46 obserwujących
478 notek
324k odsłony
1470 odsłon

Panele na fasadzie

Wykop Skomentuj78

Fotowoltaiczna Elektrownia Sanktuarium zawiera także panele fasadowe o mocy 9 kW, co stanowi nieco ponad 12,5% całkowitej mocy znamionowej wynoszącej 71,76 kW. Ta domieszka paneli prostopadłych do ziemi zmienia na tyle rozkład pozyskanej energii w roku, że już to zauważyłam w statystykach pozyskania energii w poszczególnych miesiącach roku. Dzisiaj pokażę trochę faktów z roku 2018. Każdy może śledzić i opracowywać dane z tej instalacji, do czego zachęcam posiadaczy instalacji oraz osoby zainteresowane tym źródłem energii. Popatrzmy w pierwszej kolejności na pozyskanie energii z paneli stacjonarnych ustawionych pod kątem 30 i 45 stopni. 

image

Na rysunkach tych widzimy skrzyżowanie wiosenne i jesienne odbioru energii przez panele ustawione pod dwoma konkurującymi ze sobą kątami - 30 i 45 stopni. Letnie maksima wydajności mają panele ustawione pod kątem 30 stopni, zimowe maksima osiągają panele ustawione stromiej, w których zimowe słońce łatwiej się przegląda. Na wykresie po lewej każdy może zobaczyć i odczytać dane z każdego miesiąca roku 2018. Po prawej ilorazy wydajności paneli 30/45 i 45/30 tworzą ciekawą figurę (piranię?) 

Szczegółowe dane uzyskane z paneli pionowych umieszczonych na fasadzie umożliwią analizę opłacalności stosowania tego typu wykładzin ściennych, które prawdopodobnie mają wiele innych zalet oprócz produkcji energii elektrycznej z wydajnością mniejszą, ale mniej zróżnicowaną w sezonie letnim i zimowym.  

image

Wykop Skomentuj78
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka