Komisja Europejska odrzuciła wniosek Czech o uznanie produktu znanego jako pomazánkové máslo za produkt tradycyjny.
Pomazánkové máslo to zamiennik masła, produkowany w Czechach i na Słowacji od drugiej połowy lat 70. Do jego produkcji używa się kwaśnej śmietany oraz mleka w proszku. Przeciętne roczne spożycie tego wyrobu wynosi w Czechach kilogram na osobę.
„Wielka szkoda, że pomazánkové máslo zostało odrzucone przez Komisję. Jest to wszechobecna w Czechach alternatywa dla tradycyjnego masła i produkt powszechnie w Czechach rozpoznawalny.” – skomentował wywodzący się z Unii Chrześcijańskich Demokratów – Czeskiej Unii Ludowej (KDU–ČSL; w Czechach obecnie poza parlamentem) europoseł Jan Březina, od kilku już lat zabiegający o wpisywanie czeskich produktów żywnościowych na listy produktów tradycyjnych.
KE uargumentowała swoją decyzję tym, że nazwa pomazánkové máslo wprowadza konsumentów w błąd, bowiem produkt ten nie ma nic wspólnego z prawdziwym masłem. Według unijnej definicji masła musi ono zawierać co najmniej 80 % tłuszczu mlecznego, podczas gdy czeski wyrób zawiera go jedynie 31 %. W związku z tym pomazánkové máslo nie może zostać zakwalifikowane jako produkt tradycyjny.
Tymczasem Březina uważa, że pomazánkové máslo, mimo, że nie zawiera odpowiedniej, wobec unijnych norm ilości tłuszczu mlecznego, może zostać uznane za masło dzięki swojej konsystencji.
KE nie tylko odrzuciła wniosek Březiny, ale także zaleciła Czechom zmianę nazwy produktu. Komisja stwierdziła bowiem, że używanie nazwy „masło” wobec produktu zawierającego mniej niż 80 % tłuszczu mlecznego, a co za tym idzie zawierającego więcej wody niż tradycyjne masło, jest nieuczciwe, gdyż daje producentom takiego wyrobu wymierne korzyści ekonomiczne, a w związku z tym przewagę wobec producentów prawdziwego masła. Produkt przez nich wytwarzany, z racji kosztów składników i produkcji, jest bowiem droższy od pomazánkového másla. A to ostatnie, gdyby trafiło na inne rynki niż czeski i słowacki pod swoją obecną nazwą, to mimo znacznie mniejszej zawartości tłuszczu i znacznie większej zawartości wody niż tradycyjne masło, sprzedawane by było właśnie jako „masło”. Według KE sytuacja taka prowadziłaby do nierównej konkurencji, a czeski produkt mógłby wprowadzać w błąd zwłaszcza konsumentów słowackich, polskich, bułgarskich i słoweńskich, a to z racji tego, że w ich językach słowo „masło” jest identyczne jak słowo czeskie lub bardzo je przypomina. W związku z tym KE zaleciła Czechom zmianę nazwy pomazánkového másla na tłuszcz do smarowania, do takiej bowiem kategorii produktów czeski wyrób zalicza się według unijnych norm.
Tymczasem Minister Rolnictwa Czech, Ivan Fuksa, już jesienią zeszłego roku stwierdził, że chciałby, aby nazwa pomazánkové máslo mogła zostać zachowana, gdyż funkcjonuje ona na czeskim rynku od dziesięcioleci, a czescy konsumenci są już do niej przyzwyczajeni. Dodał, że nazwa „máslo” miałaby być używana w stosunku do tego produktu jedynie Czechach. Ponadto stwierdził, że jego zdaniem zagraniczni producenci masła sprzedający swoje wyroby na rynku czeskim nie są pokrzywdzeni, ponieważ czescy konsumenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pomazánkové máslo nie jest prawdziwym masłem.
Czescy mleczarze, którzy wyszli z inicjatywą uznania pomazánkového másla za produkt tradycyjny argumentują, że w minionych latach Hiszpania uzyskała wpis dwóch swoich wyrobów mających w nazwie słowo „masło” na listy produktów tradycyjnych, mimo, że, jak utrzymują, nie odpowiadały unijnej definicji masła. Chodzi mantequilla de Soria (masło z Sorii) oraz o wyrabiane w Katalonii Mantequilla (masło) de l'Alt Urgell y La Cerdanya.
michal
Źródło: lidovky.cz / ec.europa.eu
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości