Słowaccy liberałowie z partii Wolność i Solidarność (SaS) są gotowi do rozmów z chrześcijańskimi demokratami z KDH o ustawie wprowadzającej tzw. klauzulę sumienia dla personelu medycznego.
Klauzula sumienia umożliwiałaby personelowi medycznemu odmawianie udziału w zabiegach aborcji. Możliwość taka została zapisana w konkordacie, który Słowacja zawarła z Watykanem w 2001 r., nie jest jednak przewidziana w prawie słowackim. Wśród partii koalicyjnych największym zwolennikiem jej wprowadzenia jest Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH). Z rezerwą do tej kwestii podchodzi za to liberalna SaS, która obawia się przede wszystkim wywierania na lekarzach presji w celu skłaniania ich do korzystania z klauzuli sumienia.
Konflikt między KDH a SaS w tej sprawie nie jest jednak nieunikniony. Należący do SaS minister kultury w rządzie Ivety Radičovej, Daniel Krajcer, stwierdził w wywiadzie dla Słowackiej Agencji Prasowej (TASR), że umie sobie wyobrazić porozumienie z KDH odnośnie do klauzuli sumienia. Zdaniem Krajcera SaS w zasadzie nie ma problemu z przyjęciem klauzuli sumienia. „Umożliwienie korzystania z klauzuli sumienia jest kwestią wolności jednostki. Mogę sobie wyobrazić, że dojdziemy do porozumienia” – powiedział Krajcer.
Do napięć na tle światopoglądowym między SaS, a KDH
doszło na początku kwietnia tego roku. Chrześcijańscy demokraci wystąpili wówczas z wnioskiem o uchwalenie przez parlament rezolucji potępiającej akty przemocy wobec chrześcijan, na co SaS odpowiedziała propozycją dodatkowej rezolucji sprzeciwiającej się dyskryminacji homoseksualistów. Ostatecznie uchwalono tylko rezolucję proponowaną przez KDH.
Porozumienie między oboma partiami w sprawie klauzuli sumienia byłoby dobrą wiadomością dla składającej się z czterech partii koalicji, w której pojawia się wiele nieporozumień.
Kwestia ustawy o klauzuli sumienia, pozwalającej personelowi medycznemu na odmowę przeprowadzania aborcji, stanowiła przedmiot sporu politycznego w 2006 r. Wówczas stronami konfliktu był KDH i SDKÚ (Słowacka Unia Chrześcijańska i Demokratyczna), partia która również odwołuje się wartości chrześcijańskich. Politycy SDKÚ nie chcieli jednak przystać na zbyt szeroki, ich zdaniem, zakres ustawy proponowanej przez KDH, co doprowadziło do rozpadu koalicji i upadku ówczesnego rządu Mikulaša Dzurindy (SDKÚ).
Aborcja na Słowacji może być przeprowadzana na żądanie kobiety do końca 12 tygodnia ciąży.
krzsz
Źródla: sme.sk / topky.sk / strana-sas.sk
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka