Premier Donald Tusk wczoraj w TVN24 zapowiedział kolejne niewygodne dla Karola Nawrockiego publikacje medialne. Wyjawił, że będą dotyczyć ustawek kibicowskich - Lechii Gdańsk z Odrą Opole. Według ustaleń wp, chodzi jednak o bijatykę między fanami klubu z Pomorza, ale z Lechem Poznań w 2009 roku. Z artykułu dowiesz się o wydarzeniach i artykułach z ostatnich godzin.
Ustawka z udziałem Nawrockiego. Nowe fakty
- Zapytajcie o ustawkę z kibicami Odry Opole i o jego działania w tym czasie. Czy to była szlachetna walka? Niech spróbuje odpowiedzieć, patrząc wam w oczy, na czym polegała jego aktywność - rzucił premier Donald Tusk w TVN24 w czwartek wieczorem, sugerując, że pojawią się kolejne materiały niekorzystne dla Karola Nawrockiego w mediach. - Mało? To mało? - dopytywał oburzony szef rządu redaktora Piotra Kraśkę.
Dziś wp.pl pisze o ustawce kibiców Lechii Gdańsk z Lechem Poznań w 2009 roku. Do bójki doszło po remisowym meczu obu drużyn. Około godziny 19:00 na polu pod Gdańskiem starło się 70 osób z każdej strony. Ustawka trwała ponad sześć minut i zakończyła się zwycięstwem kibiców Lechii. W czasie wywiadu ze Sławomirem Mentzenem, Karol Nawrocki nie zaprzeczył swojemu udziałowi w starciu. Przyznał enigmatycznie, że "uczestniczył w różnych modułach szlachetnych walk”.
WP ustaliła, że polityk rzeczywiście znajdował się na miejscu bójki sprzed 16 lat i potwierdziła to w nieoficjalnych rozmowach z dwiema osobami ze sztabu Nawrockiego. "Po bójce obie grupy rozeszły się bez incydentów - fani Lecha wrócili do swoich autokarów i wyjechali z Gdańska" - napisał portal. W bijatyce po obu stronach brali udział pseudokibice z wyrokami za handel narkotykami i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Reakcja sztabu Nawrockiego
Szef sztabu Nawrockiego Paweł Szefernaker zaznaczył, że Nawrocki nie wypierał się aktywności w środowiskach kibicowskich i nie zaprzeczał udziałowi w walkach na pięści.
- Donald Tusk sam mówił, że brał udział w takich wydarzeniach organizowanych przez kibiców - powiedział. Przypomniał też wypowiedź obecnego premiera sprzed lat na ten temat. - "Każdy w młodości miał jakieś szalone epizody i tak powinno być. Jeśli ktoś nie zrobił w młodości czegoś, czego później trochę się wstydzi, to nie jest pełnokrwistym człowiekiem" (...). To wypowiedź Donalda Tuska, pytanego o udział w ustawkach - komentował.
Przepływy elektoratu do Nawrockiego i Trzaskowskiego
Z najnowszego badania UCE Research na zlecenie Onetu wynika, że Karol Nawrocki może liczyć na większość głosów wyborców Grzegorza Brauna i Sławomira Mentzena. Z kolei elektoraty Szymona Hołowni i Adriana Zandberga zdecydowanie popierają Rafała Trzaskowskiego.
Wśród wyborców Brauna:
- 54,1 proc. chce poprzeć Nawrockiego
- 12,5 proc. wybiera Trzaskowskiego
Wśród sympatyków Hołowni:
- 73,8 proc. planuje głos na Trzaskowskiego
- 10,9 proc. – na Nawrockiego
W przypadku elektoratu Mentzena:
- 65,9 proc. popiera Nawrockiego
- 13,9 proc. wskazuje Trzaskowskiego
Wcześniejszy sondaż pokazał, że 69 proc. wyborców Zandberga skłania się ku Trzaskowskiemu, a 19 proc. ku Nawrockiemu.
Na podstawie analizy przepływów elektoratów, Onet szacuje - bez nowych wyborców, którzy nie głosowali w pierwszej turze - że Rafał Trzaskowski może liczyć na ok. 8,08 mln głosów, Karol Nawrocki – na 8,66 mln głosów.
To oznacza przewagę Nawrockiego wynoszącą około 581 tys. głosów.
Katastrofa Cessny w San Diego
W czwartek rano doszło do katastrofy prywatnego samolotu Cessna 550 w gęsto zaludnionej dzielnicy Murphy Canyon w San Diego. Zginęły dwie osoby, a pięć kolejnych trafiło do szpitala – głównie z powodu zatrucia dymem. Samolot spadł tuż przed godz. 4 rano lokalnego czasu, uderzając w co najmniej jeden dom, który doszczętnie spłonął. Uszkodzonych zostało kilkanaście budynków.
Federalna Administracja Lotnictwa informuje, że maszyna leciała z Wichita (Kansas) i miała lądować na lotnisku Montgomery-Gibbs Executive. Trwa ustalanie dokładnej liczby pasażerów.
Zabójca dyplomatów fundamentalistą propalestyńskim
Elias Rodriguez został oskarżony o zabójstwo dwojga pracowników ambasady Izraela w Waszyngtonie. Podczas zatrzymania krzyczał: „Wolna Palestyna”, a wcześniej miał oświadczyć: „Zrobiłem to dla Gazy”. Prokuratura rozważa dodatkowe zarzuty, w tym motyw nienawiści religijnej i terroryzmu.
Według agencji AP, ofiary – Amerykanka i Izraelczyk – miały się zaręczyć po wyjściu z wydarzenia w muzeum. Po ataku Rodriguez wszedł do środka i przyznał się do winy. Śledczy ujawnili, że wzorował się na mężczyźnie, który w 2024 roku podpalił się przed ambasadą Izraela.
Fot. Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka