227 obserwujących
916 notek
1788k odsłon
1531 odsłon

Błędne koło – w Polsce, czyli nigdzie

Wykop Skomentuj112

image


Wywiad prezesa Jarosława Kaczyńskiego dla miesięcznika "Forum Polskiej Gospodarki"

http://niezalezna.pl/246891-prezes-kaczynski-zdradza-jaki-jest-cel-rzadow-pis-padly-slowa-o-polskich-gatesach


"W jego ocenie problemem jest jednak to, że młodzi specjaliści wyjeżdżają z kraju.

"Chcemy tak zmieniać gospodarkę, by młodzi ludzie zostawali w Polsce i by widzieli tu szansę na budowanie nawet wielkiej fortuny. Chcielibyśmy mieć swoich Gatesów"


W Polsce, Billa Gatesa zdusiłaby skarbówka zanim zdążyłby wytłumaczyć skąd miał $50k żeby zapłacić autorom za MS-DOS.


Prezes daje wyraz tęsknocie za antyracjonalnym i antypragmatycznym zachowaniem młodych specjalistów, którzy powinni jego zdaniem pozostać w kraju, aby się tam szamotać z dysfunkcjonalną administracją państwową i powszechnie akceptowanym paradygmatem "u nas taki mądry nie będziesz". 


"Wierzę, że wśród nas jest wielu polskich Gatesów, naszą rolą jest zatrzymanie ich w kraju" - podkreślił prezes."


Oprócz uciekania się do przemocy fizycznej lub administracyjnej (np. przez pobieranie według PRL-owskiego wzoru rujnujących weksli gwarancyjnych od absolwentów polskich uczelni, tych ze światowej szóstej setki, żeby nie uciekli), nie bardzo widzę jak prezes proponuje tego dokonać.


Dopytywany, jak zmienić te tendencje wśród młodych i zdolnych, prezes PiS ocenił, że to powoli zaczyna się zmieniać. "Patriotyzm się odradza, co pokazuje choćby fakt, że dziś rządzimy" - zaznaczył.

Niestety, to jest klasyczny 'circular argument' (circulus vitiosus*, rozumowanie cyrkularne, błąd koła, błędne koło argumentacji) – patriotyzm ma być jednocześnie skutkiem rządów PiS  i przyczyną rządów PiS.


*Błędne koło w rozumowaniu, circulus vitiosus (łac.) – błąd w rozumowaniu polegający na tym, że przy wyprowadzeniu wniosku W oparto się na przesłance P, a następnie, by uzasadnić przesłankę P, powołano się na wniosek W. Np. dowodząc, że Słowacki był genialnym poetą powołano się na to, że jego utwory są arcydziełami, a następnie by uzasadnić tezę, że utwory Słowackiego są arcydziełami, powołano się na tezę, że był genialnym poetą. [Wikipedia]


https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dne_ko%C5%82o_w_rozumowaniu


W tym wypadku, prezes twierdzi, że patriotyzm się odradza, ponieważ Polacy wybrali rząd PiS, czego dowodem ma być, że Polacy wybrali rząd PiS, ponieważ patriotyzm się odradza. Argumentacja z pogwałceniem praw logiki ma takie same szanse powodzenia, jak zniesienie grawitacji przez głosowanie lub aklamację.


Jeżeli prezes pragnie mierzyć patriotyzm miarą gotowości młodych profesjonalistów do zostania nawozem pod biało-czerwone tulipany, gotowości by na dnie z honorem lec bądź na stos rzucić swego życia los, to miary takie zdają się raczej archaiczne, i jest wątpliwe by młodych profesjonalistów przekonały. 


Ponieważ sądzę, że nie sposób od nikogo, a zwłaszcza od trzeźwo myślącego młodego profesjonalisty wymagać, by żył i zakładał rodzinę w surrealnym kraju, którego kierownictwo polityczne uważa, że jest on krajem do tego stopnia wyjątkowym, że nie stosuje się do niego logika formalna (a tym samym matematyka), to osobiście uważam, że młodzi profesjonaliści powinni dalej myśleć trzeźwo i kontynuować głosowanie nogami. 

Wykop Skomentuj112
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka