się w dniu 5 marca do godz. 7.
  • Pięciokrotny wzrost mocy turbin powoduje trzykrotny nadmiar podaży energii do magazynowania lub wyłączania wiatraków z produkcji.
  • Dostrzegłam ciekawe wzniesienie zarejestrowane w dniu 1 marca, które być może jest czymś podobnym do tego co widać na obrazku z notki poprzedniej. 

Uważam, że modelowanie przyszłości energetyki opierającej się na energii z OZE powinno być uwzględniane w scenariuszach długookresowych. Z tego, co ja sama zrobiłam, wynika potrzeba opracowania prawa zawierania umów na nowe elektrownie wiatrowe, w których będzie jasno napisane, że wiatraki będą podlegały takim samym procedurom wyłączania mocy w okresach nadprodukcji, jakim podlegają elektrownie konwencjonalne, które - jak widać z obrazka muszą być nadal gotowe do pracy. 


Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka