Blog
W Temacie Maci
Stary Wiarus
Stary Wiarus Nie posiadam konta Facebook
227 obserwujących 894 notki 1754595 odsłon
Stary Wiarus, 23 listopada 2018 r.

Błędne koło – w Polsce, czyli nigdzie

1513 112 0 A A A

image


Wywiad prezesa Jarosława Kaczyńskiego dla miesięcznika "Forum Polskiej Gospodarki"

http://niezalezna.pl/246891-prezes-kaczynski-zdradza-jaki-jest-cel-rzadow-pis-padly-slowa-o-polskich-gatesach


"W jego ocenie problemem jest jednak to, że młodzi specjaliści wyjeżdżają z kraju.

"Chcemy tak zmieniać gospodarkę, by młodzi ludzie zostawali w Polsce i by widzieli tu szansę na budowanie nawet wielkiej fortuny. Chcielibyśmy mieć swoich Gatesów"


W Polsce, Billa Gatesa zdusiłaby skarbówka zanim zdążyłby wytłumaczyć skąd miał $50k żeby zapłacić autorom za MS-DOS.


Prezes daje wyraz tęsknocie za antyracjonalnym i antypragmatycznym zachowaniem młodych specjalistów, którzy powinni jego zdaniem pozostać w kraju, aby się tam szamotać z dysfunkcjonalną administracją państwową i powszechnie akceptowanym paradygmatem "u nas taki mądry nie będziesz". 


"Wierzę, że wśród nas jest wielu polskich Gatesów, naszą rolą jest zatrzymanie ich w kraju" - podkreślił prezes."


Oprócz uciekania się do przemocy fizycznej lub administracyjnej (np. przez pobieranie według PRL-owskiego wzoru rujnujących weksli gwarancyjnych od absolwentów polskich uczelni, tych ze światowej szóstej setki, żeby nie uciekli), nie bardzo widzę jak prezes proponuje tego dokonać.


Dopytywany, jak zmienić te tendencje wśród młodych i zdolnych, prezes PiS ocenił, że to powoli zaczyna się zmieniać. "Patriotyzm się odradza, co pokazuje choćby fakt, że dziś rządzimy" - zaznaczył.

Niestety, to jest klasyczny 'circular argument' (circulus vitiosus*, rozumowanie cyrkularne, błąd koła, błędne koło argumentacji) – patriotyzm ma być jednocześnie skutkiem rządów PiS  i przyczyną rządów PiS.


*Błędne koło w rozumowaniu, circulus vitiosus (łac.) – błąd w rozumowaniu polegający na tym, że przy wyprowadzeniu wniosku W oparto się na przesłance P, a następnie, by uzasadnić przesłankę P, powołano się na wniosek W. Np. dowodząc, że Słowacki był genialnym poetą powołano się na to, że jego utwory są arcydziełami, a następnie by uzasadnić tezę, że utwory Słowackiego są arcydziełami, powołano się na tezę, że był genialnym poetą. [Wikipedia]


https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dne_ko%C5%82o_w_rozumowaniu


W tym wypadku, prezes twierdzi, że patriotyzm się odradza, ponieważ Polacy wybrali rząd PiS, czego dowodem ma być, że Polacy wybrali rząd PiS, ponieważ patriotyzm się odradza. Argumentacja z pogwałceniem praw logiki ma takie same szanse powodzenia, jak zniesienie grawitacji przez głosowanie lub aklamację.


Jeżeli prezes pragnie mierzyć patriotyzm miarą gotowości młodych profesjonalistów do zostania nawozem pod biało-czerwone tulipany, gotowości by na dnie z honorem lec bądź na stos rzucić swego życia los, to miary takie zdają się raczej archaiczne, i jest wątpliwe by młodych profesjonalistów przekonały. 


Ponieważ sądzę, że nie sposób od nikogo, a zwłaszcza od trzeźwo myślącego młodego profesjonalisty wymagać, by żył i zakładał rodzinę w surrealnym kraju, którego kierownictwo polityczne uważa, że jest on krajem do tego stopnia wyjątkowym, że nie stosuje się do niego logika formalna (a tym samym matematyka), to osobiście uważam, że młodzi profesjonaliści powinni dalej myśleć trzeźwo i kontynuować głosowanie nogami. 

Opublikowano: 23.11.2018 08:29. Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 11:38.
Autor: Stary Wiarus
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie


BACKUP: http://staryw.blogspot.com
NIE POSIADAM
KONTA FACEBOOK
"Powojenne pojednanie historyczne Francji i Niemiec utorowało drogę do powstania Unii Europejskiej. Z kolei mądrość i wspaniałomyślność narodów rosyjskiego i niemieckiego oraz przezorność działaczy państwowych obu krajów pozwoliły uczynić zdecydowany krok w kierunku budowy Wielkiej Europy. Partnerstwo Rosji i Niemiec stało się przykładem wychodzenia sobie naprzeciw, patrzenia w przyszłość przy zachowaniu troskliwego stosunku do pamięci o przeszłości. I dzisiaj rosyjsko-niemiecka współpraca odgrywa wielce ważną, pozytywną rolę w polityce międzynarodowej i europejskiej." Władimir Władimirowicz Putin, 31.08.2009 Anglia kosztuje sprzedawcę jabłek na lokalnym rynku i fryzjerkę z obwoźnego salonu fryzjerskiego circa £50 na miesiąc, i w pakiecie dostaje się dwór, królową, broń atomową, coroczne „trooping the colour”, wyścigi w Ascot, BBC1, BBC2, BBC3, BBC4 plus kilka kanałów tematycznych i Borisa Johnsona (to tak z grubsza), w czasie gdy ich polskie odpowiedniki muszą wybecalować £250 (sic!) na likwidację armii, niemoc policji, opieszałość sądów, wszechobecną korupcję, kolesiostwo na uczelniach, słabość kapitałową polskich firm, powódź, Bronka z jego potomstwem, przyjaciół Putina i kuzynów Angeli, likwidację mediów publicznych, a na deser Palikota, twarz polskiego „liberalizmu”, szefa wiekopomnej komisji „Przyjazne Chamstwo”. Pięć razy więcej za wschodnią podróbkę państwa. Dużo. Rolex, 14.06.2010 POLONIA  BEZ  CENZURY   STARY  WIARUS  BACKUP               free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @marektomasz  Piszę to co z dala widzę. Od pokrzepienia serc jest Henryk Sienkiewicz....
  • @Autor "odkrywczej jak podróże: Ossendowskiego, Strzeleckiego i Domeyki,"Ostrożnie ze...
  • @Autor "Tymczasem znacząca część społeczeństwa - ta popierająca PIS, ale nie tylko - chce...

Tematy w dziale Polityka