György Matolcsy, minister finansów Węgier, przybliżył szczegóły planu koalicyjnego rządu Fidesz-KDNP, mającego na celu uzdrowienie sytuacji gospodarczej kraju, a któremu patronuje minister finansów Węgier i ich premier z przełomu XIX. i XX. wieku, Kálman Széll. Konferencja prasowa ministra finansów odbyła się w siedzibie węgierskiego parlamentu w Budapeszcie.
Cięcia budżetowe związane z realizacją planu dotkną m.in. narodowego węgierskiego przewoźnika kolejowego, MAV. W przyszłym roku koleje otrzymają od państwa o 45 miliardów forintów mniej (ok. 670 milionów złotych), zaś w latach 2013-2014 dotacje zostaną obcięte o 60 miliardów forintów (900 mln zł). Ponadto państwo przejmie długi MAV, które wynoszą około 4,5 miliarda złotych.
Co więcej, rząd planuje zasilenie budżetu poprzez ograniczenie refundacji leków na receptę. Koalicja Fidesz-KDNP liczy, że zaoszczędzi w ten sposób około 1,8 miliarda złotych. W planach jest m.in. podwyższenie podatku dla firm farmaceutycznych produkujących leki objęte refundacją z 12 % do 18 % zysków z ich sprzedaży. Według obecnego prawa państwo wydaje na refundację leków około 5,2 miliarda złotych rocznie.
Innym sposobem na zmniejszenie dziury budżetowej ma być zmiana systemu rent i emerytur. Obecnie emerytami są 3 miliony Węgrów. Jedna czwarta z nich nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego. Tymczasem dalszych 350 tysięcy pobiera renty. Jest wielce prawdopodobnym, że wiele z tych osób jak najbardziej może podjąć pracę, gdyż albo ich uszczerbek na zdrowiu nie uniemożliwia im tego, albo wręcz są w pełni sprawne. Według ministra Matolcsy’ego rząd zamierza zaktywizować zawodowo około 150 000 osób spośród obecnych emerytów i rencistów. Mieliby oni znaleźć zatrudnienie m.in. przy robotach publicznych.
Ponadto rząd Fidesz-KDNP zamierza od przyszłego roku znacznie ograniczyć okres wypłacania zasiłków dla bezrobotnych. Obecnie jest on wypłacany przez 270 dni od momentu utraty zatrudnienia. Po zmianie osoba bezrobotna będzie otrzymywać zasiłek jedynie przez 90 dni. Dalsze otrzymywanie zasiłku będzie możliwe jedynie w przypadku zaangażowania się w roboty publiczne.
Zmiany mają także dotyczyć systemu stypendiów dla studentów. Związane jest to z faktem, że wielu absolwentów uczelni wyższych otrzymało wykształcenie, które nie pozwala im na znalezienie zatrudnienia w wyuczonym zawodzie, w związku z czym wielu z nich zasila szeregi bezrobotnych. Według rządu niezbędne jest zwiększenie ilości studentów studiujących na kierunkach ścisłych. Obecnie jest to 6 % ogółu studiujących. Według planu Kálmana Szélla liczba ta wzrosnąć ma do 12 %. Tym samym ma ulec rozbudowie system stypendiów i grantów właśnie dla studentów takich kierunków.
Jak powiedział minister Matolcsy, bez wliczania do zysków budżetu pieniędzy przejętych od otwartych funduszy emerytalnych deficyt budżetowy Węgier w tym roku osiągnie poziom około 2,94 % PKB. W roku przyszłym poziom deficytu budżetowego ma spaść do 2,5 % PKB, a w roku 2013 do 2,3 % PKB. Co więcej, według optymistycznych scenariuszy, Węgry zanotują w latach 2013-2014 wzrost gospodarczy rzędu 4-6 %. Według scenariuszy pesymistycznych będzie to rząd 3-4 %.
michal
Źródło: budapesttimes.hu
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka