@YanH 2021
@YanH 2021
Krzysztof Hoffmann Krzysztof Hoffmann
666
BLOG

Umarłe domy

Krzysztof Hoffmann Krzysztof Hoffmann Fotografia Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Nieodległym, sennym, jakby podwieszonym pod upływającym czasem. Ludzie chodzą tu za wolno, auta jeżdżą tu za szybko, czas utyka i podpiera się Właśnie się zaczyna dzień w miasteczku P. gdzie zawsze chętnie wracam, czasem staje w miejscu. Mało się tu zmienia, mało się zmieniło, farba, która łuszczy się na ścianach tutaj jednak tak nie razi; chyba lepsze takie zapyziałe dziury niż irytująca wszechmoc szkła, betonu i plastiku, wspinająca się wciąż wyżej, jeszcze wyżej i najwyżej jakby chciała sięgnąć nieba i podrapać księżyc w tyłek. Tutaj jednak nie ma srebrzystego tyłka są natomiast zmarłe domy, w których snują się znudzone duchy.

Ten upadły rezerwuar zjaw i niespokojnych duchów to koszary. Pamiętają cara, legionistów Piłsudskiego, Szkopów i wyzwolicieli kierujących się na Berlin. I eksperymenty socjalizmu i studentów i obywateli, którzy zamiast czynszu wydawali swoje zaskórniaki na gorzałę co skończyło się eksmisją i socjalem w starych murach. Pamiętają też tę ciszę co zapadła nagle, przerywaną tylko odgłosami pękających stropów. A najlepiej pamiętają chuliganów i wandali, którzy zostawili na pamiątkę stosy wyszarpanych cegieł, zimne dziury zamiast okien, natynkowe tatuaże, smród i brud i rozpacz dewastacji.

Martwe domy są jak mumie - mimo grozy śmierci i rozkładu wystawione są bezwstydnie na spojrzenia żywych. Zastanawiam się czasami czy włóczenie się po opuszczonych i upadłych domach z aparatem to działanie chociaż trochę zbliżające się do sztuki czy zboczenie napędzane przez cierpiący na omamy, chory i zdeprawowany mózg. I nie widzę odpowiedzi. Widzę za to linie proste, kąty, łuki, cienie i struktury, które tworzą kompozycję. Widzę je wyraźnie w miejscach, w których inni dostrzegają tylko potłuczone cegły, dziury zamiast okien, śmietnik i postępującą dewastację. Widzę je w rozpadających się chałupach, opuszczonych domach z cegły, kinach pozbawionych dachów i w koszarach. Na wsiach, w miastach, na zadupiach i w dzielnicach biedy, gdzie najlepiej jest nie bywać.

I w miasteczku P. gdzie zawsze chętnie wracam.

Zobacz galerię zdjęć:

@YanH 2021
@YanH 2021 @YanH 2021 @YanH 2021 @YanH 2021 @YanH 2021 @YanH 2021
Umarłe domy 3

Interesuje mnie Wschód. Od Mińska aż po Władywostok, od Lwowa po Jangi - Jul i Dżalalabad. Lubię być tam, gdzie niewygodnie, gdzie nic nie jest oczywiste i gdzie czasami da się jeszcze spotkać białą plamę ...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura