Podczas wtorkowego posiedzenia węgierskiego parlamentu premier Viktor Orbán nadał dwóm ostatnim żyjącym członkom słynnej „Złotej drużyny” („Aranycsapat”), czyli węgierskiej reprezentacji piłkarskiej z lat pięćdziesiątych XX. wieku, Gyuli Grosicsowi i Jenő Buzánszky’emu, tytuły Zasłużonych Sportowców.
Osiemdziesięciopięcioletni Grosics był bramkarzem. W reprezentacji grał w latach 1947-1962. Wystąpił w 86 meczach drużyny narodowej. Jeśli chodzi o piłkę klubową, grał m.in. w Honvédzie Budapeszt i FC Tatabánya.
O rok starszy Buzánszky występował na pozycji prawego obrońcy. W latach 1950-1956 rozegrał 49 spotkań w drużynie narodowej Węgier. Przez prawie całą karierę związany był z klubem Dorogi FC.
W latach 50. reprezentacja Węgier, prowadzona przez Gusztáva Sebesa, należała do najsilniejszych na świecie. W 1952 wywalczyła złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, a dwa lata później, po meczu znanym jako „berneński cud” przegrała w finale rozgrywanych w Szwajcarii MŚ z RFN 2-3. Ponadto w listopadzie 1953 rozegrali jeden z najsłynniejszych meczów w historii piłki nożnej, nazywany „meczem stulecia”. 23 listopada pokonali na stadionie Wembley w Londynie reprezentację Anglii 6-3, stając się pierwszą drużyną w historii, która pokonała Anglików na ich terenie.
Pod wodzą Sebesa reprezentacja Węgier, mająca w składzie tak wybitnych piłkarzy jak Ferenc Puskás, Nándor Hidegkuti, József Bozsik czy Sándor Kocsis, a także dwaj odznaczeni przez premiera Orbána zawodnicy, ustanowiła rekord najdłuższej serii meczów bez porażki. „Złotej drużynie” udało się bowiem nie przegrać 32 meczów z rzędu (29 zwycięstw i 3 remisy). Kres tej serii, rozpoczętej w czerwcu 1950 w Warszawie, gdzie Madziarzy pokonali w towarzyskim spotkaniu Polaków 5-2, położyli w lipcu 1954 Niemcy podczas wspomnianego finału MŚ w Bernie. Osiągnięcie Węgrów poprawili dopiero Hiszpanie, którzy w latach 2006-2009 zaliczyli 35 meczów bez porażki.
Tytuł Zasłużonego Sportowca przyznawany jest przez rząd węgierski od 2004 roku żyjącym wybitnym sportowcom. Dotychczas otrzymali je m.in. inny z członków wspomnianej „Złotej drużyny”, napastnik Ferenc Puskás (zm. 2006), szachista Lajos Portisch, pięcioboista András Balczó, florecistka Ildikó Rejtő, szpadzista Győző Kulcsár, zapaśnik Imre Polyák (zm. 2010), a także młociarz Gyula Zsivótzky (zm. 2007) oraz kilkoro innych wybitnych węgierskich sportowców.
michal
Źródło: budapestsun.hu
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości