33 obserwujących
725 notek
412k odsłon
  115   0

JAK TRAKTOWAĆ GRUPY RADYKALNO-EKSTREMALNE?

Od ponad dwóch i pół stuleci na scenach politycznych państw europejskich i azjatyckich - i nie tylko - pojawiają się grupy o orientacjach ekstremalno-radykalnych, które co najmniej od czasów Komuny Paryskiej dążą do przejęcia władzy i ustanowienia porządków społeczno-politycznych i gospodarczych zgodnych z tymi orientacjami. W wielu przypadkach te dążenia zostały spełnione i stały się mniej lub bardziej trwałą rzeczywistością, często z przerażającymi efektami na dziesiątki lat...

W XX wieku najbardziej znane i najbardziej przerażające tego "przypadki" to bolszewicy, bolszewizm i stworzony przez tę ideologię i jej wyznawców Związek Sowiecki, który przetrwał niemal  70 lat. Drugi przypadek to włoscy faszyści i faszyzm włoski, w którym to systemie żyli Włosi i ich sąsiedzi przez niemal ćwierć wieku. Trzeci przypadek to niemiecko-austriacki nazizm, który istniał "tylko" 12 lat, i którego przerażających  skutków dla historii Niemiec, Europy i całego świata nie uda się nigdy wymazać...

Dalszymi przypadkami "z tej serii" były Chiny Ludowe, Korea Płn., Wietnam i Kambodża "czerwonych Khmerów"; najbardziej przerażające jest to, że ten ostatni reżim został zainstalowany przez grupę komunistów wykształconych w Paryżu, a ich dzieło, które przyniosło co najmniej 3 mln. śmiertelnych ofiar, zostało powołane do życia w latach 70-tych XX wieku czyli zaledwie pół wieku temu. Paradoksem jest to, że reżim komunistów kambodżańskich, uformowanych w Europie, został obalony przez...komunistów wietnamskich.

Można przeprowadzić eksperyment myślowy i postawić pytanie: CZY ISTNIAŁA, w KAŻDYM Z TYCH PRZYPADKÓW, MOŻLIWOŚĆ ZDUSZENIA tych ZBRODNICZYCH RUCHÓW, UGRUPOWAŃ czy REŻIMÓW "W ZARODKU"?

Warto przypomnieć, że w pierwszym ze wspomnianych przypadków ta "zalążkowa grupa inicjatywna BOLSZEWIKÓW" liczyła sobie ok. 70 tyś. osób; w 1917 roku żyło w Rosji carskiej jakieś 150-160 mln. ludzi, istniała policja, armia, więzienia, miejsca zsyłki itp. Czy nie można było tych potencjalnych zbrodniarzy wygnać z kraju, internować, uwięzić, zesłać na Syberię itp.?

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo