Grzegorz Wszołek - gw1990 Grzegorz Wszołek - gw1990
3825
BLOG

Kilka wniosków po bitwie o europarlament. KO i PiS dzielą i rządzą umysłami wyborców

Grzegorz Wszołek - gw1990 Grzegorz Wszołek - gw1990 Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 87
Koalicja Obywatelska z najlepszym wynikiem wyborczym od głosowania do parlamentu w 2011 roku, PiS z jeszcze lepszym rezultatem niż w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Nie ma miejsca na rozbicie duopolu w najbliższych latach - to podstawowy wniosek z bitwy do Parlamentu Europejskiego.

Prawica zyskuje po pół roku kilka punktów

1. Trzecia Droga i Lewica zmierzają niebezpiecznie pod próg, przejmuje ich KO. Co w perspektywie kolejnych wyborów nie jest zbyt dobrą wiadomością dla liberalno-lewicowej koalicji, o ile PiS i Konfederacja kiedykolwiek zawiążą taktyczny sojusz.

2. PiS ma wciąż poparcie powyżej 30 proc., ale zmiany (nie chodzi o nazwę, żadne pomysły typu "Bialo-Czerwoni") daleko idące są koniecznością. W interesie też partii Jarosława Kaczyńskiego jest to, by kandydat na prezydenta kraju nie był z pierwszego szeregu PiS, mimo że Morawiecki miałby niemal murowany wstęp do drugiej tury. Rezultat z 9 czerwca dla partii prawicowych to łącznie 48,24 proc. - widać poprawę o kilka pkt proc. z wybory na wybory, co ma spore znaczenie przed decydującą bitwą o prezydenturę w przyszłym roku. 

3. Rośnie również poparcie dla KO z wyborów na wybory, choć jeszcze 2 miesiące temu był spory niedosyt w skali kraju do sejmików. Ale nie ma przepływu między elektoratem prawicy a KO. Tusk będzie realizował nadal antypisowską politykę, jak doradzał nowej władzy Klaus Bachmann w serii felietonów, zamiast skupić się na realnym rządzeniu, ambitnych inwestycjach. Bo wynik do Parlamentu Europejskiego go do tego przekona: słusznie dojeżdża, naruszając standardy i stosując "prawo, jak my je rozumiemy". To jest najgorsza informacja dla prawicy, ale nie tylko dla niej, a dla państwa. 

Będzie się działo w koalicji4. Tarcia w koalicji są nieuniknione. Ale Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty sami zgotowali sobie ten los. Już pojawiają się zachęty ze strony zbyt rozentuzjazmowanych komentatorów, by Tusk doprowadził do przedwczesnych wyborów. Słowa Pawła Zalewskiego z rana, że premier podjął "absurdalną" decyzję, prosząc szefa MON o przygotowanie nowych przepisów ws. użycia broni na granicy, też o czymś świadczą. 

5. Czas wreszcie coś zrobić z exit pollem pracowni IPSOS, bo to kolejne wybory, w których sondaż nagina rzeczywistość i komentowane jest coś, co nie ma przełożenia na rzeczywistość. Mało brakowało, a nie doszłoby do mijanki, co byłoby grubą kompromitacją w historii badań preferencji partyjnych w Polsce.  

Fot. Donald Tusk/Jarosław Kaczyński/PAP

Wszystkie zamieszczone teksty na tym blogu należą do mnie i mogą być kopiowane do użytku publicznego tylko za moją zgodą. Grzegorz Wszołek Utwórz swoją wizytówkę

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka