Blog
Wydarzenia dnia
WYDARZENIA DNIA
2 obserwujących 501 notek 409219 odsłon
WYDARZENIA DNIA, 23 maja 2015 r.

Mirek Andrzejewski - karykaturzysta, który rozsierdził dziś internet

https://www.facebook.com/galeriazbirka?fref=ts
https://www.facebook.com/galeriazbirka?fref=ts

Kim jest Mirosław Andrzejewski, który dzis rozsierdzil internet swoim rysunkiem z Galeria Zbirka? Jego karykatura obiegła wiele portali. Użytkownicy serwisu Twitter wielokrotnie udostępniali genialny rysunek Andrzejewskiego. To mistrzostwo warsztatu karykaturzysty. Zwolennicy Platformy Obywatelskiej twierdzą, że łamie on cisze wyborczą. Inni zupełnie inaczej. Czy powyższy rysunek agituje na rzecz któregos z kandydatów? Nie. Odnosi sie on tylko do wyboru, do samego głosowania, do oddania głosu wrzuceniem karty do urny. Każdy ma wybór co zrobi. Jedno jest pewne, że Andrzejewski nie zachęca nawet do głosowania takiego by nie popełnic błędu - o niczym nie przesądza i nie agituje na rzecz któregokolwiek kandydata. Ani Duda ani Komorowski nie popełnili błędu ortograficznego "wybur", by można było im przypisac taką wpadkę. Przypisanie takiej wpadki byłoby pomówieniem któregoś z kandydatów. Dziś na portalu była nota "Zamachowiec na wolności". Wczoraj przetoczyła się dyskusja o zdarzeniu w Toruniu. Ale o czym dzis pisze autor tekstu o wczorajszym zdarzeniu? O sądzie. Przedmiotem notki jest działanie sądu jako organu Państwa. Edward Kopówka - historyk, kolaga Mirka jeszcze z liceum - taką Mirkowi Andrzejewskiemu biografię spisał:

Mirosław Andrzejewski, pseudonim artystyczny Zbirek, urodził się 18 lute-go 1962 roku w Mrągowie. Po trzech miesiącach rodzina Andrzejewskich przeniosła się do Siedlec. Od tego czasu Mirek związany jest z Siedlcami, a po miejscu urodzenia odziedziczył zamiłowanie do żeglowania. Uczęsz-czał do I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa. Będąc uczniem czwartej klasy, we wrześniu 1979 r. zamieścił w szkolnej gablocie swój komiks pt. "Dożynki", w którym trafnie przewi-dział upadek ekipy Gierka i Jarosze-wicza. Komiks ten można było podzi-wiać tylko przez kilkanaście godzin. Gablotę bowiem zdjęto, wyrwano nawet ze ściany kołki, do których była przymocowana. Cała sprawa zakoń-czyła się "pogrożeniem dyrektorskim palcem". Po tym incydencie Mirek przekonał się jak wielką siłę posiadają jego rysunki. Dalej ku uciesze czytel-ników rysował gazetki na obozach harcerskich ("Szept Ludu") i piel-grzymkach na Jasną Górę ("Tupot"). Były to pisemka wykonywane przez Mirka w kilku egzemplarzach i przeka-zywane z rąk do rąk.

W 1981 roku rozpoczął studia ma-tematyczne w Wyższej Szkole Rol-niczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Jed-nak w roku tym studenci wcale nie chcieli się uczyć i rozpoczęli strajk. Mirek aktywnie wspierał ich poczyna-nia; współredagował i drukował biule-tyn strajkowy "Nierzeczywistość". Dwa dni po zakończeniu strajku 13.12.1981 r. został internowany za działalność w Ruchu Młodej Polski. Siedział w Białej Podlaskiej, Włodawie i Kwidzynie, skąd uciekł 7.08.1982 r. Ujawnił się 6.01.1983 r. W kwietniu tego roku sąd warunkowo umorzył postępowanie w sprawie ucieczki. Mirek wrócił więc na studia i prowadził niezależną działal-ność harcerską. W lutym 1985 został aresztowany za kolportowanie ulotek i skazany na 11 miesięcy. W więzieniu (Siedlce, Braniewo, Łęczyca) przebywał do 8 listopada 1985 roku. Podczas odbywania tej kary, będąc na pięciodniowej przepustce, ożenił się z Agnieszką Więsak, działaczką niezależnego harcerstwa. Obecnie jest ojcem trójki dzieci: Marty, Michała i Oli.

Zawodowe rysowanie Mirosław Andrzejewski rozpoczął dla siedleckiego nieza-leżnego wydawnictwa "Metrum". Potem rysunki jego zamieszczały i inne niezależne pisma o ogólnopolskim zasięgu. W latach 1989-90 pracował jako animator w wytwórni filmów rysunkowych "Hanna-Barbera Poland" w Warszawie. W okresie 1993-96 prowadził aktywną działalność polityczną w UPR. W 1997 r. rysunki Zbirka wspomagały kampanię wyborczą senatora Zbigniewa Romaszewskiego.

Po ośmiu latach przerwy, w 1999 r. Mirek wrócił na Akademię Podlaską w Siedlcach, na której w 2001 obronił pracę magisterską pt. "Perspektywa i pewne jej zastosowania". Od 2001 do 2005 roku pracował jako nauczyciel matematyki w II LO im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach.

Od wielu lat współpracuje z "Gazetą Polską" i "Info&Tips" (tygodnik polonijny w Niemczech). Jego rysunki zamieszczały liczne czasopisma, m.in. "Newsweek Polska", "Nowy Świat", "Video Świat Hanna-Barbera", "Trybuna Opolska", "Dziennik Chicagowski". Wykonywał ilustracje dla Casinos Poland, TVP i firmy Midwest. Pro-jektował okładki do płyt, m.in. siedleckiego zespołu "Orkiestra Dni Naszych". Swoje rysunki upowszechnia również na koszulkach i kubkach.

Mirosław Andrzejewski w 1993 wstąpił do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W 1999 r. został przez Ministra Kultury i Sztuki RP wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2009 r. z okazji jubileuszu 30-lecia powołania Ruchu Młodej Polski został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Autorzy chcący opublikować artykuł w "Wydarzeniach dnia" prosze o przesłanie tekstu pocztą wewnętrzną. Nie publikujemy tekstów będących 50 notka na ten sam temat na portalu. Kontakt: WydarzeniaDnia@gmail.com

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @KGOBISZ Ciekawe. I nieznane.
  • @Autor Nie przejmować się głupotą hejterów. Hejter to śmieć a miejscem śmiecia jest...
  • @ZUZINKA Dlatego konieczna jest weryfikacja wiarygodności Bodnara jako RPO.

Tematy w dziale