Komitet Helsiński na Węgrzech ostrzega rząd Viktora Orbána, że jeden z punktów planowanej reformy gospodarczej może spowodować złamanie zapisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Plan reform gospodarczych węgierskiego rządu, nazwany planem
Kálmana Szélla, zakłada m.in. aktywizację zawodowąokoło 150 000 osób spośród obecnych emerytów i rencistów. Rząd zamierza to osiągnąć m.in. poprzez zniesienie, z mocą wsteczną, prawa do wcześniejszych emerytur.
Politycy Fideszu złożyli w piątek w parlamencie projekt ustawy znoszącej emerytury wypłacane osobom, które znajdują się poniżej wieku emerytalnego, wynoszącego 62 lata. Projekt zakłada, że niektóre grupy osób, na przykład kobiety, które przepracowały 40 lat, będą mogły ciągle pobierać wcześniejsze emerytury mimo, że nie osiągnęły wieku emerytalnego. Natomiast osoby poniżej granicy wiekowej 62 lat, które zostaną uznane za zdolne do pracy, otrzymają pomoc socjalną od rządu do momentu znalezienia zatrudnienia.
„Węgry nie są w stanie obejść się bez pracy doświadczonych i aktywnych osób w wieku powyżej 40 lat;ludzie muszą mieć możliwość pracy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego” – stwierdzili w oświadczeniu przekazanym Węgierskiej Agencji Prasowej (MTI) Janos Lazar, przewodniczący rządzącej partii Fidesz, i Peter Szijjarto, rzecznik premiera Orbána.
Do projektu ustawy krytycznie odniósł się Komitet Helsiński na Węgrzech, który ostrzega, że planowane przez Fidesz zmiany mogą stanowić złamanie zapisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Komitet powołuje się na artykuł 1 Protokołu dodatkowego Konwencji, który mówi o ochronie własności.
Przeciw ustawie protestują także posłowie opozycyjnej Socjalistycznej Partii Węgier (MSzP). Wg socjalistów ustawa jest „brutalnym atakiem” na około 600 000 osób uprawnionych do wcześniejszych emerytur, w tym na osoby, które otrzymują te świadczenia ze względu na niepełnosprawność.
Tekst oświadczenia, które zostało umieszczone
na stronie internetowej Komitetu Helsińskiego na Węgrzech:
„Komitet Helsiński na Węgrzech ostrzega węgierski parlament, że redukcja, ograniczenie lub zmiany w specjalnym systemie emerytalnym, przeprowadzone z mocą wsteczną, mogą stanowić złamanie zapisu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczącego prawa do własności”.
„Każda osoba fizyczna i prawna ma prawo do poszanowania swego mienia. Nikt nie może być pozbawiony swojej własności, chyba że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego. Powyższe postanowienia nie będą jednak w żaden sposób naruszać prawa Państwa do wydawania takich ustaw, jakie uzna za konieczne dla uregulowania sposobu korzystania z własności zgodnie z interesem powszechnym lub w celu zapewnienia uiszczania podatków bądź innych należności lub kar pieniężnych”.
krzsz
Źródła: politics.hu / realdeal.hu / coe.int / bloomberg.com / budapesttimes.hu
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka