wyszehrad.com wyszehrad.com
809
BLOG

Czechy importują... piwo

wyszehrad.com wyszehrad.com Gospodarka Obserwuj notkę 7

Czechy, jeden z największych europejskich producentów piwa, sprowadzają coraz więcej złocistego trunku z zagranicy. Związane jest to z kryzysem ekonomicznym, wskutek którego piwosze poszukują tańszych trunków. W minionym roku do Czech sprowadzono milion hektolitrów piwa, czyli trzy razy więcej niż w 2009 roku.

 
Według Jana Veselý’ego, prezesa Czeskiego Związku Browarów i Słodowni, najwięcej taniego piwa sprowadza się z Polski. Ocenia on, że jakość sprowadzanego od północnego sąsiada napoju jest „mizerna”, i że właściwie można tu mówić raczej o „wyrobie piwopodobnym” niż o piwie. „Kryzys ekonomiczny spowodował wzrost zainteresowania tanimi piwami. W latach poprzednich importowaliśmy około 300 000 hektolitrów piwa. I nie były to napoje z najniższej półki cenowej, a raczej piwa uważane za napoje wysokiej jakości, takie jak Guiness. Teraz konsumenci, wcześniej sięgający najczęściej po czeskie piwo beczkowe, podawane w gospodach, przeszli na tańsze piwo butelkowe, dostępne w supermarketach.”. – powiedział Veselý. W minionym roku do Czech sprowadzono milion hektolitrów piwa.
 
Tymczasem Jiří Fusek, przewodniczący Czeskiego Związku Małych Niezależnych Browarów, uważa, że wpływ na zwiększenie zainteresowania klientów tanimi piwami z importu wynika m.in. z podwyższenia akcyzy na czeskie piwo.
 
Najwięcej piwa Czechy sprowadzają z Polski. Są to butelkowane napoje o dość niskiej jakości, dostępne głównie w sklepach dużych sieci handlowych. Cena za pół litra to około 7 koron (ok. 1,1 zł). Sprowadzane z Polski piwa, mające zazwyczaj poziom alkoholu równy 8 stopniom (ok. 2 %) i noszą na etykietach nazwę „leżak”, podczas gdy czescy piwowarzy mają prawo używać tej nazwy jedynie w przypadku wyprodukowanych przez siebie trunków o zawartości alkoholu równej 11-12 stopniom. Jednakże unijne prawo nakazuje sprzedaż wyrobów importowanych pod nazwą nadaną im w kraju producenta. Poza piwem z Polski Czechy sprowadzają ten napój przede wszystkim ze Słowacji i z Węgier. Łączną wartość czeskiego importu piwa z tych trzech krajów to 90 % całego importu złocistego trunku do Czech. Ponadto do kraju trafia także piwo z Niemiec i Austrii.
 
Josef Krýsl, znawca piwa z Pilzna, uważa, że importowane piwa to „bardzo kiepskie napoje, które często nie mają z piwem nic wspólnego. Ich jedyną zaletą jest to, że są tanie” – powiedział. „Czeskie tanie piwa są, w porównaniu z tymi importowanymi, doskonałe. A te z importu wręcz nie dają się pić.” – dodał.
 
Podobno najwięcej nabywców tanie piwa znajdują wśród emerytów, bezdomnych, uzależnionych od alkoholu oraz dbających o domowy budżet kobiet, które w swoich rodzinach zajmują się m.in. zakupami spożywczymi.
michal 
Źródło: lidovky.cz
 
Tekst ukazał się na portalu www.wyszehrad.com
 

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Gospodarka