25 obserwujących
80 notek
147k odsłon
  99   0

ENCYKLOPEDYCZNIE O WALENTYNKACH

Walentynki, święto zakochanych, to zwyczaj udokumentowany od średniowiecza, kiedy to był znany w południowej Francji, choć może ma korzenie starożytne. Niechże więc katoliccy konserwatyści nań nie wybrzydzają. Do Anglii przeszedł w XIX wieku, tam pojawiły się też anonimowe kartki wysyłane na adres osoby ukochanej. Upowszechnił się niedawno, za sprawą kultury masowej.

Termin 14 lutego przypuszczalnie wiąże się z początkiem godów ptasich w nad Morzem Śródziemnym. Wynika stąd, że powiązanie ze św. Walentym jest wtórne, a wzięło się z tego, że wtedy właśnie wypadało jego święto. Dopisanie św. Walentemu opieki nad chorymi umysłowo to przypuszczalnie żart duchownych, znających łacińskie powiedzenie „amantes amentes”, „zakochani szaleni”.

Pochodzenie święta oraz legendy o św. Walentym wskazują, że było to święto narzeczonych, jako tych, którzy planują ślub i dzieci. Obecnie się to poszerzyło. W Polsce walentynki samorzutnie trochę się zmieniły. Kartki się nieraz podpisuje. Są też wysyłane innymi bliskim. Ostatnio widziałem na poczcie babcię kupującą kartkę z serduszkiem dla wnuczki. Tata córeczce też taką może wysłać.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale