Blog
W Temacie Maci
Stary Wiarus
Stary Wiarus Nie posiadam konta Facebook
227 obserwujących 894 notki 1754589 odsłon
Stary Wiarus, 4 sierpnia 2018 r.

De mortuis aut nihil aut bene? – Non possumus...

Ogólna różnica pomiędzy moim nieżyjącym już dziadkiem, przedwojennym oficerem zawodowym, powstańcem warszawskim i majorem AK, a również nieżyjącym już Zbigniewem Ściborem- Rylskim, też przedwojennym oficerem, też powstańcem warszawskim, i też majorem AK (awansowanym z kpt. w dniu zakończenia Powstania) jest taka, że mój dziadek trafił za swoją działalność do więzienia na Rakowieckiej, z którego wyszedł dopiero w 1956 roku.


Natomiast zanim jeszcze mój dziadek wyszedł w 1947 roku z konspiracji, Ścibor-Rylski już został, w tym samym roku, współpracownikiem UB.

Ścibor-Rylski awansował w PRL z majora na pułkownika rezerwy, zapewne nie za nieprzychylność wobec komunistów. Datę tego awansu tak starannie ukryto, że nie sposób jej znaleźć w sieci, Wikipedia delikatnie pisze tylko "po wojnie". Wszędzie natomiast trąbi się o jego następnym awansie, na generała brygady w st.spocz, z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego w 2005 roku.


Jako świadków bycia rzekomą 'wtyką' środowisk AK w UB/SB i PRL-owskim wywiadzie aż do 1981 roku(!) Ścibor-Rylski podał IPN-owi Władysława Stasiaka, szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oraz kanclerza Kapituły Orderu Virtuti Militari gen. Stanisława Komornickiego, dobrze wiedząc w momencie składania zeznań, że obaj zginęli w prezydenckim Tupolewie w Smoleńsku.


Według Ścibora-Rylskiego to Stanisław Nałęcz-Komornicki miał mu zasugerować, żeby nie wpisywał do oświadczenia lustracyjnego kontaktów z UB i SB, mówiąc: „Po co masz się tym chwalić”. Niestety, sam Nałęcz-Komornicki nie może tego potwierdzić.


Podczas śledztwa IPN poprzedzającego jego niezakończony proces lustracyjny z 2016 roku, Ścibor-Rylski twierdził, że tak jak nie podpisywał zobowiązania do współpracy z UB i nie brał pieniędzy, tak nie sporządzał żadnych donosów. Okazano mu 35 napisanych jego ręką informacji. Zaskoczony potwierdził, że są autentyczne. Po chwili dodał: – Nie mogę zrozumieć, skąd to się wzięło.


Jako współpracownik wywiadu PRL Ścibor-Rylski rozpracowywał m.in. własną żonę oraz jej rodzinę zamieszkałą w USA. Dwukrotnie, w 2010 i 2015 r. był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.


https://www.tygodnikprzeglad.pl/zemsta-na-generale/
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie


BACKUP: http://staryw.blogspot.com
NIE POSIADAM
KONTA FACEBOOK
"Powojenne pojednanie historyczne Francji i Niemiec utorowało drogę do powstania Unii Europejskiej. Z kolei mądrość i wspaniałomyślność narodów rosyjskiego i niemieckiego oraz przezorność działaczy państwowych obu krajów pozwoliły uczynić zdecydowany krok w kierunku budowy Wielkiej Europy. Partnerstwo Rosji i Niemiec stało się przykładem wychodzenia sobie naprzeciw, patrzenia w przyszłość przy zachowaniu troskliwego stosunku do pamięci o przeszłości. I dzisiaj rosyjsko-niemiecka współpraca odgrywa wielce ważną, pozytywną rolę w polityce międzynarodowej i europejskiej." Władimir Władimirowicz Putin, 31.08.2009 Anglia kosztuje sprzedawcę jabłek na lokalnym rynku i fryzjerkę z obwoźnego salonu fryzjerskiego circa £50 na miesiąc, i w pakiecie dostaje się dwór, królową, broń atomową, coroczne „trooping the colour”, wyścigi w Ascot, BBC1, BBC2, BBC3, BBC4 plus kilka kanałów tematycznych i Borisa Johnsona (to tak z grubsza), w czasie gdy ich polskie odpowiedniki muszą wybecalować £250 (sic!) na likwidację armii, niemoc policji, opieszałość sądów, wszechobecną korupcję, kolesiostwo na uczelniach, słabość kapitałową polskich firm, powódź, Bronka z jego potomstwem, przyjaciół Putina i kuzynów Angeli, likwidację mediów publicznych, a na deser Palikota, twarz polskiego „liberalizmu”, szefa wiekopomnej komisji „Przyjazne Chamstwo”. Pięć razy więcej za wschodnią podróbkę państwa. Dużo. Rolex, 14.06.2010 POLONIA  BEZ  CENZURY   STARY  WIARUS  BACKUP               free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @marektomasz  Piszę to co z dala widzę. Od pokrzepienia serc jest Henryk Sienkiewicz....
  • @Autor "odkrywczej jak podróże: Ossendowskiego, Strzeleckiego i Domeyki,"Ostrożnie ze...
  • @Autor "Tymczasem znacząca część społeczeństwa - ta popierająca PIS, ale nie tylko - chce...

Tematy w dziale