264 obserwujących
1292 notki
2238k odsłon
  2404   8

List elit niemieckich do kanclerza Scholza

A zatem mamy już chyba jasność, jaki los przewidują Niemcy dla Europy Środkowej i Wschodniej - kapitulacja Ukrainy i przymusowy udział w 'nowej globalnej architekturze bezpieczeństwa' opartej o Rosję i Chiny. Czy naprawdę pragniecie poznać Ruskij Mir/Russische Welt, do którego Niemcy chętnie dostarczą drut kolczasty i wieżyczki strażnicze? A może wolicie żyć? W takim razie, czynnie przeciwstawcie się Niemcom.

W zasadzie chyba mamy teraz jasność, jaki los dla Europy Środkowej i Wschodniej przewidują Dobrzy Niemcy.


Dopóki jeszcze Polska może o czymkolwiek decydować, czy ktoś w rządzie RP mógłby poszukać i znaleźć w swoich bokserkach gonady wystarczającej wielkości, aby bez większej ceremonii ogłosić wszystkich sygnatariuszy tego listu personae non gratae z dożywotnim zakazem wjazdu do Polski?

Gdyby te nowo odkryte gonady całkiem niespodziewanie okazały się również owłosione, Polska mogłaby się stać prekursorem sankcji przeciw Niemcom, poprzez zamknięcie połączenia gazociągu jamalskiego z rurociągami niemieckimi.


https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/offener-brief-fordert-von-scholz-stopp-der-waffenlieferungen-an-die-ukraine-li.223704

LIST OTWARTY ELIT NIEMIECKICH
DO KANCLERZA SCHOLZA:


Szanowny Kanclerzu Scholz,


Jesteśmy ludźmi o różnym pochodzeniu, postawach politycznych i stanowiskach wobec polityki NATO, Rosji i rządu federalnego. Wszyscy głęboko potępiamy tę nieuzasadnioną wojnę Rosji na Ukrainie. Jednoczymy się w ostrzeganiu przed niekontrolowaną eskalacją wojny z nieprzewidywalnymi konsekwencjami dla całego świata oraz w przeciwstawianiu się przedłużaniu wojny i rozlewowi krwi dostawami broni.


Dostarczając broń, Niemcy i inne kraje NATO de facto stały się stroną wojenną. I tak Ukraina stała się także polem konfliktu między NATO a Rosją o ład bezpieczeństwa w Europie, który narasta od lat.


Ta brutalna wojna w sercu Europy toczy się kosztem narodu ukraińskiego. Jednocześnie rozpętana obecnie wojna gospodarcza zagraża dostawom dla ludzi w Rosji i w wielu biednych krajach na całym świecie.


Narastają doniesienia o zbrodniach wojennych. Choć trudne do zweryfikowania w panujących warunkach, należy założyć, że w tej wojnie, podobnie jak w innych przed nią, będą popełniane okrucieństwa, a brutalność będzie się nasilać wraz z jej czasem trwania. Jeszcze jeden powód, by szybko to zakończyć.


Wojna kryje w sobie realne niebezpieczeństwo  eskalacji militarnej, której nie można już kontrolować – podobnie jak podczas I wojny światowej. Rysowane są czerwone linie, które następnie przecinają aktorzy i hazardziści po obu stronach, a spirala idzie o krok dalej.

Jeśli odpowiedzialni ludzie, tacy jak pan, drogi panie kanclerzu, nie zatrzymają tego rozwoju, koniec będzie kolejną wielką wojną. Tyle, że tym razem z bronią jądrową, rozległą dewastacją i końcem ludzkiej cywilizacji. Dlatego unikanie coraz większej liczby ofiar, zniszczeń i dalszej niebezpiecznej eskalacji musi mieć absolutny priorytet.


Mimo doniesień o sukcesach armii ukraińskiej w międzyczasie: ta armia jest znacznie gorsza od rosyjskiej i ma niewielkie szanse na wygranie tej wojny. Ceną długotrwałego oporu militarnego, niezależnie od możliwego sukcesu, będzie więcej zniszczonych miast i wsi oraz więcej ofiar wśród ludności ukraińskiej. Dostawy broni i wsparcia wojskowego ze strony NATO przedłużają wojnę i sprawiają, że rozwiązanie dyplomatyczne jest odległe.


