Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski
60
BLOG

TPT ostrzega: Tusku, wrόć na dobrą drogę!

Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski Polityka Obserwuj notkę 40

W dzisiejszej Rzeczpospolitej – kolejne poważne ostrzeżenie ze strony Tomasza P. Terlikowskiego pod adresem rządu Tuska. Za bardzo odchodzi Pan, Donaldzie Tusku, od oczekiwań Kościoła, uosabianych w publicystyce TPT. Za bardzo chce Pan się przypodobać opinii publicznej - co , jak wiadomo, jest w demokracji najgorszym oskarżeniem. 

Dobrą syntezę argumentacji TPT zawiera ostatni akapit jego artykułu: 

Skupiona na spełnianiu życzeń i postulatów „Gazety Wyborczej” czy „Dziennika” i nielobbowana od strony katolickiej – [Platforma Obywatelska – przyp. WS] łatwo może się skłonić do bardziej popularnych, także w opinii publicznej, rozwiązań liberalno-lewicowych w kwestiach moralności. To zaś oznaczałoby, że nawet jeśli PO – na dokładkę z PSL – stanie się chadecją, to raczej holenderską (która, przypomnijmy, zaakceptowała swobodę aborcji) niż klasyczną, konserwatywną. Pytanie tylko, czy jest to projekt, którego chcieliby polscy katolicy i polski episkopat. Pamiętajmy bowiem, że jedynym celem PO nie powinno być podobanie się wpływowym mediom. Skoro partia Donalda Tuska sama się określiła jako partia chadecka, a nie jako liberalna, to ma zobowiązania także wobec katolików, także tych, którzy wiedzę o swojej wierze czerpią raczej z nauczania Stolicy Apostolskiej niż z wypowiedzi Ewy Kopacz”. 

Może po kolei, tak cierpliwie i spokojnie, jak do kogoś dobrego (bo takim jest przecie TPT):

1.       "Skupiona na spełnianiu życzeń i postulatów „Gazety Wyborczej” czy „Dziennika” i nielobbowana od strony katolickiej – [Platforma - przyp. WS] łatwo może się skłonić do bardziej popularnych, także w opinii publicznej, rozwiązań liberalno-lewicowych w kwestiach moralności

Czyli, jeśli w „opinii publicznej” (a nie tylko w układowej GW i Dzienniku), rozwiązania liberalne są „bardziej popularne”, to może jednak zwycięska partia ma mandat, by je realizować? 

2.       To zaś oznaczałoby, że nawet jeśli PO – na dokładkę z PSL – stanie się chadecją, to raczej holenderską (która, przypomnijmy, zaakceptowała swobodę aborcji) niż klasyczną, konserwatywną.”

- a zatem „chadeckość” niekoniecznie wyklucza trochę bardziej liberalne podejście do prawa, moralności i religii, niż postuluje to Pan Terlikowski. Dobrze, przyda się poniżej. 

3.       Pytanie tylko, czy jest to projekt, którego chcieliby polscy katolicy i polski episkopat”.

– Zdecydowana większość Polakow to katolicy. A zatem „polscy katolicy” składają się w większości na ową „opinię publiczną”, ktόra – jak zauważyliśmy to w punkcie 1, skłania się ku rozwiązaniom liberalnym. A czy chce tego „polski episkopat”? No, może nie. Ale ten rząd nie został wybrany przez Episkopat.

4.       Pamiętajmy bowiem, że jedynym celem PO nie powinno być podobanie się wpływowym mediom.”

– oczywiście, że nie. Także wpływowym mediom takim jak „Rzeczpospolita” (ktόra jest zresztą wewnętrznie zróżnicowana), jak przypomina nam winieta blogu Rzeczpospolitej w Salonie.

5.       Skoro partia Donalda Tuska sama się określiła jako partia chadecka, a nie jako liberalna, to ma zobowiązania także wobec katolików, także tych, którzy wiedzę o swojej wierze czerpią raczej z nauczania Stolicy Apostolskiej niż z wypowiedzi Ewy Kopacz

– kiedy ta partia tak się określiła, w sposób autorytatywny, definitywny i wiążący? I czy takie samo-określenie wyklucza możliwość wybierania bardziej liberalnych rozwiązań niż te, ktόrych domaga się Pan Terlikowski? Czy „chadeckość” jest jednoznaczna pod tym względem (por punkt 2)? 

W swym artykule TPT krytykuje także duchownych, że za bardzo popuszczają Tuskowi („Abp Gocłowski … milczy”). . To zresztą podważa sugestię TPT, że Tusk zerwał się ze smyczy, skoro sami biskupi nie strofują premiera. Więc jest tak: Tusk nie słucha się Episkopatu, Episkopat nie upomina dostatecznie Tuska. Został już tylko jeden sprawiedliwy. Jak się nazywa?

Moje najlepsze wpisy: 1. Rękopis znaleziony w Kabanossie: "Obraz Salonu: sercem gryzę" 2. Trochę plotkarska opowieść o pewnej Damie (taka jak z Vivy lub T 3. Pawłowi Paliwodzie do sztambucha 4. Opowieść nowojorska 5. Sen 6. Książę, Machiavelli i pistolecik 7. Szatani, Biesy i Inni Demoni Pana Premiera 8. Prolegomenon do blogologii (Wykład Jubileuszowy) 9. Wyznania Salonowca 10. Salon Poprawnych 11. Szanowny Panie Rekontra (czyli druga spowiedź solenna, szczera, 12. Rok Niechęci Do Ludzi (mowa jubileuszowa) 13. Manifest tolerała 14. Spowiedź szczera, solenna, sobotnia 15. Anty-anty-polityka 16. Czynaście 17. Prawo i lewo naturalne 18. Król Maciuś I o Unii Europejskiej 19. O kulturze dyskusji 20. Moje obsesje

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (40)

Inne tematy w dziale Polityka