Słuszne jest żądanie „Precz z bronią!” przede wszystkim po stronie rosyjskiej. Ale jednocześnie należy podjąć dalsze kroki, aby jak najszybciej zakończyć rozlew krwi i wysiedlanie ludzi.

Jakkolwiek gorzkie jest wycofanie się z przemocy, która narusza prawo międzynarodowe, jest to jedyna realistyczna i humanitarna alternatywa dla długiej, wyczerpującej wojny. Pierwszym i najważniejszym krokiem byłoby wstrzymanie wszelkich dostaw broni na Ukrainę, połączone z natychmiastowym wynegocjowaniem zawieszenia broni.


Wzywamy zatem rząd niemiecki, państwa UE i NATO do zaprzestania dostaw broni dla wojsk ukraińskich i zachęcania rządu w Kijowie do zaprzestania oporu militarnego przeciwko obietnicy negocjacji w sprawie zawieszenia broni i rozwiązania politycznego.


Omawiane już przez prezydenta Zełenskiego oferty dla Moskwy – ewentualna neutralność, porozumienie w sprawie uznania Krymu i referenda w sprawie przyszłego statusu republik Donbasu – dają ku temu realną szansę.
Negocjacje w sprawie szybkiego wycofania wojsk rosyjskich i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy powinny być wspierane własnymi propozycjami państw NATO dotyczącymi uzasadnionych interesów bezpieczeństwa Rosji i państw sąsiednich.

Aby jak najszybciej powstrzymać dalsze masowe niszczenie miast i przyspieszyć negocjacje w sprawie zawieszenia broni, rząd federalny powinien zasugerować, aby oblężone miasta, najbardziej zagrożone i dotychczas w dużej mierze niezniszczone, takie jak Kijów, Charków i Odessa, stały się „miastami niebronionymi”, w rozumieniu Pierwszego Protokołu Dodatkowego do Konwencji Genewskiej z 1949 r.

Dzięki koncepcji zdefiniowanej już w konwencji haskiej o wojnie lądowej, liczne miasta zdołały zapobiec ich dewastacji podczas II wojny światowej .


Dominującą logikę wojny trzeba zastąpić odważną logiką pokoju i stworzyć nową europejską i światową architekturę pokoju, włączając w nią Rosję i Chiny. Nasz kraj nie może tu stać na uboczu, ale musi odgrywać aktywną rolę.Z poważaniem,


PD Dr. Johannes M. Becker, Politologe, ehem. Geschäftsführer des Zentrums für
Konfliktforschung in Marburg


Daniela Dahn, Journalistin, Schriftstellerin und Publizistin, Pen-Mitglied


Dr. Rolf Gössner, Rechtsanwalt und Publizist, Internationale Liga für Menschenrechte


Jürgen Grässlin, Bundessprecher DFG-VK und Aktion Aufschrei ‒ Stoppt den Waffenhandel!


Joachim Guilliard, Publizist


Dr. Luc Jochimsen, Journalistin, Fernsehredakteurin, MdB 2005-2013


Christoph Krämer, Chirurg, Internationale Ärzte für die Verhütung des Atomkrieges IPPNW (deutsche Sektion)


Prof. Dr. Karin Kulow, Politikwissenschaftlerin


Dr. Helmut Lohrer, Arzt, International Councilor, IPPNW (deutsche Sektion)


Prof. Dr. Mohssen Massarrat, Politik- und Wirtschaftswissenschaftler


Dr. Hans Misselwitz, Grundwertekommission der SPD


Ruth Misselwitz, evangelische Theologin, ehem. Vorsitzende von Aktion SühnezeichenFriedensdienste


 Prof. Dr. Norman Paech, Völkerrechtler, ehem. Mitglied des Deutschen Bundestages


Prof. Dr. Werner Ruf, Politikwissenschaftler und Soziologe


Prof. Dr. Gert Sommer, Psychologe, ehem.Direktoriummitglied des Zentrums für Konfliktforschung in Marburg

Hans Christoph Graf von Sponeck , ehem. Beigeordneter Generalsekretär der UNO


Dr. Antje Vollmer, ehem. Vizepräsidentin des Deutschen Bundestages


Konstantin Wecker, Musiker, Komponist und Autor

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka